Çözüldü Fan sesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hashas4141

Yeni üye
20 Kas 2015
26
0
Merhaba THT Ailesi.Fan ile alakalı bir sorunum var düz fan sesi çıkarmak yerine tiz bir fan sesi çıkarıyor sanki zorlanıyormuş gibi bir ses yani zorlanmaktan ziyade normal fan sesi var sanki bir fan sesi de arkada var gibi yani daha önce böyle bir ses yoktu. sanki fan titriyormuş gibisinden bir ses var benim işlemci soğutucu fanı demirli kelepçeli yani bir ****l zımbırtı var ona kelepçeler ile oturtturuluyor acaba bu demirler mi ses çıkarıyor? Düzgün oturmama gibi bir durum olabilir mi? daha 2-3 ay önce temizledim bilgisayarı sizce yine açıp bir temizlesem mi? bu sıralarda çok açıp kapıyorum bugün 2 kere açmak zorunda kaldım harddisk sorunum vardı onu çözdüm çok şükür şimdi bu ses meydana geldi bunu nasıl çözebilirim?

OptimumTr

Katılımcı Üye
8 Eyl 2016
747
1
Teşkilat
Ses ya tozlamasından kaynaklanıyordur ya da iyi oturmamasından.

Veya işlemci fazla ısındığı için otomatik olarak fan da hızlanıyordur bu yüzden gürültü yapıyor olabilir.

TheDarkFire

Kıdemli Üye
18 Mar 2015
2,993
0
Kullandıgın Pc Laptop mu Masaüstümü

Sorusunu detaylı okusaydın masaüstü mü veya laptop bu anlardın. Arkadaş ne diyor işlemci fanını bağlayan demirden kelepçelerden bahsediyor. Demekki masaüstü...
Lütfen biraz dikkatli olalım.

Soruyu soran arkadaşa gelince.
Bilgisayarını kapat fişini çek daha sonra kasanın kapağını aç.
İşlemci fanını tut hafifçe sağa sola oynatmaya çalış zorlama hafifte. İşlemci fanı oynuyorsa yerine tam oturmamış demektir.

Eğer oynamıyorsa orda sorun yoktur. Yerleşmeme açısından.

Fandan gelen sese gelince. Hangi fandan geldiğini tespit et. İşlemci fanından mı? yoksa kasa içindeki diğer fanlardan mı?
İşlemci fanından geliyorsa bu işlerden anlamıyorsan fazla kurcalama bilgisayarcıya götür.
Aynı şekilde ekran kartı fanından veya psu nun fanından geliyorsa sen elleme bilmiyorsan bilgisayarcıya götür.

Eğer kasaya bağlı fanlardan geliyorsa. Önce rahat çalışabilmek için bilgisayar kapalıyken ve fişte değilken, fanı yerinden çıkar.

Daha sonra varsa üzerinde tozu v.s temizle güzelce. Daha sonra fanın orta tarafında bir etiket gibi bir şey vardır. Etiketi yırtmadan güzelce çıkar. Yırtma ama. Etiket çıkınca etikete yapışık olarak küçük bir kapak gelir veyada ortada küçücük bir yuvarlak kapak kalır onuda aç. Açılan yere 1-2 damla makine yağı damlat. Daha sonra eskisi gibi kapat. Ses kesilecektir muhteemelen.
Eğer o delik yoksa alternatif bir çözüm var mı bilmiyorum.

BÖKE

Yaşayan Forum Efsanesi
20 Ağu 2016
8,754
411
Anormal veya Yüksek Fan Gürültüsünün Yaygın Nedeni;

Eski bir BIOS
Fanda veya havalandırma deliği alanında tıkanıklık
Fiziksel hasar
Fanda veya havalandırma deliği alanında toz birikimi
Bilgisayarı düz bir yüzeyde değilken veya doğru havalandırma açıklığı olmadan kullanma
Bir ısı kaynağının yakınında veya sıcak bir ortamda kullanıldığında

Toz birikimi olup olmadığını ve ısı ve hava akışının engellenip engellenmediğini görmek için pcnin havalandırma deliklerini kontrol et :) olmaz ise fan a kurumayan bir macun sürmende fayda var

hashas4141

Yeni üye
20 Kas 2015
26
0
Sorusunu detaylı okusaydın masaüstü mü veya laptop bu anlardın. Arkadaş ne diyor işlemci fanını bağlayan demirden kelepçelerden bahsediyor. Demekki masaüstü...
Lütfen biraz dikkatli olalım.

