hangi linux dağıtıcısı

walrider

Üye
15 Mar 2018
158
1
Yeni başlayan birisi için hangi linux u kurmalıyım ? İngilizcem çok iyi değil bu yüzden de Türkçe olan ve Türkçe forumu olan bir linux kullanmak istiyorum önerileriniz nelerdir ?

( işlemcim AMD A8-7410 , 8 gb ram var , galiba linux da güzel bir sistem istiyormuş)

walrider

Üye
15 Mar 2018
158
1

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
Son düzenleme:

walrider

Üye
15 Mar 2018
158
1
Hayır, yanlış birşey yaptığınızı varsayalım ve silip kurmanız gerekebilir sonuçta yeni başlıyorsunuz sanal makinede biraz öğrendikten sonra dual boot edin daha yararlı olmaz mı sizcede ?

o kadar sıkıntılı mı linux yanlış bir şey derken sadece kurulum yapıp kurcalayacak idim o zaman imaj mı diyorlardı kurmadan açma o işlemi yapayım , teşekkür ederim bu arada

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
o kadar sıkıntılı mı linux yanlış bir şey derken sadece kurulum yapıp kurcalayacak idim o zaman imaj mı diyorlardı kurmadan açma o işlemi yapayım , teşekkür ederim bu arada
Live çalıştırada bilirsin haklısın mesela ben ilk kurduğumda Kali linux'u direk root yetkisi verdiği için birçok sistem dosyasını silmiştim :d ondan diyorum o kadar sıkıntılı değil yani ama sanal makinede kullandığım için silip yeniden kurmuştum önereyim dedim bunuda. Önemli değil.

Gbmdpof

Kıdemli Üye
23 Eyl 2016
2,001
11

Linux'un riskli olması ile ilgili değil. Yanlış bölüme kurmak (bunu yaparsanız istemeden Windows'u silersiniz) gibi bir şey yapmazsanız bir şey olmaz. Ki aynı sorun Dual olarak Windows kurmanız durumunda da olabilir, yani Linux ile ilgili değil.

Distro olarak Ubuntu veya OpenSUSE öneririm.

Son düzenleme:

Sessizer

Katılımcı Üye
15 Mar 2017
867
0
000004
Linux Mint öneririm istersen sanal makinede kurup deneyebilirsin. Linux Mint, Ubuntu vs bircok Türk forum siteleri mevcuttur.

walrider

Üye
15 Mar 2018
158
1
Linux'un riskli olması ile ilgili değil. Yanlış bölüme kurmak (bunu yaparsanız istemeden Windows'u silersiniz) gibi bir şey yapmazsanız bir şey olmaz. Ki aynı sorun Dual olarak Windows kurmanız durumunda da olabilir, yani Linux ile ilgili değil.

Distro olarak Ubuntu veya OpenSUSE öneririm.

ayırdım bölüm 50 gb dan oluşuyor anlamak ıcın biçmlendirmedim bile o yönden sıkıntı olmaz

16 Eyl 2018
55
0
herkes mint, ubuntu falan demiş benim tavsiyem delphi eğer güzel tasarımlı ve sade arayüze sahip bir sistem arıyorsan tavsiyemdir

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.