Herkezden Yardim bekliyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aykthh

Uzman üye
11 Tem 2009
1,256
0
Üsküp
Selamın aleyküm kardeşlerim

benim bir kaç sorum olacak benden daha iyi bılenler mutlaka vardır dıye dusunuyorum

benım işletim sistemim şu an Xp sp3
ve ben linux işletim sisteminide kurmak istiyorum
yani Xp ve linux (pardus) işletim sistemini kurmak için nasıl bilgisayarımda bir değişiklik yapmaliyim bunu bana aydınlatırmısınız
yani sorunum xp işletim sistemim var ve ben linux (pardus) kurmak istıyorum ikisini kullanabilmek için ne yapmam lazım bana ogretecek ve var ise resimli anlatım yapacak birisini arıyorum.
teşekkürler

puni$her

Kıdemli Üye
Selamın aleyküm kardeşlerim

benim bir kaç sorum olacak benden daha iyi bılenler mutlaka vardır dıye dusunuyorum

benım işletim sistemim şu an Xp sp3
ve ben linux işletim sisteminide kurmak istiyorum
yani Xp ve linux (pardus) işletim sistemini kurmak için nasıl bilgisayarımda bir değişiklik yapmaliyim bunu bana aydınlatırmısınız
yani sorunum xp işletim sistemim var ve ben linux (pardus) kurmak istıyorum ikisini kullanabilmek için ne yapmam lazım bana ogretecek ve var ise resimli anlatım yapacak birisini arıyorum.
teşekkürler

Virtualbox ile yapabilirsiniz :)

aykthh

Uzman üye
11 Tem 2009
1,256
0
Üsküp
Nasıl yapıcam hacı bunu ben ya
bana resımlı ogretım yapamaz mısın dostum
bı arastırayım da sende bılgı versen olmaz mı kardesım linux takılmak ıstıyorum ben :(

bjkaan

Yeni üye
24 Eki 2009
14
0
Diskini 2ye böl. Bir kısma Windows'u diğer kısma ise Linux'u kur. Ama ilk önce kesinlikle Windows'u kurmalısın. Daha sonra Linux'u kur. Açılışta sana sorar Linux ile mi oturum açmak istiyorsun yoksa Windows ile mi diye. İstersen bunu bios ayarlarından değiştirebilirsin. Kendisi senin istediğine otomatik olarak geçer. Yine aynı şekilde değiştirip diğerine geçebilirsin.

aykthh

Uzman üye
11 Tem 2009
1,256
0
Üsküp
bendede aksine sadece hdd c var d yok sımdı olsaydı yuklerdım malesef format atmam gerekıyor bolmek ıcın.
hdd yı bolen programlar var ama benım hdd ye ne olduysa bolunmuyor bır surude program denedım bolemedım tek care format atmak sanırım ve 2 ye ayırıp oyle kurmak gerekıyor :(

sinirden ağliycam sımdı ya

puni$her

Kıdemli Üye
virtualboxsanalmakine01pw7.jpg

virtualboxsanalmakine02mo7.jpg

Kurulum bitti, şimdi programı çalıştıralım.

ve ilk sürpriz! Yazılım tamamen Türkçe. Hemen yeni bir sanal makine oluşturalım.

virtualboxsanalmakine03rg5.jpg

virtualboxsanalmakine04ba7.jpg

Sanal makinemize bir isim veriyoruz ve kuracağımız işletim sistemini seçiyoruz. (Linux'u seç Xp yerine)
virtualboxsanalmakine05nf4.jpg

İşletim sistemimiz için belleği ayarlıyoruz. Deneyimlerimize göre 128 MB ve üzeri işinizi görecektir. Ana sistemi belleksiz bırakmadan 1 GBr17;a kadar yolunuz var. 1 GB bellek ayıracaksanız en az 4 GB belleğiniz olmasını öneririz.

virtualboxsanalmakine06zm6.jpg

Burada daha önceden oluşturduğumuz bir sabit diski kullanmayı seçebileceğimiz gibi yeni bir disk de oluşturabiliriz. İlk defa kurduğunuzu düşünerek şimdi bir disk oluşturalım.

virtualboxsanalmakine07oz6.jpg

Burada değişken boyutlu veya sabit boyutlu bir disk kalıbı seçebiliriz. Burada size önerimiz, başlangıçta işi biraz uzatarak gerçek diskteki dosyaların ileride daha dağılmasını sağlayabilirsiniz. Sadece bir deneyip kapatırım, diyorsanız dinamik olarak genişleyen kalıp seçeneği sizin için uygun olacaktır.

virtualboxsanalmakine09vk5.jpg

Diskimiz de hazır olduğuna göre ileriye tıklayarak işlemi tamamlayalım.

virtualboxsanalmakine11th2.jpg

İşlem tamam! Önceki işimize dönebiliriz.

virtualboxsanalmakine12zn7.jpg

Sanal makinemizi listede görüyoruz. Sağ tarafta ayarlar mevcut. İşletim sistemi kurabilmek için CD/DVD-ROM yazan mavi kısma tıklayıp sürücüdeki bir işletim sistemi kurulum diskini veya bir CD kalıbını sisteme gösterip, oradan başlatmalıyız.

virtualboxsanalmakine13hi5.jpg

CD/DVD-ROM ayarlarında tepedeki kutuyu işaretleyip istersen esas sistemdeki CD sürücüsünü kullandırabiliriz, isterseniz de sabit diskimizdeki bir CD/DVD görüntüsünü okuyabiliriz.

