En iyi Linux dağıtımı hangisi?

FoxZoby

Katılımcı Üye
19 Şub 2016
762
0
Cevabı en baştan vereyim: CentOS

Şimdi yüzlerce Linux dağıtımı var, hatta siz bile şu an bir Linux dağıtımı piyasaya sürebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, her yerde Kali Linux övülür. İçerisinde birçok pentest aracı barındırması gibi konular oldukça cazip edici durur, bu işten anlamayanları.

Linux'a aykırıdır Kali Linux, neden derseniz, Linux bir yığıntı değildir. İstediğin şeyi istediğin an kurabilmeye, tamamen senin yönetmene izin verir. Saf bir kernel olmalıdır.

Ama Kali Linux'da her yerden bir yazılım fışkırması çok acemice bir şeydir. Eğer zaten anlamıyorsan bu işten Windows da tercih edebilirsin, sonuçta Windows da yazılım yığınıdır,

Şimdi geldik en iyi Linux dağıtımı hangisi, ben burada Ubuntu, ArchLinux ve CentOS'u kıyaslayacağım. Çünkü diğer dağıtımlar da zaten bu üçlüden türetilmiş dağıtımlar genellikle.

Ubuntu'nun user-friendly olması yani kullanıcı dostu olması, ilk başta hepimizi bu yönüyle cezbedebilir.
Ayrıca Ubuntu her zaman sürekli olarak güncelleme alır, bu bir yandan iyi bir yandan da kötüdür çünkü çok fazla güncelleme aldığından dolayı stabilliği düşüktür. Eğer bir Web Sunucusu gibi hizmetleri Ubuntu uzak sunucuda kullanmak isterseniz, sürekli güncelleme aldığı için size çok fazla hatalara yol açabilmesiyle saç baş yolduracaktır. 6-7 ay boyunca güncellenmeyen bir sunucu bir anda çökebilecektir. Ayrıca Ubuntu sunucular Cpanel desteklemez.

İçerisinde gereksiz birçok yazılım barındırır. Pure bir işletim sistemi değildir. En başta anlattığım gibi, Linux'un saf ve temiz olma anlayışına ters bir bakış açısında ilerlemektedir.

Şimdi ArchLinux var, bu dağıtımı söylemeden geçemeyeceğim, genelde kurulumlar için komut satırından GUI kurulumunu kendimiz yapmaktayız. Baya Pure bir işletim sistemidir, LAKİN, her ne kadar Pure Linux olsa da yine Cpanel desteklemez, Cloud Sunucu şirketleri genellikle ArchLinux sunucular sağlamaz, bu yüzden sektörde kullanmak şu an için pek mantıklı görülmemektedir. Arafta kalan bir işletim sistemidir.

Geldik CentOS'a, bir Linux işletim sistemi olmanın tüm verimliliği içerisindedir. Dünya genelindeki neredeyse tüm Sistem Uzmanları(SysAdmin) bu dağıtımı kullanmaktadır.
Ayrıca neredeyse tüm sunucu/hosting şirketleri CentOS'a 100% uyumlu hizmet vermektedir.

CentOS asıl olarak sunucu mimarisi tabanlı geliştirilmiştir. Bu yönden bu dağıtım, daha çok stabilliği temel almıştır. Stabilliği oldukça yüksektir. CentOS'u her yerde ve en yüksek verimlilikle kullanabilirsiniz, CentOS'un asıl dikkat çekici yanı ise aşırı şekilde az güncelleme almasından dolayı, hatalara imkan vermemesidir. Ubuntu gibi, her kafaları estiğinde güncelleme atan bir geliştirici kitlesi yok, varolan sistemi gereksiz yeni özelliklerle donatmak yerine, varolan sistemdeki mevcut özellikleri hata payı 0 derecesinde geliştirmeye çalışan bir geliştirici topluluğuna sahip. CentOS Minimalist versiyonunu indirerek, bu Pure CentOS içerisine istediğiniz GUI (XFCE, GNOME vb)arayüzü yükleyip, gereksiz yazılımlar olmadan en son performansla Linux tadına varabilirsiniz.

Ayrıca CentOS bir RHEL dağıtımı olmasıyla iş piyasalarında profesyonellerin kullanmasına zemin hazırlamaktadır. Ve CentOS, Ubuntu gibi diğer rakiplerine karşın Cpanel'i desteklemektedir.

