CTF Nasıl Çözülür?

termuxogrencisi

Yeni üye
16 Ağu 2022
38
4
İyi akşamlar arkadaşlar.
Bilgisayarım yoktu uzun bir süre termux kullandım ve şimd ibir bilgisayarım var linux kurdum. CTF çözmek istiyorum meraklıyım ama nasıl olur ne olur bilmiyorum.Başlangıç için hangi makineyi çözmeliyim ,nasıl çözmeliyim?
Yardım ederseniz sevinirim

louise0357

Anka Team Junior
21 Tem 2023
546
10
207
Medellín
İyi akşamlar arkadaşlar.
Bilgisayarım yoktu uzun bir süre termux kullandım ve şimd ibir bilgisayarım var linux kurdum. CTF çözmek istiyorum meraklıyım ama nasıl olur ne olur bilmiyorum.Başlangıç için hangi makineyi çözmeliyim ,nasıl çözmeliyim?
kardeşim eğer yeni başladıysan bu işlere hemen ctf çözemezsin. Öncelikle forumda ve internette biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim.

f4tih34

Yeni üye
20 Ağu 2023
35
5
CTF'ler belirli konu başlıklarına göre ayrılıyor. Çoğunlukla Web, kriptoloji vs. bunları sadece linux kullanarak aşmak biraz zor. İlk olarak, kendimin de şuan uyguladığı yol haritasını paylaşayım, istersen sende faydalanabilirsin.
1- Networkün inciğine cıncığına kadar öğrenmek.
2- Linux becerilerini geliştirmek
3- Veri paketlerini okumayı öğrenmek için gereken birkaç tool (wireshark, packetracer gibi).
3- Javascript veyahut PHP gibi bir web dilini yazamasanda okuyabiliyor ve yorumlayabiliyor olmak.
4- Python ve bash yazımı (Burada daha çok kriptoloji ile alakalı algoritmaları kendin yapmaya çalış).
5- WebCTF leri için en elzem olan (BurpSuite öğrenmek, bunun için BurpSuite'in portswigger academy'den elini kirleterek öğrenebilirsin.)

Bu paylaştığım yolu kendim için tasarlamıştım, eğer istersen daha yardımcı olması adına harita çizerken faydalandığım kaynağın linkini paylaşıyorum.
TCM Academy

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,325
120
4,805
İyi akşamlar arkadaşlar.
Bilmiyor isen, çözemezsin. Öncelikle tryhackme sitesine git. Oradaki easy olan CTF'lere gir. Youtube yardımı ile bir kaç tane çözerek pratik yap.
Zaten sonrasında mantığını kavradığın için rahatlıkla başka CTF'leri çözebileceksindir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.