ekran kartı fanım duruyor

ceko21

Katılımcı Üye
3 Tem 2014
404
0
Öncelikle Selamın aleyküm arkadaşlar pc yi açtığımda 1 kaç saniye çalışıyo sonra duruyo ekran kartı fanım alalı daha 1 ay falan oldu acaba biostan ayar falan yapmak mı gerekiyo şimdiden allah razı olsun.
Ekran kartı modelim msi geforce gtx 950

AgongyS

Katılımcı Üye
24 Haz 2012
932
1
İstanbul
Yeni Ekran Kartları yapıları, donanımları ve yazılımları gereksinimlerinden dolayı FAN'lar belli bir ısıya ulaştığı vakit çalışır. Örneğin Ekran Kartının yazılımı 50° (derece) ısıya ayarlı ise: FAN'lar; kart 50°'ye ulaştığı zaman çalışmaya başlar ve ısıyı düşürmeye çalışır.

Bunu kendine kanıtlaman ve tatmin olman için 3D Max testleri Bencmark testlerine tabii tut Ekran Kartını. Bak gör ısısı biraz yükselip FAN'lar çalışmaya başlayacaktır

ceko21

Katılımcı Üye
3 Tem 2014
404
0
Yeni Ekran Kartları yapıları, donanımları ve yazılımları gereksinimlerinden dolayı FAN'lar belli bir ısıya ulaştığı vakit çalışır. Örneğin Ekran Kartının yazılımı 50° (derece) ısıya ayarlı ise: FAN'lar; kart 50°'ye ulaştığı zaman çalışmaya başlar ve ısıyı düşürmeye çalışır.

Bunu kendine kanıtlaman ve tatmin olman için 3D Max testleri Bencmark testlerine tabii tut Ekran Kartını. Bak gör ısısı biraz yükselip FAN'lar çalışmaya başlayacaktır

Hocam deniyeceğim sağolun.

Sd1eewDEWG156d

Kıdemli Üye
26 Nis 2013
2,406
0
Çalışırken kullanmaya devam et. Belirli bir sıcaklığın altında ise soğutucular çalışmıyor. Bu tasarlayıcılar tarafından yapılan bir şeydir. Fakat 1 dakika kullanmana rağmen olmuyorsa bilgisayarında sorun vardır.

gslimustafa

Katılımcı Üye
19 Eki 2014
288
0
Çalışırken kullanmaya devam et. Belirli bir sıcaklığın altında ise soğutucular çalışmıyor. Bu tasarlayıcılar tarafından yapılan bir şeydir. Fakat 1 dakika kullanmana rağmen olmuyorsa bilgisayarında sorun vardır.

Ne alaka "Fakat 1 dakika kullanmana rağmen olmuyorsa..." ? 1 dk kullandı diye ekran kartının fanları çalışmak (50 C -değer değişebilir- dereceye çıkmak) zorunda değil ki

Son düzenleme:

Sd1eewDEWG156d

Kıdemli Üye
26 Nis 2013
2,406
0
Ne alaka "Fakat 1 dakika kullanmana rağmen olmuyorsa..." ? 1 dk kullandı diye ekran kartının fanları çalışmak (50 C dereceye çıkmak) zorunda değil ki

Tecrübeden biliyorum. Sen işlemcinin fanını bir sök bakalım 30 saniye dayanabilecek mi. Bilgisayarı açınca gelen ekran hangisine yük bindiriyor? İşlemciye mi ekran kartına mı? Aynı sorun dizüstü bilgisayarımda mevcuttu ilk 1 dakika fan çalışmıyordu kendi çapımda biraz inceledim ve küçük bir araştırmanın ardından belirli bir sıcaklığa ulaşmadan soğutucuların çalışmadığını buldum. Hemde eski model olmasına rağmen.

gslimustafa

Katılımcı Üye
19 Eki 2014
288
0
Bilgisayar açılınca gelen ekran işlemciye yük bindirir. (Ekran kartlarında -hepsinde değil tabi- belirli bir sıcaklığa gelince fanların dönmeye başladığını biliyorum, ona bişey demedim zaten.)

Senin dediğin gibi '1 dakika içinde ekran kartının fan(lar)ı dönmezse sıkıntı' demek yanlış. 1 dakika için mi uğraşmış, o teknolojiyi yapmış adamlar ?

Son düzenleme:

BenzinsizFerrari

Uzman üye
3 Şub 2015
1,121
0
dostum içini açıp bir bak belki bir yere takılmıştır dicem de yeni pc zaten. laptop ise yüksek performansta olduğundan emin ol. bide windowsta fanı kapatıp açma tuşları vardı fn ile f2 olması lazımdı galiba. yazılımsal ise araştır işte fan kontrol programları yaz nete. ama yok bunları yaptın olmuyor pc zaten yeni içini açma garanti gitmesin hiç uğraşma götür garantiye.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.