Film çekimi

rival5008

Üye
8 Eki 2013
75
0
Arkadaşlar film çekicem ve benim bulunduğum ortamda pek bilgisi olan yok. Ve bende Size ir danışayım dedim . Film çekmek için ne gerekli neler yapmalıyım ne yapacağım Uzunca açıklarmısınız .

'Victory

Uzman üye
13 Tem 2013
1,066
0
MetropoL
Arkadaşlar film çekicem ve benim bulunduğum ortamda pek bilgisi olan yok. Ve bende Size ir danışayım dedim . Film çekmek için ne gerekli neler yapmalıyım ne yapacağım Uzunca açıklarmısınız .

1-İyi Bir Montaj Program'ı Ve Programı İyi Kullanan Birine İhtiyacın Var
2-Eğer Orda Düzeyde Bir Film Çekmek İstiyorsan İyi Bir Kamera Ve Döner Başlıklı ,Tel Yardımı İle Rahar Hareket Eden Bir Kamera Tutacagı
3-İyi Bir Kameraman
4-İyi Bir Senaryo ve İyi Bir Oyunculuk
5-Son Olarakta Kullanılacak Malzeme ,Kıyafet Vs.
*Teşekkürü Çok Görme :)

Docok

Özel Üye
3 Haz 2011
2,680
22
KKTC, Lapta

Öncelikle ekipman lazım

- Mikrofon

Eğer filmi çektikten sonra dublaja girecekseniz iyi bir condenser mikrofon işinizi görür.

-Işık kaynağı

Çeşitlere girecek olursak içinden çıkamayız ve benim de bilgim sınırlı zaten. Kapalı mekan çekimleri ve karanlık açıkhava çekimleri için sahneyi aydınlatacak projektör, spot vs.. ışık kaynaklarına ihtiyaç olabilir.

- Tripod

Kamera ile sarsıntısız pan (sağa sola çevirme) ve tilt (yukarı aşağı çevirme) yapmaya yarayan ayaklı aparat.

-SteadiCam

Kamera ile hareket halindeyken (örneğin koşarken) kamera sarsıntısını gidermek ve daha yumuşak hareketler elde etmeye yarar.

- 35mm adaptör ve adaptörünüze uygun lens(ler)

Adaptör konusu zaruri bir durum olmamakla birlikte tercih meshelesidir ve her kameraya uymaz. Ki adaptörsüz çekilmiş ve başarılı olmuş bir çok film var.

bir green screen (yeşil ekran önüne oyuncular geçip çekim yaparsınız) de işine yarayabilir mekanları ve efektleri vs. bilgisayardan yapmak için

Sonra senaryo yazıp oyuncuları ve ekibi bulman gerekiyor

belki biraz yardımcı olur bu bilgiler

Héraklés

Özel Üye
27 Haz 2011
6,162
23
Film yapımı, bir filmin yapım aşaması ilk olarak hikâyenin fikrini bulmakla ya da fikri satın almakla başlar.Daha sonra bu fikir senaryoya dökülür. Film çekilir, kurgulanır ve son halini aldıktan sonra seyirciye sunulur. Bu genellikle büyük bir insan kapasitesi gerektirmektedir ve bunun tamamlanması birkaç aydan birkaç yıla kadar geçen bir süre alabilir. Film yapımı ekonomik, sosyal ve politik açıdan dünya üzerinde büyük bir yer kaplamaktadır. Ve film yapımında çeşitli teknolojiler ve teknikler kullanılır.

Film yapımının üretim sürecinin beş ana basamağı vardır:
Senaryo geliştirim - Senaryo üzerinde daha detaylı çalışabilmek için yazılır ya da taslak haline getirilir.
Üretim öncesi - Filmin çekimi için hazırlıklar tamamlanır. Oyuncular ve çekim ekibi işe getirilir. Mekanlar seçilir. Setler kurulur.
Üretim - Filmi bitirmek için gereken ham elementler çekilir.
Üretim sonrası - Görüntü kurgulanır, diyaloglar kurgulanır, müzikler bestelenir, çalınır ve kaydedilir; ses efektleri tasarlanır ve kaydedilir, eğer kullanılacaksa bilgisayar efektleri dijital ortamda eklenir, daha sonra sesler ayrı kanallarda kurgulanarak son haline getirilip görüntü ile birleştirilir. Böylece film tamamlanmış olur.
Dağıtım - Film potansiyel dağıtıcılara izletilir. Ve bir dağıtıcı tarafından alındığında sinemada gösterime girer ve/ya da evde izlenmesi için dvdsi satışa sunulur. Sinema larda vizyona girmesi beklenir tarihi gelince merakla izlenir.

