Database sızdırılmasını etik bulmuyorum

wither

Üye
1 May 2014
81
24
Elimde değerli datalar var fakat bunları hep kendime saklamayı tercih etmişimdir. Şuana kadar hiçbir databaseyi hacklemedim ama bazı veri toplama yöntemleri ile o dataları, sistemleri hacklemeden elde ettim. Hatta farkına varan sistemler, onlardan elde ettiğimi düşünüp sistemi kapatmak, dataları silmek gibi değişik şeyler yaptılar. Şimdi, beni rahatsız eden nokta ise; Elimize bir data geçtiği zaman, bu datalar insanların kişisel bilgilerini içeriyor oluyor ve bunları internette yaymak veya satmak bana etik gelmiyor. Bu forumda, kuranı yaktı vs. denilip avrupalıların verilerinin paylaşıldığı oluyor lakin bu olaylar, kötü eylemlerle hiç alakası olmayan hatta belkide karşı çıkan birine dokunuyor olduğunu bilmek böyle şeylerin paylaşılmasını vicdanen etik bulmamama sebebiyet veriyor. Insanların kişisel bilgilerini içeren toplu sızıntılar buna en büyük örnek. Bu konuda görüşümü aktarmak istedim.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,533
876
evet öyledir.
misal ırak kürdistan bölgesel yönetimine kızıp bunlar vatan haini diyip sitelerini kapatanlar var halbuki orada yaşayan suya sabuna dokunmayan biriside zarar görebilir,işi aksayabilir.

bunlar hep organize olamamaktan kaynaklanıyor.

şahsi düşüncemdir.

Synroxy

Üye
20 Haz 2023
121
70
TEGOTİÇIGOTİ
Data paylaşmak zaten bildiğim kadarıyla bir suçtur. Bunu anonim olarak yapanlar ve bu işi kötüye kullananlar da bir gün cezalarını almaları dileğiyle hocam . Elinize sağlık

sefilbilo23

Kıdemli Üye
3 Tem 2021
2,223
900
22
Elimde değerli datalar var fakat bunları hep kendime saklamayı tercih etmişimdir. Şuana kadar hiçbir databaseyi hacklemedim ama bazı veri toplama yöntemleri ile o dataları, sistemleri hacklemeden elde ettim. Hatta farkına varan sistemler, onlardan elde ettiğimi düşünüp sistemi kapatmak, dataları silmek gibi değişik şeyler yaptılar. Şimdi, beni rahatsız eden nokta ise; Elimize bir data geçtiği zaman, bu datalar insanların kişisel bilgilerini içeriyor oluyor ve bunları internette yaymak veya satmak bana etik gelmiyor. Bu forumda, kuranı yaktı vs. denilip avrupalıların verilerinin paylaşıldığı oluyor lakin bu olaylar, kötü eylemlerle hiç alakası olmayan hatta belkide karşı çıkan birine dokunuyor olduğunu bilmek böyle şeylerin paylaşılmasını vicdanen etik bulmamama sebebiyet veriyor. Insanların kişisel bilgilerini içeren toplu sızıntılar buna en büyük örnek. Bu konuda görüşümü aktarmak istedim.
ben cok hackledim ama ben de yayınlamadım bunu hack saymadığım içindir büyük ihtamlle o yüzden görüşün benim gibidir aynı kafadayız ama hacklemek etik bir meslek oldu 12 yaşında ki cocuk da hacklemyi öğrenir artık ahh eski günler ahhhhhhh 😏

Safak-Bey

Uzman üye
9 Ara 2021
1,795
1,990
Gereken Yerde
Bu mantıkta baktığımızda hiçbir hack işleminin paylaşılmaması lazımdır. Site hackliyoruz fakat yaptığımız eylem sitesi hacklenen kişiyle alakalı olmayabilir. Bence yanlış bir bakış açısı. Etik veya hack saymamanın aksine paylaşılan dataların büyük önemi vardır. Buradaki veya başka yerlerde yapılan tüm hack işlemleri psikolojik harp olarak nitelendirilebilir. Artık sanal dünya büyüdü ve yapılan ufacık bir eylem bile hack yerine geçebilir. Hiçbir yöntem küçümsenmemeli veya gereksiz bulunmamalı. Tabi bunların arkasında yatan "amaç" oldukça önemli :)

codinger06

Üye
1 Mar 2023
161
136
127.0.0.1
Eğer etik kavramını ele alacaksak, izinsiz yapılan hiçbir hack etik değildir. O halde hiçbir hack eyleminin yapılmaması gerekiyor. O halde adı üstünde bu forumun olmaması gerekiyor bu mantıkla. Burası bir hack forumu etik aranacak bir yer değil (kullanıcılar arasında olur, sistemler ve saldırılar konusunda aranmaz).

