Çok acil!!! yardım edin kafayı yiyecegim!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

korayankara

Katılımcı Üye
1 Ocak 2009
312
0
ankara
Komutanlarım lütfen yardım edin benim bilgisayarımin çok ciddi bir sorunu var ve bunu bilgisayarı toplayan firma dahi bulamadı:( bilgisayar ı açıyorum bir süre kullandıktan sonra bilgisayarım kapat ve yeniden başlat menüsüyle kapatıp açmasını istiyorum fakat tam açacağı an donuyor ve asla toparlamıyor kendini. bende reset atıyorum açılmıyor.. birkac defa da elektrik kesiyor yani açma düğmesine basınca elektriği birden kesiyor ve kapanıyor bu birkeç defa devam ediyor. biraz bekledikten sonra tekrar çalıştırıyorum yine donma yapıyor şansa artık tutturursam öyle çalışıyor şu an olduğu gibi:( bilgisayarcıya ***ürdüm adamlar işlemciye anakarta hard disk e baktılar fakat sonuç yok 4 cb ram var onlarda da sorun yok diyorlar ekran kartı olabilir dediler fakat bi kaç saat sorun olmadı eve getirdim yine aynı sorun?? delirecem ne olur yardım edin:(:( acil

roymakaay1988

Yeni üye
18 Ocak 2009
35
0
sorunun bios ile ilgili kasayı aç 3 adet mavi soket var küçük küçük onalrın yerlerini değiştir pc yi aç büyük ihtimalal açılmaz sonra geri eski yerlkerine tak ama dikkat et 3 çubuk var dopru ikisine takacan onları şimdi aç ve açılıyo sağlam oluyo saygılar...

samety

Üye
17 Ağu 2008
172
0
Smyrna
sorunun bios ile ilgili kasayı aç 3 adet mavi soket var küçük küçük onalrın yerlerini değiştir pc yi aç büyük ihtimalal açılmaz sonra geri eski yerlkerine tak ama dikkat et 3 çubuk var dopru ikisine takacan onları şimdi aç ve açılıyo sağlam oluyo saygılar...

ark. dedii dogru. yüksek ihtimal jumperlarla alakalı bi sorun. bide senin kullandıın elektrik hattında bi sorun olabilir. bnce sen mak. bi ark. ewinde dene. ama farklı bi semt olsn. ne de olsa aynı mahallanenin tesisatı aynıdır. eger orada dogru düzgün calısırsa, bil ki senin ewinde bi sorun war. bir ups işini görebilir.

dreamer_x_x

Katılımcı Üye
21 Haz 2008
688
0
Eskişehir

Öncelikle FLOOD yapma..

Diğer insanların yorumlarına hep artist artist tavırla yaklaşmışın fakat kendi yaptıklarını hiç bilmiyorsun.diyorsun ki 3 pinli mavi soket var.ALLAH aşkına her anakart üzerinde mavi soket mi var ? yada varsada 1 tane mi var ? hangisini söküp takcak ? Ayrıca bazı anakartlarda o kısa devre yapıcı jumper yok sadece 2 tane pin var.Önce kendine çeki düzen ver sonra milletin yorumlarına yorum yap !. anlatmak istediğini sen bilmiyorsun daha

neyse yukardaki arkadaşın dediği şey cmosclr bende bunu tavsiye edicektim.

dostum kasayı aç anakart üzerinde genelde CMOS CLR yazan 3 pinli bir jumper var.bunda soldan sağa doğru düşünürsen 1-2-3 adında pinler.burada aşağıdaki resimlerde gösterdiğim gibi bu pinleri kısadevre yapıcı jumper takıyoruz .burada 1-2 arasına takıldığında (yani pc de şuanki takılı olduğu konum) bios okunur.eğer bu jumperi 2-3 konumuna alırsak BİOS CMOS CLEAR yaparız .şimdi dediğim gibi anakart üstünde aşağıdaki resimlerdende yardım alarak o cmos clr pinlerini bul sonra o üstündeki jumperin konumunu değiştir pc ni aç 10 sn çalışsın ( bu durumda görüntü gelmiycek telaş yapma ) sonra pc yi kapatma tuşuna basılı tutarak kapat.ardından o yerini değiştirdiğin jumperi tekrar ilk konumuna al.tekrar aç cmos temizlenmiş olucak.

başka alternatiflerde sunayım sana.

• pc nin fişlerini sök kasayı açma düğmesine 4-5 sefer bas çek .bu yöntemle anakart üzerindeki elemanlardaki statik elektriği boşaltmış oluyoruz
  • işlemci üzerindeki fanı sökerek termal macun kurumuşmu bak ama her ihtimale karşın termal macun sür.
  • Anakartında onboard Ekran kartı var ise pc den ekran kartını sök monütörünü anakartındaki VGA çıkışına tak,Ramlerden 1 ini tak sadece,Harici bir donanım varsa (PCI slotlarında ) onları sök,birden fazla HDD varsa sadece windowsun olduğu HDD yi tak,harici fanlar varsa en az 1 tanesi kalıcak şekilde diğerlerini sök,Optik okuyucuların kablolarını sök,Disket sürücü varsa disketi sök.yani pc de sadece hdd,anakart,ram,işlemci,psu birbiriyle bağıntılı olsun.sorun çözülürse söktüğün donanımlardan birinde sorun var veya donanım çakışması var.
  • Ekran kartındaki GPU soğutucunun termal macununa bakmayıda unutma

bunlarda CMOS clr bağlantıları

cmosclr500.jpg

qjf5m_cmos_clear_jumper_1.jpg

Cmos.jpg

CLEAR_CMOS.jpg

umarım sorunun çözülür

korayankara

Katılımcı Üye
1 Ocak 2009
312
0
ankara
tşk ediyorum deniyecegim komutanım. fakat bu bilgisayarı toplayıp bana veren teknik servis arkadaş bunların hepsini yaptı sanırım:( benim yanımda akşama kadar uğraştı adam yapamadı böyle bir şey yok bu arkadaş bilgisayar teknik servisi..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.