Hassas bilgiler nasıl imha edilir | Jvo

Jvo

Üye
12 Eki 2015
93
0
Vatikan
Öncelikle Selamün Aleyküm Dostlarım. Hassas bilgiler nasıl imha edilir. adında bu makaleyi sizlerle paylaşmak istedim

Önceki bölümler hassas bilgilerinizi korumanıza yardım edebilecek bir dizi aracı ve alışkanlığı ele aldı; ancak bir bilgiyi saklamanız gerekmediğine karar verdiğinizde ne olur? Örneğin belirli bir dosyanın şifrelenmiş yedek kopyalarının yeterli olduğuna karar verdiğinizde ve esas kopyayı silmek istediğinizde bunu yapmanın en iyi yolu nedir? Ne yazık ki, yanıt sandığınızdan daha karmaşık olabilir. Bir dosyayı sildiğinizde, Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşalttıktan sonra bile, belgenin içeriği sabit diskinizde kalır ve uygun araçlara ve biraz da şansa sahip olan herhangi biri tarafından kurtarılabilir.

Dosyaları kalıcı olarak silmek ;

Silinmiş bilgilerin yanlış ellere geçmemesini güvence altına almak için verileri güvenli ve kalıcı olarak ortadan kaldıran özel yazılımlar kullanmanız gerekir.Eraser aşağıda ele alınan bu araçlardan biridir. Eraser’ı kullanmak, kağıt belgeleri kimsenin bulmayacağını umut ederek basitçe çöp sepetine atmak yerine onları küçük parçalara ayırmaya benzer. Eraser'i aşağıda Link'ini vericem arkdaşlar.

Örneğin, günü geçmiş yedeklemeleri imha etmek, elden çıkarmadan önce eski sabit disklerinize kalıcı silme işlemi uygulamak, internet tarayıcınızın geçmişini temizlemek... CCleaner, bu bölümde ele alınan ve işletim sisteminizin ve uygulamalarınızın her kullandığınızda oluşturduğu geçici dosyaları silerken karşılaşacağınız zorluklar konusunda size yardımcı olabilecek bir başka araçtır. Aşağıda CCleaner linkini verdim arkadaşlar

CCleaner Professional Full Türkçe : https://goo.gl/RYY4y0

Son düzenleme:
21 Ara 2013
106
0
Aslında tam olarak silmek için harddiski tamamen yok etmek lazım ilk önce suda bekletiriz sonra mikrodalga fırında yakarak yok ederiz en iyisidir bu

lostdinar

Uzman üye
24 Eki 2015
1,143
0
I was lost
Aslında tam olarak silmek için harddiski tamamen yok etmek lazım ilk önce suda bekletiriz sonra mikrodalga fırında yakarak yok ederiz en iyisidir bu

Bilişim uzmanları eve geldğinde harddiski yakmak için çok geç olabilir ,en iyisi işletim sistemini hafıza kartı üzerine kurmak.Hafıza kartını çok rahat saklayabiliriz.

Kaynak&: popom

Jvo

Üye
12 Eki 2015
93
0
Vatikan

Tabiki size katılıyorum ama ozamanda harddiskmizi mahvedeceğiz zaten harddiski parçalayacak kadar bir duruma geldiysek tabikide en garantilisi o bu yöntem sizin dediğiniz kadar etkili olmasada normal silmekten daha güvenlidir

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.