Format atmam lazım ama bi sorunum var LÜTFEN YARDIM EDİN ACİL !

TreeH

Yeni üye
12 Mar 2013
45
0
Ötüken
Arkadadaşlar hemen anlatayım sorunu ;Şimdi beni pc'de bi sorun çıktı o yüzden format atmam gerekiyor. Bunda bir sorun yok.Ancak pc açılırken bios ekranı gelmiyor bu yüzden xp yerine vista atmaya karar verdim.Size sorum şu vistadan format atarken bios bana lazım olurmu ???NOT: PC BAŞLANGIÇTA CD-ROM'A AYARLI ...ACİL YARDIM EDİN LÜTFEN

Komega

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2013
9,706
6
Dünydn .s
Dostum BIOS Nasıl gelmiyo ? F2 ,DEL vs tuşlara basıyosundamı gelmiyo ? Bölebişi ilkdefa duydum açılışta tuşlar değişebilir sen bence yanlış tuşa basıyosun.Bide F12 Tuşunu dene ;)

GM HaCKeD

Uzman üye
22 Nis 2013
1,579
1
Microsoft
Ayrıntılı Çözümü

Format atman zaten bios u değiştirmez.
Yapman Gereken
UYARI: BIOS ayarlarında bilmediğiniz değişiklikleri yapmak bilgisayarınızın performansını düşürebileceği gibi bilgisayarınızı tamamen kullanılamaz hale de getirebilir. Bu yüzden emin olmadığınız hiçbir ayarı değiştirmemenizi, ekrana anlamadığınız bir uyarı çıktığında ise ESC tuşuna basarak yanlışlıkla yapmış olabileceğiniz ayarları kaydetmeden BIOS'tan çıkmanızı tavsiye ederiz.
BIOS ayarlarına girebilmemiz için yapmamız gereken işlemler bilgisayara göre farklılık arzedebilir. Ancak biz elimizden geldiğince bilgisayarınızın markasına bakılmaksızın bu işlemi nasıl yapabileceğinizi resimlerle anlatmaya çalışacağız.

1-Bilgisayarımızı açarken ekranın sol alt köşesinde Press F2 to enter Setup diye bir yazı çıkar.Bu yazıyı gördüğümüzde ya F2 ve de çoğunlukla Del tuşuna basacaksınız...
cdboot01.gif

2-Aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecek...Sağ-sol tuşlarıyla Boot yazan menüye geliyoruz ve Enter'a basıyoruz...
bios1.gif

3-Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.Sizdeki sıra farklı olabilir.Yukarı-aşağı tuşlarıyla aşağıdaki bölüme geliyoruz.Bu sıralamayı değiştireceğiz.NumLock tuşlarının yanındaki '+' tuşla ilk sıraya CD Rom seçeneğini hardiske getirecğiniz...Sizde ATAPİ yazmayabilir...
bios2.gif

Alıntıdır( Alıntıda CD ye boot etmeyi anlatıyor bende bunu çevirdim. )
Kaynak

Son düzenleme:

TreeH

Yeni üye
12 Mar 2013
45
0
Ötüken
Dostum BIOS Nasıl gelmiyo ? F2 ,DEL vs tuşlara basıyosundamı gelmiyo ? Bölebişi ilkdefa duydum açılışta tuşlar değişebilir sen bence yanlış tuşa basıyosun.Bide F12 Tuşunu dene ;)

Kardeş her tuşa kaç kere bastım ama gelmiyo direk windows geliyo

Nasıl atamıyorsun xp . Cd-rom'a ayarlıysa "ön yükleme için bir tuşa basın" yazısı gelmesi gerekli.

Kardeş biosta hiçbir yazı gözükmüyor ilk önce sinyal yok diyor iki üç bip ve vindows bu kadar :S

MeRt-KinG

Uzman üye
7 Ocak 2013
1,720
1
TurkTeam
Windows 8 mi kullanıyorsun ?

Olmazsa bilgisayar açıkken masaüstü ise fişini çek açılışta büyük ihtimalle gelir. Dizüstü ise Güç düğmesine bas. Kapanasıya kadar basılı tut. açılışta büyük ihtimalle gelir.

TreeH

Yeni üye
12 Mar 2013
45
0
Ötüken
Windows 8 mi kullanıyorsun ?

Olmazsa bilgisayar açıkken masaüstü ise fişini çek açılışta büyük ihtimalle gelir. Dizüstü ise Güç düğmesine bas. Kapanasıya kadar basılı tut. açılışta büyük ihtimalle gelir.

Masaüstü kullanıyorum windows xp senin dediğini deniyeceğim

Dostum sen bence bunu bi bilgisayarcıya felan göster senin bi hatan var BIOS Nasıl Gelmez Ya ? :D

Doğru sölüyosun önceden açılışta otomatik geliyodu şimdi hiç gelmio

Arkadaşlar bide windows vista format atarken bios gerekirmi

MeRt-KinG

Uzman üye
7 Ocak 2013
1,720
1
TurkTeam
Arkadadaşlar hemen anlatayım sorunu ;Şimdi beni pc'de bi sorun çıktı o yüzden format atmam gerekiyor. Bunda bir sorun yok.Ancak pc açılırken bios ekranı gelmiyor bu yüzden xp yerine vista atmaya karar verdim.Size sorum şu vistadan format atarken bios bana lazım olurmu ???NOT: PC BAŞLANGIÇTA CD-ROM'A AYARLI ...ACİL YARDIM EDİN LÜTFEN

Dediğimi Denedinmi ?

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10

BİOS açılmıyor derken ?? Eğer bios açılmıyorsa bios pilini çıkar 10 dakka bekle tekrar tak Düzelir Formatta Biosa ihtiyacın olmaz Sadece Başlangıcı ayarlarken Oda zaten ayarlıymış gerek yok yani

TreeH

Yeni üye
12 Mar 2013
45
0
Ötüken
BİOS açılmıyor derken ?? Eğer bios açılmıyorsa bios pilini çıkar 10 dakka bekle tekrar tak Düzelir Formatta Biosa ihtiyacın olmaz Sadece Başlangıcı ayarlarken Oda zaten ayarlıymış gerek yok yani

Beyler anlamıyonuz galiba hani pc açılırken siyah ekran üzerine beyaz yazılar gelir ya onlar gelmiyor direkt windows acılıyor

Esxi

Katılımcı Üye
21 Haz 2013
951
0
Bios her format işleminde sana lazım olur zaten, Vista işletim sistemini kurmak gibi bir hata yapma ileride çok üzlürsün.

Bilgisayar markasından açılışda biosu nasıl başlatıcağını öğrenebğilirsin.

Komega

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2013
9,706
6
Dünydn .s
Beyler anlamıyonuz galiba hani pc açılırken siyah ekran üzerine beyaz yazılar gelir ya onlar gelmiyor direkt windows acılıyor

Dostum vista mista farketmez BIOS Lazım CD/DVD Öne alman lazım Ama öndeyse Bi dene Olmassa bakarız çaresine sen şimdi istediğin işletim sistemini kurmaya çalış bakalım ;)

yardımcı olduysam teşekür butonuna basmayı unutma :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.