Hangi bilgisayar dili ?

queRyMeV

Üye
2 Tem 2016
101
0
Edirne
Bir çok bilgisayar dilini denemiş olup (python java c++ c# sql ) vb dilleri gördüm bazısı orta seviye bazısı temel neyse bir kaç gün önce bir tavsiye aldım bir dil seçip onun üzerine yoğunlaşmam gerektiği söylendi sizce bu tavsiye iyi bir tavsiyemidir birde bu dillerden hangisine yoğunlaşırsam daha iyi olur yani hangisinin geçerliliği daha fazla

efsane4242

Uzman üye
30 Ocak 2013
1,039
0
32
Konya
Bir çok bilgisayar dilini denemiş olup (python java c++ c# sql ) vb dilleri gördüm bazısı orta seviye bazısı temel neyse bir kaç gün önce bir tavsiye aldım bir dil seçip onun üzerine yoğunlaşmam gerektiği söylendi sizce bu tavsiye iyi bir tavsiyemidir birde bu dillerden hangisine yoğunlaşırsam daha iyi olur yani hangisinin geçerliliği daha fazla

yarım yamalak 100 dil bilmektense 1 tane dili adam gibi bilirsen herzaman icin cok avantajlı olursun. Ben sana sunu öğren sunu yap diyemem bu senın hangi alanda calısacagına baglı ileride ne yapmak ıstediğine. sana şöyle örnek vereyim kalem türkcede kalem dir , ingilizcede pen. sen sırf ingilizcede daha kısa diye ingilizce ogrenmeye kalkmamalısın ikisinin bahsettiği şeyde aynı. sen hangisine daha yakınsan ona odaklan.

queRyMeV

Üye
2 Tem 2016
101
0
Edirne
yarım yamalak 100 dil bilmektense 1 tane dili adam gibi bilirsen herzaman icin cok avantajlı olursun. Ben sana sunu öğren sunu yap diyemem bu senın hangi alanda calısacagına baglı ileride ne yapmak ıstediğine. sana şöyle örnek vereyim kalem türkcede kalem dir , ingilizcede pen. sen sırf ingilizcede daha kısa diye ingilizce ogrenmeye kalkmamalısın ikisinin bahsettiği şeyde aynı. sen hangisine daha yakınsan ona odaklan.
cevabın için teşekkür ederim 2 gündür düşünüyordum bugün kararımı vermiş bulunmaktayım..
yorum yapan diğer arkaşlarada teşekkür ederim ..
sanırım piton ile :) python ile devam edeceğim.

Cyper65

Uzman üye
13 Eki 2012
1,587
0
İzmir
mobil ise java veya swift
web programlama için node.js, php, java, c#,python, ruby gibi dillerini kullanabilirsin.
front end için angular, react.js mobil içinde react native var hem ios hemde androide yazabiliyorsun.
ayrıca türkiye geçerli dil olarak c# ve java , python da yavaştan geliyor.
ilk 3 yıl tek bir dilde kendini ilerlet sonra başka dile geçersin.

AngelRayt

Uzman üye
13 Eki 2015
1,352
15
Python
16player16
Arduino bir dil değildir, O kullandığın basitleştirilmiş c, Kütüphaneleri c++ veya c
queRyMeV
İlk kez programlamaya başlayacaksan python gibi basit script dilleri yerine Programlamanın temeli olan c,c++ gibi düşük seviyeden başlaman gerekir. Programlama mantığı ancak böyle oluşur. Ardından temellerini iyi öğrendiğin zaman ihtiyaca göre python java vb. dönersin.

Pythondan javadan başlarsan ekrana print("bilmem ne bilmem ne") yazdırmaktan öte gidemezsin.
Orada print neden kullanıyorum, bu print nasıl çalışıyor, ben print ile ekrana bastırıyorum ama peki printi kim yazmış nasıl yazmış vb.den öteye geçemezsin. O Yüzden düşük seviyeden başla mantığı kavra.

En iyi başlangıç C dir. SOnra kararını kendin verirsin. Önerim C ile başla, ardından java ya geç.

Son olarak
Microsoft teknolojilerinden uzak dur. C#, Visual basic... Crossing platform(her bilgisayar,telefon,tablette kolaylıkla çalışabilecek, C,C++,Java,Python... gibi) yönel. Windows öleli çok oldu.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.