En çok kullanılan 5 sanal para birimi

S9NTX

Özel Üye
19 Ağu 2017
6,386
1,405
KRİPTO PARA NEDİR ?

1NcFfc.jpeg

Kripto para bir çeşit sanal paradır ve değeri çok yüksektir. Bugün itibariyle 1 bitcoin 48,538,28 tl'dir. Artık birçok ülkede sanal para ile alışveriş, ticaret kabul edilmiştir. Sanal paralarında dolar, euro gibi çeşitleri vardır. Sanal paralar özel şifreli cüzdanlarda saklanır.

1-) BİTCOİN

eH0tGg.jpg

İlk olarak çıkmış ve halen en popüler sanal para birimidir. Bitcoin 13 Kasım 2017 tarihinde 16.676.850 adet bitcoin ile dolaşıma girmiştir. Sanal piyasada hala çözülmeyi bekleyen bitcoinler vardır. bunları çözmek için 16 haneli şifreyi çözmek gerekir. Bu şifreyi çözmek için çok deneyimli ve bilgili olunmalıdır şifreyi çözen kişi yaklaşık olarak 12 adet bitcoine sahip olur. Ve kısaltması btc olarak ifade edilir.

2-)BLOCKCHAİN:

s0gQ4i.jpeg

En yaygın olarak kullanılan 2. Sanal para birimidir. Ve bir veritabanından oluşur. Bitcoine göre daha karmaşıktır.
Her bir blockchain bloklar halinde, gelişmiş şifreleme algoritmalarıyla, birbirine bağlanarak kaydedildiği bu dağıtık veri tabanı, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapabilme imkanı sağlar. Bu sistemin amacı yasadışı işleri engellemektir blockchain veritabanında her kullanıcının alışveriş kayıtları tutulur.

LİTECOİN

MHG7mr.jpeg

Bitcoin den sonraki bir diğer sanal para birimidir. 1 litcoin yaklaşık olarak 624.46 tl değerine gelmektedir. Litecoin eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de açık bir kaynak kodlu istemci aracılığıyla github üzerinden yayınlandı. 13 Ekim 2011 de sanal piyasaya yayıldı. Bu sistem diğer sanal paralara göre daha çabuk kazanılan bir sistemdir. Algoritma ve şifrelemesi daha farklıdır. Ve önemli özelliği açık kaynak kodlu olmasıdır.

4-) ETHEREUM:

sgkBcH.jpeg

Ethereum tamamen ayrı bir sistemdir. Lullanıcının bilgileri, ethereum miktarları ve her türlü bilgi bulut sunucularda tutulur. En güvensiz sanal para sistemlerinden biridir. Şimdiye kadar birçok hacker saldırısına uğramıştır.
Bugün itibariyle 1 ethereum yaklaşık olarak 1.526,75 tl dir. Güvensiz bir sistem olmasına rağmen hala çok kullanılmaktadır.

5-) RIPPLE:

TrzG7w.jpeg

Ripple bir eş zamanlı ödeme sistemidir. Ripple genelde bankalar ve müşteriler arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılır. Günümüzde uluslararası para transferi çoğaldığı için bu sistem kurulmuştur ve kısaltması xrp dir. En önemli özelliği bu sanal para birimde madencilik olmamasıdır. Ayrıca bir türk bankası olan Akbank da ripple ile çalışmaktadır.

NOT: Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim begendiyseniz teşekür butonuna basmayı unutmayın.

Son düzenleme:

xPien

Yeni üye
20 Mar 2019
25
0
2011 de uğraşıyordum o dönemlerde 246$ değerindeydi, hiç Türkçe kaynak bulamamıştım, bitcoinin buraya geleceği aklımın ucundan bile geçmezdi. XAPO wallet cüzdanda yaklaşık 0,5 btc biriktirebildim sonrasında sıkılıp bıraktım.

S9NTX

Özel Üye
19 Ağu 2017
6,386
1,405
2011 de uğraşıyordum o dönemlerde 246$ değerindeydi, hiç Türkçe kaynak bulamamıştım, bitcoinin buraya geleceği aklımın ucundan bile geçmezdi. XAPO wallet cüzdanda yaklaşık 0,5 btc biriktirebildim sonrasında sıkılıp bıraktım.

0.5 bile bir para dır sonuçta bence devam etmelisin

FHeaD

Uzman üye
17 Nis 2015
1,387
1
Oldukça bilgilendirici bir konu olmuş. Yeni para birimleriyle konunun devamını bekliyoruz :)

rewecetr

Üye
4 Şub 2019
131
0
Tekirdağ
Konuya göz ucuyla baktım en çok kullanılan 5 sanal para birimi demişsin konuya girmeden önce düşündüm Bitcoin' e birinci derse geri kalan coinlere altcoin oluyor. Onları arasında nasıl ayrım yapabilir ki kesin saçmadır dedim konuya girdim dahada saçmaymış. Blockchain'i sanal para birimi diye ikinci sıraya yazmış kusura bakma gerçekten güldüm blockchain teknolojisi denen bir şey var bitcoinde blockchain'e bağlı blockchain salan para birimi değildir. Merkezi olmayan bir sistemdir.

Edit: Bitcoine 16 haneli şifre çözen 12 bitcoin'e sahip olur .. demişsin tam bu şekilde yazmamışsın ama 16 bit olarak şifreleme üzerine kurulu bi sistem bitcoin ilk çıktığında bu şifreyi kırmak kolaydı ama her bitcoin gönderildiğinde işlem sayısı arttığında zorluk derecesi arttı bruteforce programları gerekti sonra toplama bilgisayarlarda denediler şuan ise elektrik parasını bile zor karşıladığı için özel çipler geliştirdiler onla kazılıyor 16 haneli şifre değildir 16 bitlik şifreleme sistemi vardır blok tamamlandığında blok ödülü 12 bitcoindir . Biri gidipde bi şifre oluşturup bulana 12 bitcoin vermiyor blok yarılanması denen bi olay var blok ödülü düşüyor şuan 6.25 bitcoin veriliyor daha önceden 12.5 tu , 12 değildi oda yanlış. Lütfen tam araştırmadan konu açmayın.

Edit: 16 haneli şifre dediğini private key ile karıştırmış olabilirsin bitcoin cüzdanının private keyi vardır . Bu keyi bilen kişi cüzdana ulaşabilir onu diyorsan büyük harf , küçük harf, rakamlar ve basmaka sayısı çok uzun olduğu için bi 40 tb lik wordlist ile brute force denemesiyle kırabilirsin.

Son düzenleme:

diyafram8

Yeni üye
6 Nis 2013
50
3
Litecoin, Bitcoin'in alt birimi değil mi ?
Kuruş, Lira'nın gibi.

Bitcoinin alt birimi satoshi dir. (Yaratıcısı Satoshi Nakamoto takma isimden gelir.)
Noktadan sonraki birim satoshi olarak telafuz edilir.
Örneğin: 0.00000001 = bir satoshi
Bitcoin = Lira / Satoshi = Kuruş
Litecoin altcoindir.

rewecetr içime su serptin :) tam yazacaktım yazmak istediklerimi yazmışsın eline sağlık.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.