Kişisel görüşlerim şimdilik bu kadar, zaman bulunca konuyu daha da geliştireceğim.

Kazanan: CentOS

Son düzenleme:

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
837
Semerkant
Ellerinize sağlık.
[/IM] [COLOR="yellow"](ikinci köşeli parantezede 'G' yazılacak) şekilyle resim eklerseniz,
Yazılara renk verirseniz ve büyüklüğünü arttırırsanız ,[/COLOR]
[CENTER][/CENTE] [COLOR="yellow"](Buradada 'R' eklenecek ikinci köşeli parateze) yazıyı ortalarsınız.
Böylece daha hoş görünümlü bir konu hazırlamış olursunuz.[/COLOR]

'Flash

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
814
14
røøt@:~#
Öncelikle konu için ellerine sağlık ama kişiden kişiye göre değişebilir. Sunucu yönetimi vb konularda CentOS daha iyi ama bence siber güvenlik için ParrotOS daha iyi ubuntu mate arayüzü olması ve düşük ram tüketiminden dolayı tercihimdir.

Son düzenleme:

FoxZoby

Katılımcı Üye
19 Şub 2016
762
0
Öncelikle konu için ellerine sağlık ama kişiden kişiye göre değişebilir. Sunucu yönetimi vb konularda CentOS daha iyi ama bence siber güvenlik için ParrotOS daha iyi ubuntu mate arayüzü olması ve düşük ram tüketiminden dolayı tercihimdir.

İstediğiniz hoşunuza giden arayüzleri her Linux dağıtımına kurabilirsiniz, burada arayüz en son konuşulması gereken konu durumunda olmaktadır. Bir dağıtımı arayüzünden dolayı tercih etmek geçerli bir sebep değildir.
Ram konusu ise CentOS da daha az ram harcamaktadır, arkaplanda gereksiz yazılımlar barındırmadığı için performansı stabil ve yüksektir. Ayrıca sunucu mimarisine özel geliştirilmiş olduğu için özel bir biçimde optimize edilmiştir. Güvenlik konusuna gelirsek, her işletim sisteminde güvenlik gibi konularda işler yapılabilir burada önemli olan sistem güvenliğidir, çünkü her araç zaten neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. CentOS işletim sistemi SELinux güvenlik duvarı tarafından güvenlikli olarak çalışmaktadır. Bu sayede kişisel güvenlik son derece yüksektir. Ayrıca CentOS, RHEL klonu olduğu için Business yani iş dünyasında kullanılmaya yönelik olduğu için de sistem güvenliği hat safhadadır.

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Ellerinize sağlık ama tek bir konu üzerinden tüm linux OS ları karşılartırarak en iyi linux os bulunmaz. Sunucu üzerinde bende centOS'un en çok tercih edilen olduğunu biliyorum ama bu onu tüm kategorilerde en iyi yapmaz. Ayrıca linux sadece sunucular için kullanılmıyor. Siz sadece sunucu üzerinden karşılaştırarak en iyi linux OS a karar vermişsiniz. Eğer ""benim fikrimi"" merak eden olursa stabil, hafif, rolling release olması, bence en fazla donanım desteği olan, fazla geniş yazılım deposuna sahip olan ve zaten distrowatch verilerine göre en çok tercih edilen Manjaro Linux benim tercihimdir. Birçok OS denedim. Sonunda yine Manjaro'ya geri döndüm. Zaten linux cephesinde çoğu kişi donanımına göre OS u tercih ediyor.

xOkanx

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
467
1
Dostum ben siber güvenlik alanında kendimi geliştiriyorum ve Ubuntu gayet işimi görüyor

FoxZoby

Katılımcı Üye
19 Şub 2016
762
0
Ellerinize sağlık ama tek bir konu üzerinden tüm linux OS ları karşılartırarak en iyi linux os bulunmaz. Sunucu üzerinde bende centOS'un en çok tercih edilen olduğunu biliyorum ama bu onu tüm kategorilerde en iyi yapmaz. Ayrıca linux sadece sunucular için kullanılmıyor. Siz sadece sunucu üzerinden karşılaştırarak en iyi linux OS a karar vermişsiniz. Eğer ""benim fikrimi"" merak eden olursa stabil, hafif, rolling release olması, bence en fazla donanım desteği olan, fazla geniş yazılım deposuna sahip olan ve zaten distrowatch verilerine göre en çok tercih edilen Manjaro Linux benim tercihimdir. Birçok OS denedim. Sonunda yine Manjaro'ya geri döndüm. Zaten linux cephesinde çoğu kişi donanımına göre OS u tercih ediyor.

