Çözüldü Hangi proglama dili ile başlamalıyım

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
20
508
24
Praise The Fool
"Denemeyi bırakmak dışında başarısızlık yoktur." – Elbert Hubbard

Dostum bu sorular çok soruldu. Sen araştırmadığın için sevdiğim bir makaleden alıntı yaparak aşağıda sorunu cevaplamış oldum. İyi forumlar.

Nerden başlamalıyız ? Tabi ki İngilizce! 🙂 Günümüzde her çıkan teknolojinin dokümantasyon kısmı ingilizce olarak yayımlanmakta, yeni bir teknolojiyi kullanabilmek için başkasının çevirmesini beklemek saçma olur. Bu yüzden ingilizceyle başlamanız gerekiyor.

Peki gerçekten hangi dil ?

Büyük soru, bir insanın her dilde uzmanlaşması imkansız. Bu yüzden bir dil seçip onda en az OOP derecesinde uzmanlaşıp daha sonra projeye göre diğer dillerin işine yaracak kısmını öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu dili nasıl seçeceğiniz konusunda ise sizin karar vermeniz, piyasayı araştırıp en çok etkin dili seçmeniz gerekiyor. Mesela A dili sadece masaüstü iken B dili ile hem masaüstü hem mobil hem de web yapabiliyorsunuz mantıklı olan tabi ki B dili; fakat teknolojiler gelişiyor A dili bunu takip ediyorken B dili etmiyorsa ortada sıkıntı var. 🙂 Yeni başlamış birinin programın temellerini alabilmesi nasıl çalıştığını öğrenebilmesi için basit bir dil ile başlayıp soğumaması gerekiyor Python bunlar için en uygun dil hem sözdizimi konusunda hem de cross platform konusunda etikili üstüne geleceği olan bir dil öğrenmede yanında yat! 🙂

Aslında tüm hayatınızı adayacağınız veya üzerinden geçim sağlayacağınız dil seçiminizde ben veya bir başkası buna karar veremez. Bu size yapılan en büyük kötülük olur. Buna sizin karar vermeniz gerekiyor, çünkü; hayallerinizi gerçekleştirmek üzere kodlama öğreniyorsunuz ve bir başkasının önerdiği dil ile bu mümkün olmayabilir. İlgili görselden adım izleyerek kariyer hayatınıza bir hedef belirleyin ve hedefiniz doğrultusunda ilk adımınızı atarak ekrana ilk mesajınızı yazdırın! Bu sizin için çok büyük bir motivasyon olacaktır 🙂

Eğitim Kaynakları :

Youtube

Udemy

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.