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLA
http://tr.wikipedia.org/wiki/Film_yapımı

rival5008

Üye
8 Eki 2013
75
0
1-İyi Bir Montaj Program'ı Ve Programı İyi Kullanan Birine İhtiyacın Var
2-Eğer Orda Düzeyde Bir Film Çekmek İstiyorsan İyi Bir Kamera Ve Döner Başlıklı ,Tel Yardımı İle Rahar Hareket Eden Bir Kamera Tutacagı
3-İyi Bir Kameraman
4-İyi Bir Senaryo ve İyi Bir Oyunculuk
5-Son Olarakta Kullanılacak Malzeme ,Kıyafet Vs.
*Teşekkürü Çok Görme :)

kardeş hepsi var Teşşekür Ederim Çok sağol Peki efect için hangi proğramı kullanmam gerek yardımcı olurmusun
Habide cinema 4d diye bir proğram var tanıtırmısın biraz sen bilgili birine benziorsun : )

rival5008

Üye
8 Eki 2013
75
0
Film yapımı, bir filmin yapım aşaması ilk olarak hikâyenin fikrini bulmakla ya da fikri satın almakla başlar.Daha sonra bu fikir senaryoya dökülür. Film çekilir, kurgulanır ve son halini aldıktan sonra seyirciye sunulur. Bu genellikle büyük bir insan kapasitesi gerektirmektedir ve bunun tamamlanması birkaç aydan birkaç yıla kadar geçen bir süre alabilir. Film yapımı ekonomik, sosyal ve politik açıdan dünya üzerinde büyük bir yer kaplamaktadır. Ve film yapımında çeşitli teknolojiler ve teknikler kullanılır.

Film yapımının üretim sürecinin beş ana basamağı vardır:
Senaryo geliştirim - Senaryo üzerinde daha detaylı çalışabilmek için yazılır ya da taslak haline getirilir.
Üretim öncesi - Filmin çekimi için hazırlıklar tamamlanır. Oyuncular ve çekim ekibi işe getirilir. Mekanlar seçilir. Setler kurulur.
Üretim - Filmi bitirmek için gereken ham elementler çekilir.
Üretim sonrası - Görüntü kurgulanır, diyaloglar kurgulanır, müzikler bestelenir, çalınır ve kaydedilir; ses efektleri tasarlanır ve kaydedilir, eğer kullanılacaksa bilgisayar efektleri dijital ortamda eklenir, daha sonra sesler ayrı kanallarda kurgulanarak son haline getirilip görüntü ile birleştirilir. Böylece film tamamlanmış olur.
Dağıtım - Film potansiyel dağıtıcılara izletilir. Ve bir dağıtıcı tarafından alındığında sinemada gösterime girer ve/ya da evde izlenmesi için dvdsi satışa sunulur. Sinema larda vizyona girmesi beklenir tarihi gelince merakla izlenir.

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLA

Hepsi var kardeş Sağolasın Tşkkürler :)

rival5008

Üye
8 Eki 2013
75
0
Öncelikle ekipman lazım

- Mikrofon

Eğer filmi çektikten sonra dublaja girecekseniz iyi bir condenser mikrofon işinizi görür.

-Işık kaynağı

Çeşitlere girecek olursak içinden çıkamayız ve benim de bilgim sınırlı zaten. Kapalı mekan çekimleri ve karanlık açıkhava çekimleri için sahneyi aydınlatacak projektör, spot vs.. ışık kaynaklarına ihtiyaç olabilir.

- Tripod

Kamera ile sarsıntısız pan (sağa sola çevirme) ve tilt (yukarı aşağı çevirme) yapmaya yarayan ayaklı aparat.

-SteadiCam

Kamera ile hareket halindeyken (örneğin koşarken) kamera sarsıntısını gidermek ve daha yumuşak hareketler elde etmeye yarar.

- 35mm adaptör ve adaptörünüze uygun lens(ler)

Adaptör konusu zaruri bir durum olmamakla birlikte tercih meshelesidir ve her kameraya uymaz. Ki adaptörsüz çekilmiş ve başarılı olmuş bir çok film var.

bir green screen (yeşil ekran önüne oyuncular geçip çekim yaparsınız) de işine yarayabilir mekanları ve efektleri vs. bilgisayardan yapmak için

Sonra senaryo yazıp oyuncuları ve ekibi bulman gerekiyor

belki biraz yardımcı olur bu bilgiler

Sağolasın Hocam teşkkrler Biriniz Bide efect proğramı tavsiye ederse sevinirim :)

'Victory

Uzman üye
13 Tem 2013
1,066
0
MetropoL
kardeş hepsi var Teşşekür Ederim Çok sağol Peki efect için hangi proğramı kullanmam gerek yardımcı olurmusun
Habide cinema 4d diye bir proğram var tanıtırmısın biraz sen bilgili birine benziorsun : )

Dostum Sana Önerecegim Program Adobe After Effeck CS6'Dır Mükkemmel Buazzam Bir Programdır Kullanmasını Bilene Buyur Buda Amerikalı Gençlerin Çektigi Film Bi Bak Derim Bu Programlar Yapılmıstır Haberin OLsun. :) Teşekkür Butonunu Kullanman Yeterli :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.