Aslında sunucu üzerinden karşılaştırmadım sadece, CentOS'un masaüstü kullanımda da birçok avantajı olduğunu söylemek isterim. Masaüstü ortamı da oldukça başarılıdır. Epel gibi onlarca güçlü yazılım depolarına sahip.

Manjaro'nun alt yapısı Arch Linux üzerine kurulu, Arch Linux'un da arafta kalan bir işletim sistemi olduğunu belirtmiştim. Arafta kalmasının sebepleri de sadece sunucularda desteklenmediğinden değil, sektörel olarak bu iş içerisinde entegre ilerlemeyi sağlayamayacağını düşünüyorum. Sonuçta elinde sonunda yazdığınız yazılımı sunucu ortamında çalıştırmanız gerekecek. Bu sefer yazdığınız kodları mecburen CentOS'a uyumlu olarak tekrar güncelleyeceksiniz. Bu size çifte iş çıkartacak. Ama her işi tek bir güçlü sistemle sağlarsanız, her şeyde son derece entegre iş çıkartırsınız.

Tabi bunlar benim görüşlerim, tecrübelerim ne kadarsa o kadar yazıyorum. Herkesin görüşüne saygı duyuyorum. :)

Son düzenleme:

Thanders

Üye
8 Ocak 2017
230
0
Genel olarak haklısın ama bence bazı şeyleri yanlış düşünüyorsun.
Stabilite ve verim olarak dediklerine son derece katılıyorum.
Evet, Linux'un temelinde saflık yatıyor ama bu sadece "saf" olarak nitelendirmek yanlış geliyor.
Bana sorarsan bir aşamadan sonra Linux distroları belli görevleri yerine getirebilmek için dallanmak zorunda kalıyor. Bunu yine senin gibi Kali üzerinden yorumlayacağım.

Dediğin gibi Kali'ye normal bir distro gözüyle bakılıyor. İnsanlar onu bir Ubuntu Mint gibi kolaylıkla kurup kullanabileceklerini düşünüyor. Fakat bu distro zaten stabilite için üretilmemiş. Amacı pentesterlara bir el çantası olmak. Yani, bu distrodan bir performans beklemek garip geliyor. Oyun oynamak için kurup çalıştırmıyorsun sonuçta. Bu durumda birçok araç olması yadırganacak bir şey değil bence.
Tabii ki bu benim görüşüm.

Son düzenleme:

Gbmdpof

Kıdemli Üye
23 Eyl 2016
2,001
11
Linux'u sadece bir sunucu işletim sistemi olarak görmüşsün konuda. Kişilerin günlük kullanım ihtiyaçları gibi şeyler göz önünde bulundurulmamış.

Üstelik en iyi Linux dağıtımı diye bir şey yoktur. Seçilen dağıtım, kişinin ihtiyaçlarına/zevklerine göre değişebilir.

Medinelii

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
651
1
MilkyWayGlxy
Elinize sağlık hocam küçük bi öneri olarak yazı rengini değiştirirseniz daha iyi olur gözlerim zarar gördü :trl emeğine sağlık hocam gayet iyi

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Aslında sunucu üzerinden karşılaştırmadım sadece, CentOS'un masaüstü kullanımda da birçok avantajı olduğunu söylemek isterim. Masaüstü ortamı da oldukça başarılıdır. Epel gibi onlarca güçlü yazılım depolarına sahip.

Manjaro'nun alt yapısı Arch Linux üzerine kurulu, Arch Linux'un da arafta kalan bir işletim sistemi olduğunu belirtmiştim. Arafta kalmasının sebepleri de sadece sunucularda desteklenmediğinden değil, sektörel olarak bu iş içerisinde entegre ilerlemeyi sağlayamayacağını düşünüyorum. Sonuçta elinde sonunda yazdığınız yazılımı sunucu ortamında çalıştırmanız gerekecek. Bu sefer yazdığınız kodları mecburen CentOS'a uyumlu olarak tekrar güncelleyeceksiniz. Bu size çifte iş çıkartacak. Ama her işi tek bir güçlü sistemle sağlarsanız, her şeyde son derece entegre iş çıkartırsınız.