Soruyu soran arkadaşa gelince.
Bilgisayarını kapat fişini çek daha sonra kasanın kapağını aç.
İşlemci fanını tut hafifçe sağa sola oynatmaya çalış zorlama hafifte. İşlemci fanı oynuyorsa yerine tam oturmamış demektir.

Eğer oynamıyorsa orda sorun yoktur. Yerleşmeme açısından.

Fandan gelen sese gelince. Hangi fandan geldiğini tespit et. İşlemci fanından mı? yoksa kasa içindeki diğer fanlardan mı?
İşlemci fanından geliyorsa bu işlerden anlamıyorsan fazla kurcalama bilgisayarcıya götür.
Aynı şekilde ekran kartı fanından veya psu nun fanından geliyorsa sen elleme bilmiyorsan bilgisayarcıya götür.

Eğer kasaya bağlı fanlardan geliyorsa. Önce rahat çalışabilmek için bilgisayar kapalıyken ve fişte değilken, fanı yerinden çıkar.

Daha sonra varsa üzerinde tozu v.s temizle güzelce. Daha sonra fanın orta tarafında bir etiket gibi bir şey vardır. Etiketi yırtmadan güzelce çıkar. Yırtma ama. Etiket çıkınca etikete yapışık olarak küçük bir kapak gelir veyada ortada küçücük bir yuvarlak kapak kalır onuda aç. Açılan yere 1-2 damla makine yağı damlat. Daha sonra eskisi gibi kapat. Ses kesilecektir muhteemelen.
Eğer o delik yoksa alternatif bir çözüm var mı bilmiyorum.

Deneyeceğim yarın teşekkür ederim.

Ses ya tozlamasından kaynaklanıyordur ya da iyi oturmamasından.

Veya işlemci fazla ısındığı için otomatik olarak fan da hızlanıyordur bu yüzden gürültü yapıyor olabilir.
Yarın deneyeceğim çok teşekkür ederim

Anormal veya Yüksek Fan Gürültüsünün Yaygın Nedeni;

Eski bir BIOS
Fanda veya havalandırma deliği alanında tıkanıklık
Fiziksel hasar
Fanda veya havalandırma deliği alanında toz birikimi
Bilgisayarı düz bir yüzeyde değilken veya doğru havalandırma açıklığı olmadan kullanma
Bir ısı kaynağının yakınında veya sıcak bir ortamda kullanıldığında

Toz birikimi olup olmadığını ve ısı ve hava akışının engellenip engellenmediğini görmek için pcnin havalandırma deliklerini kontrol et :) olmaz ise fan a kurumayan bir macun sürmende fayda var

Teşekkür ederim yarın hepsini dikkate alıp açtığımda deneyeceğim çok teşekkürler

BÖKE

Yaşayan Forum Efsanesi
20 Ağu 2016
8,754
411
Yarın çözüme ulaşıp ulaşmadığını bu konu altında belirtirseniz baska tavsiyeler ile yardımcı olmaya çalısalım iyi foumlar dilerim :)

HyperLider

Katılımcı Üye
5 Tem 2015
794
0
Dostum LEPTOP İse Leptop Her 6 Ayda 1 Defa Düzenli Olarak
Temizlenmesi Gerekmektedir...