Ayrıca sen veri çekerken sistemi kapatmak, dataları silmek gibi uğraşlar göstermişler. Niye yoruyorsun onları durduk yere hiç etik değil :D

burak513165

Uzman üye
29 Tem 2017
1,439
33
VATAN
evet oradaki insanlar zarar görebilir bu durumdan fakat o sitelere üye olan kişiler bu riski göz önüne almalıdır. misal devletimiz bile siber güvenlikte 0 çünkü insanların bilgileri panellerde 5-10 tlye satılıyor halbuki veri demek bilgi demek bilgi demek güç demektir. hackerların işi budur zaten. asıl güvenliği o site sahipleri devlet vb sağlayacak

HaCkEr_33

Üye
30 Haz 2023
121
93
Azerbaycan
suan yasadigimiz dunya cok etik sanki. burasi sanal alem etik yapilan seyler bile hic etik degildir herkes kendini gelistirmek icin bi bozgunluk yapar herzaman.
Forumlari diyelim . Mesela ister burasi olsun ister baska birsey. Insanlar Siber saldiri yapmayi biryerden ogrendigi zaman icra ederler ve bu hic etik yol degildir. Soyledigine katilmiyorum. Hacking olayi bu yani. Bu olmasi gerekir bu olmazsa hacker diye bi kavram olmaz. Sadece sanal degil yedigimiz yemek bile adil degil icinde olanlardan insan habersiz ve zararli maddelerle dolu. Dinledigimiz muzikler kufur icermekte hic etik degil. Girdigimiz bilgisayar gozlerimize beynimize zararli bdua etik degil. Napalim aga yasamayalimmi etik degil diye yada biseyleri yapmayalimmi? Neyse

wither

Üye
1 May 2014
81
24
suan yasadigimiz dunya cok etik sanki. burasi sanal alem etik yapilan seyler bile hic etik degildir herkes kendini gelistirmek icin bi bozgunluk yapar herzaman.
Forumlari diyelim . Mesela ister burasi olsun ister baska birsey. Insanlar Siber saldiri yapmayi biryerden ogrendigi zaman icra ederler ve bu hic etik yol degildir. Soyledigine katilmiyorum. Hacking olayi bu yani. Bu olmasi gerekir bu olmazsa hacker diye bi kavram olmaz. Sadece sanal degil yedigimiz yemek bile adil degil icinde olanlardan insan habersiz ve zararli maddelerle dolu. Dinledigimiz muzikler kufur icermekte hic etik degil. Girdigimiz bilgisayar gozlerimize beynimize zararli bdua etik degil. Napalim aga yasamayalimmi etik degil diye yada biseyleri yapmayalimmi? Neyse
Kırmızı noktamız olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü en basitinden, sanal alemde bir yeri hackleyip onu kullanıp birini dolandırsak bu sadece bizim sanaldaki değil, reel hayatımızdaki profilimizide yansıtıyor.

HaCkEr_33

Üye
30 Haz 2023
121
93
Azerbaycan
Kırmızı noktamız olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü en basitinden, sanal alemde bir yeri hackleyip onu kullanıp birini dolandırsak bu sadece bizim sanaldaki değil, reel hayatımızdaki profilimizide yansıtıyor.
yansitirsa yansitsin :D zaten ben kendimi bileli internette buyudum burada nasilsam reeldede oyleyim

Yagami Light0

Katılımcı Üye
5 May 2023
725
335
23
zaten etik birsey degil . onune gecmenin yolu daha saglam guvenlik onlemleri almaktir

Nemesa

Katılımcı Üye
15 Şub 2023
285
133
System32.exe/nemesaxploit
Neye göre etik bulmuyorsunuz mesela sizin ülkenize küfür eden bir sitenin datasını çekmeniz gayette etik bir davranış

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
Anlatamazsın.

Neye göre etik bulmuyorsunuz mesela sizin ülkenize küfür eden bir sitenin datasını çekmeniz gayette etik bir davranış
Ben, İsveç'te yaşayan müslüman bir Türküm mesela. Benim datamı ele geçirdi THT ve de daha sonra yaydı. Bu da bana zarar getirdi. Bu sebeple bu davranış kesinlikle yanlıştır. PKK üyesi kişilerin dataları çalınıyor bir de, bu durumu destekliyorum çünkü onlar bize %100 zarar veren kişiler.

Birkaç ay önce THT, bir havaalanına DDoS saldırısı uygulamıştı. Bu saldırı sonucunda da seyahatler aksamıştı. Ben de bunun yanlış olduğunu belirtmiştim. Ermeni yaftası yemiştim birinden. Bunu da birkaç kıdemli de destekleyince gruptan ayrılmıştım. Kalbiniz ile buğz edin bunları. Laftan anlamıyorlar maalesef. Bunlar sözde müslüman, sözde Türklerdir.

S3SS1Z T3AM

Uzman üye
27 Nis 2019
1,424
710
HACKERİSTAN
Herkes siyah olsa ne anlamı kalırdı beyaz olmanın demişler...
Zevkler ve renkler tartışılmaz birileri zaafiyetleri istismar edicekki diğerleri açığı farkedip kapatsın.
Dünya hep bir döngüdeydi ve hep bu döngü devam edicek birileri kazanırken birileri kaybedecek...

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
Herkes siyah olsa ne anlamı kalırdı beyaz olmanın demişler...
Zevkler ve renkler tartışılmaz birileri zaafiyetleri istismar edicekki diğerleri açığı farkedip kapatsın.
Dünya hep bir döngüdeydi ve hep bu döngü devam edicek birileri kazanırken birileri kaybedecek...
Hırsızlıktan zevk alanlar da var.
Zevkler ve renkler tartışılmaz.
O hâlde hırsızlık etik midir?

Soruya verdiğiniz cevap "hayır" mı?

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,533
876
herşey birşeyler geveleyip durmuş
etiklik kavramı sadece hacking de değil birçok alanda hatta mühendisliktede olan bir durumdur.
misal x kişi savunma sanayini etik bulmaz onun felsefesi kendinedir.
white hacker felsefesini bilmeden yorum yapmayın okuyun...

buraya bir mühendis abimi etiketliyim
@'CaptainKanka

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.