Tabi bunlar benim görüşlerim, tecrübelerim ne kadarsa o kadar yazıyorum. Herkesin görüşüne saygı duyuyorum. :)
Sunucu tarafında CentOS'u tercih etmeniz gerçekten, CentOS'un stabil olması ve görevinin Tekel'i olmasından dolayı mantıklı bir hareket bence. Ama benim anlatmaya çalıştığım konu, bir GNU/Linux İşletim sistemi (bu devirdekilerine bakarsak) her konuda en iyi olmak için değil de, belirli konularda belirli kişilere hitap edecek şekilde üretiliyor. Yani Linux tarafına yeni geçtiyseniz, son kullanıcıya hitap edecek İS'ler (Ubuntu, Linux Mint gibi...), Sunucu yönetmek istiyorsanız, sunucu için standart olan CentOS, Hacking için Kali Linux, Parrot OS, BlackArch (BlackArch İS değildir. Arch Linux ve türevlerine Hacking Tool yüklemek için yazılım setidir. Yani depo gibi birşey). Gerçeği Hacking için illaki Bu dağıtımları kullanmanıza gerek yok. Araçları kullandığınız distroya kendinizde yükleyebilirsiniz. Yani en iyi Linux İS diye birşey yoktur. Benim kullandığım İS'ten ne kadar memnun olsam da farklı bir kişiye hitap etmeyebilir veya donanımını desteklemeyebilir. Ayrıca üstteki mesajlarında haklısın Distro'lar masaüstü ortamlarına göre karar verilmesini yanlış buluyorum. Zaten kullanıcı istediği DE'yi kendisi yükleyebilir. Ben de Manjaro Linux'un en iyi İS olduğunu düşünüyorum. Çünkü benim isteklerimi karşılayabiliyor. Yani bu iddia kendim için. Başkası için böyle olmayabilir. Benim böyle düşünmem tüm alanlarda başarılı olacağını göstermez.
Neden Manjaro'yu tercih ettiğimi sorarsanız;
Linux'a ilk olarak çoğu kişi gibi Ubuntu ile başladım. Daha sonra Linux Mint'e geçtim (Tasarımı hoşuma gittiği için). Ama Debian ve türevi İS'ler benim Wi-fi sürücümü desteklemiyordu.
Sonra Arch Linux'a geçtim. Ama Linux dünyasında o zamanlar acemi olduğum için Arch'ta sıkıntılar yaşadım (Kurulumda, kodeklerde vs.). Daha sonra Manjaro Linux hakkında teşvik edici yazılara denk geldim. Manjaro'yu kurduktan sonra MHWD (Manjaro Donanım Algılayıcı) sayesinde Wi-fi sürücüm düzgün çalışmaya başladı. Yani ben ilk zamanda Manjaro'ya geçmek zorunda kaldım. Daha sonra sistemi keşfetmeye başlayınca yazılım deposu AUR ile beraber tartışmasız en kalabalık program arşivi olduğunu gördüm. Tabii bu Arch tabanlı olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden yeni uygulama yüklerken repo eklemenize gerek kalmıyor. 3 senedir Manjaro kullanıyorum. Bir kere bile repo eklemedim. Manjaro'nun Arch'tan en önemli farkı ise yazılım depolarına düşen uygulamalar Arch'a eklendikten 2 hafta sonra Manjaro depolarına ekleniyor. Böylece risk oluşturan uygulamalar depoya düşmeden tespit ediliyor.

Özet olarak CentOS'un sunucu kategorisinde bir numara olduğunu düşünüyorum. Ama tüm kategorilerde bir numara olduğunu düşünmüyorum. Her İS'in iyi yaptığı bir iş var bence...

ExTensible

Katılımcı Üye
5 Haz 2016
585
0
22
Linux
Yanlış bakış açısı.2-3 konu üzerinden linux kıyaslanmaz.500 konu üzerinden de kıyaslanmaz.Örneğin bir uygulamayı kurarken kimisi çift tıklayıp next next yaparak geçmek ister kimisi kodlarla yazarak kurmak ister.Ben yazılımcı değilim,sunucu sahibi değilim.Sunucu desteğine ihtiyacım yok.Kali linux kullandım.Forumdaki üst düzey linux uzmanı tanıdığım kesinlikle ParrotOS kullanılmalı dedi.Daha denemedim ama o dediyse bir bildiği vardır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.