Bunu İhmal Edersen Pc Yavaşlamaya CPU Oranı Yükselmeye Başlayacaktır

-BRAVE-

Kıdemli Üye
8 Kas 2015
3,731
318
Türkiye
Muhtemelen yerine oturmamıştır. Bir iki oynat zarar getirmeden eğer oturmamışsa ses ondan olabilir. Yerine oturmuşsa da tozlanmadan kaynaklanıyor olabilir..

hashas4141

Yeni üye
20 Kas 2015
26
0
Hard Disk sorununu nasıl çözdün ? Benim hard disk traktör gibi ses çıkartıyo masa titriyo ?

Bende ses çıkarma yoktu açarken cmos ekranında harddisk hatası veriyordu harddiski görmüyordu söktüm çıkardım bir şeyler yaptım ayrıca benim disk sürekli %100 de kullanılıyordu onuda windows search'ı devre dışı bırakarak çözdüm.Bende titreme yoktu yani

Muhtemelen yerine oturmamıştır. Bir iki oynat zarar getirmeden eğer oturmamışsa ses ondan olabilir. Yerine oturmuşsa da tozlanmadan kaynaklanıyor olabilir..

Yarın deneyeceğim sonucu bildireceğim teşekkür ederim.

hashas4141

Yeni üye
20 Kas 2015
26
0
Tekrardan merhaba arkadaşlar herkese günaydın.Sabah bilgisayarı açtım o fan sesi yoktu zaten arada sırada geliyor o fan sesi acaba neden sabah yoktu da akşam vardı ?

BÖKE

Yaşayan Forum Efsanesi
20 Ağu 2016
8,754
411
Tekrardan merhaba arkadaşlar herkese günaydın.Sabah bilgisayarı açtım o fan sesi yoktu zaten arada sırada geliyor o fan sesi acaba neden sabah yoktu da akşam vardı ?

muhtemelen bios kaynaklı pc yorulmuştu :) haliyle akşam kapatım sabah açyığınızda olmamasının sebebi pc dinlenmiş akşama doğru yeniden olucaktır​

hashas4141

Yeni üye
20 Kas 2015
26
0

muhtemelen bios kaynaklı pc yorulmuştu :) haliyle akşam kapatım sabah açyığınızda olmamasının sebebi pc dinlenmiş akşama doğru yeniden olucaktır​

Peki bu sorunu nasıl çözeceğim? Ayrıca bugün kahvaltıya gittiğimde 5-10 dakika sonra döndüğümde bilgisayar donmuştu yine harddisk kaynaklı sanırım açtığımda baktım operayı açtığımda birden yükselmeye başlıyor disk sonra düşüyor opera açıldığında bunu sanırım harddisk'i değişerek çözebilirim. Win 8.1 zaten ssd içinmiş galiba acaba windows 7 cd si bulup 7 mi kursam

BÖKE

Yaşayan Forum Efsanesi
20 Ağu 2016
8,754
411
Peki bu sorunu nasıl çözeceğim? Ayrıca bugün kahvaltıya gittiğimde 5-10 dakika sonra döndüğümde bilgisayar donmuştu yine harddisk kaynaklı sanırım açtığımda baktım operayı açtığımda birden yükselmeye başlıyor disk sonra düşüyor opera açıldığında bunu sanırım harddisk'i değişerek çözebilirim. Win 8.1 zaten ssd içinmiş galiba acaba windows 7 cd si bulup 7 mi kursam

Sistem gereksinimleri win8 kaldırmayıp pcyı yoruyordur muhtemelen win7 dönüş yapmanız bencede iyi fikir :)

hashas4141

Yeni üye
20 Kas 2015
26
0
Sistem gereksinimleri win8 kaldırmayıp pcyı yoruyordur muhtemelen win7 dönüş yapmanız bencede iyi fikir :)

Aslında daha öncede kullanıyordum yıllar önce ama böyle bir sorun çıkartmıyordu sistem özelliklerim NVİDİA GTS 250 Ekran kartı AMD A6-3650 APU 2.60 Ghz İşlemci 16 GB 4x4 DDR3 Ram ama sanırım win7 dönmek daha mantıklı gibi dönelim bakalım en yakın zamanda nasıl sonuç alacağım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.