Harvard yeni bir ilham kaynağı buldu. / İçerik Editörlüğü Kulübü

H4DR0N

Katılımcı Üye
2 Ara 2018
318
1

Kainatta bulunan sırlardan biri daha karşımıza çıktı ve bize ders verdi. Harvard Üniversitesi robot modellemesini geliştirme sırasında bir çok denemelerinde robotlarının sınırlı bir işlev gördüğünü farketti. Bunun üzerine çalışmalar yaparken akıllara bir anda gelen "Kirigami" sanatı ile yani kağıt katlama sanatı ile yapılabilecek hareket aktivasyonunu artırabileceklerini düşündükleri minimalist robotlarını denemeye sürdüler.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=nS73hdA0paQ[/ame]

Video içeriğinde de gördüğümüz gibi eklentili kodlanan bu algoritma, yılan üzerinden ilham alınmış bir robot algoritması, normal bir yılanın %5 daha hızlı gidebilme kapasitesine sahip olduğunu fakat fazla pil yediğinden yeterli bir test deneyine tutulamadığı gözlenmiştir.

Bu yılan algoritmasının yapısını 3d yazıcı üzerinden desen şeklinde yapıldıktan sonra kodlama mantığı içerisine yerleştirilen bu yılan robotlar, kaplamalarında bulunan aralıklar sayesinde YERALTI CANAVARI filminde yerin altında bulunan "Tremors" isimli canavarlar gibi toprağı kendi vücutlarında bulunan dikenli yapılarla tutunarak ilerlemektedirler. Bu tür yapılar geleceğe ve işçiliğe çok katkısı olacağı güzel bir fikir gibi gelsede , askeri kullanımlarda bir çok ajan ve kötü bir örgüt birliğine geçmesi için de bir o kadar korkutucu gelmektedir.

Üstteki görselimizde ise bu yılan yapılarının gerilme biçimleri ve gerilirken kopmaması amacıyla yapılan denklemi gösteriyor. Bu denklem aslında sadece yılandan alınmadığını anlaşılıyor.

Çünkü burada arı kovanında bulunan petek tarzında bir inşa bulunmakta burada gerginleştikçe çaprazlama birbirini çeken dörtgenler görebiliyoruz. Konunun başında söylemiştik kirigami sanatından özenilerek aynı zamanda yılan varlığından esinlenerek ortaya çıkarılan bu yapının esneme payı oldukça yüksek bir miktar.

Solda ki kirigamı kağıdının uzama miktarı sağda ki ise bunun modele dökülmüş halidir. Gerçek hayattan bir çok kez esinlenmiş yapıların insanlığa ve teknolojiye kattıkları bir çok katkıyı göz ardı etmek gerçekten imkansız hale bürünüyor.

Sizce bu yılan algoritması ardından ne gibi teknolojik varlık gelebilir ? ve Türkiye bunun gibi bir teknoloji üretebilir mi ?

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. :)

H4DR0N

Katılımcı Üye
2 Ara 2018
318
1
Teknoloji ilerliyor ayak uydurmak lazım.

Hem de umduğumuzdan daha hızlı fakat Ülkemiz olarak pek te iç açıcı bakamasam da umut biriktiriyorum. Bugün haberlerde duymuştum elektrik dönüşümlü araç yapılmış. Ciddi anlamda özellikleriyle büyük bir adım atmışız.

noonebey

Katılımcı Üye
14 Ocak 2019
590
10
Uzay
Hem de umduğumuzdan daha hızlı fakat Ülkemiz olarak pek te iç açıcı bakamasam da umut biriktiriyorum. Bugün haberlerde duymuştum elektrik dönüşümlü araç yapılmış. Ciddi anlamda özellikleriyle büyük bir adım atmışız.
Umarım daha büyük adımlar atılır teknoloji düyadaki en yaygın kullanılan şey üstünde durulması ve ilerletilmesi gerekir diğer ülkelerden geri kalmamalıyız.

LEOHUNTERA

Üye
31 Ara 2018
79
3
Merhaba,

Aslında bir çok konuda doğanın taklidinden başka bir şey yapmıyoruz. Doğaya bakıyoruz, özümsüyoruz, problemlerimize odaklanıyoruz ve gerçekten doğanın zaten Bizlere mükemmel bir çözüm sunduğunu anlayıp bu çözümleri, kendi yapılarımızda modelliyoruz.

Aslında belkide başarının sırrı buradan geçiyor. Yani biraz daha gözlemlemek, daha fazla gökyüzüne bakmak, daha fazla hayal kurmak...

Ülkemizde şu anda güzel çalışmalar yapılıyor. Ama daha iyisinin yapılabilmesi için burdayız. Bizler öncelikle gözlemlemeyi öğrenmeliyiz, sonra bu gözlemlerimizi kullanarak hayal kurmayı, düşünmeyi, farklı çıkarımlar yapabilmeyi, daha sonra da problemlerimize bakarak, bu problemlerimize, doğanın bizim için sağladığı gözlemleme ve hayal kurma imkanını kullanarak çözümler geliştirebilmeliyiz. Zamanla bunun olacağına inanıyorum. Ülkemizde çok yetenekli kişiler var. Sadece bu yeteneğimize biraz daha soyutlama yaparak, salt düşünceden çıkıp doğayı ve hayallerimizi biraz daha işin içerisine katmalıyız.

Moderatör tarafında düzenlendi:

H4DR0N

Katılımcı Üye
2 Ara 2018
318
1
Merhaba,

Aslında bir çok konuda doğanın taklidinden başka bir şey yapmıyoruz. Doğaya bakıyoruz, özümsüyoruz, problemlerimize odaklanıyoruz ve gerçekten doğanın zaten Bizlere mükemmel bir çözüm sunduğunu anlayıp bu çözümleri, kendi yapılarımızda modelliyoruz.

Aslında belkide başarının sırrı buradan geçiyor. Yani biraz daha gözlemlemek, daha fazla gökyüzüne bakmak, daha fazla hayal kurmak...

Ülkemizde şu anda güzel çalışmalar yapılıyor. Ama daha iyisinin yapılabilmesi için burdayız. Bizler öncelikle gözlemlemeyi öğrenmeliyiz, sonra bu gözlemlerimizi kullanarak hayal kurmayı, düşünmeyi, farklı çıkarımlar yapabilmeyi, daha sonra da problemlerimize bakarak, bu problemlerimize, doğanın bizim için sağladığı gözlemleme ve hayal kurma imkanını kullanarak çözümler geliştirebilmeliyiz. Zamanla bunun olacağına inanıyorum. Ülkemizde çok yetenekli kişiler var. Sadece bu yeteneğimize biraz daha soyutlama yaparak, salt düşünceden çıkıp doğayı ve hayallerimizi biraz daha işin içerisine katmalıyız.

"İnsanlık" Ve "Doğa" 'nın uyumunun tek açıklaması sabır ve emek , bunun karşılığını almak için ise cidden örnek almamız gerek diye düşünüyorum. Dediğiniz konusunda ise çok haklısınız. Ülkemiz çok zeki bir soya ve geleceğe sahip sadece ezberden çıkıp hayal ve düşüncelere yönelmek gerekir :) :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.