Önemli Not: Sanal makineye bir işletim sistemi kurmak, o ürünle ilgili olarak etkin şekilde kullanılmayan bir ürün lisansına sahip olmanızı gerektirir.

virtualboxsanalmakine14xt0.jpg

Şimdi makinenin ismine çift tıklayarak sanal makineyi çalıştırabilir, sistem kurulumuna başlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

virtualboxsanalmakine15yc1.jpg

Buraya Tıklayınız

Verdiğim linktende bakabilirsiniz :)

B0Z0

Uzman üye
20 Kas 2009
1,567
0
ELAZIĞ
kardeş eğer en son attığın format cdsi yanındaysa tak cd yi reseti bas format atar gibi bir bölüm oluştur d yap ? olmazmı ben denedim olmuştu tabi bütün hdd yi c ye yüklememişsen :S

yada sanal pc indir onda kur o daha güzel hem istediğin gibi virüslü mazeme felan kurup yüklersin pcne bulaştırmadan

aykthh

Uzman üye
11 Tem 2009
1,256
0
Üsküp
kardeş eğer en son attığın format cdsi yanındaysa tak cd yi reseti bas format atar gibi bir bölüm oluştur d yap ? olmazmı ben denedim olmuştu tabi bütün hdd yi c ye yüklememişsen :S

yada sanal pc indir onda kur o daha güzel hem istediğin gibi virüslü mazeme felan kurup yüklersin pcne bulaştırmadan

hacı nasıl oluyor bu resımlı anlatırmısın bana :)

B0Z0

Uzman üye
20 Kas 2009
1,567
0
ELAZIĞ
kardeş bak Bu programdır aL sana :) ama format cd olacak yanında microsofun kendi programıdır bu https://tik.lat/WheFM

aha buda sana programın anlatımı https://tik.lat/3Jxpg

yani resmen pcn açıkken tutup bi başka işletim sistemi yüklüon yani xp mi yüklü başla bir iişletim sistemide yükleyebiliosun sölim ben xp normalde vista yüklüdü onda istediğin programı kullan pcye zarar gelmiyor ama konuyu dikkatli takip et herşeyi bitirdikten sonra pcle sanal pcye arasına ağ kurmayı unutmıcan ki kendi pcden sürükleyip atabilesin koLay gelsin inş anlamışsındır anlamamışsanda buralardayım..

aykthh

Uzman üye
11 Tem 2009
1,256
0
Üsküp
hacılar yaptım tamamdır ya konuyu kılıtleyebılırler Fırum Adminleri herkez için tesekkur edıyorum allah hepınızden razı olsun allaha emanet olasınız.

topraks01

Katılımcı Üye
28 Nis 2008
530
1
33
Bende BiLmiyom Nerden ?
By_Haqan01

bendede aksine sadece hdd c var d yok sımdı olsaydı yuklerdım malesef format atmam gerekıyor bolmek ıcın.
hdd yı bolen programlar var ama benım hdd ye ne olduysa bolunmuyor bır surude program denedım bolemedım tek care format atmak sanırım ve 2 ye ayırıp oyle kurmak gerekıyor :(

sinirden ağliycam sımdı ya

http://www.turkhackteam.org/windows/turkce-vista-programsiz-disk-hdd-bolme-yeni-ve-bolum-olusturma-resimli-315729.html

Buyur Kardeşim

e377

Uzman üye
24 Nis 2009
1,245
0
Milli İstihbarat Teşkilatı
Yok Format Gerektirmiyo Virtual Box Snaal Pc Demek Senin Ram Felan Kullanıyo Sen Hack İşlemlerini Felan Güvenerek O Sanal Pc Üzerinde Deneyebilriisn Ama Ordaki Ram Ayarını Fazla Tutma Çünkü PC Yavaşlayabilir Diye Biliyorum...

AKėLa1

Kıdemli Üye
15 Eki 2009
4,733
1
Mersin
Harici sabit diskleri tanıyamıyor.
- USB ile ilgili aletleri tanıyabilse de; USB aygıt üreticilerinin çoğu, Linux'da aygıtlarının çalışacağına dair bir garanti vermiyor. Bu durumda, aygıt ya da işletim sistemi zarar görürse, bundan siz sorumlusunuz.
- Yükleyebileceğiniz program sayısı Windows programları kadar fazla değil. "Wine" adlı program ile Windows programlarını çalıştırabilirsiniz, ancak sınırlı sayıda... Çünkü Wine, sadece EXE, DLL ve OCX dosyalarını okuyabiliyor. CD ile ilgili bir programı, CD sürücünüzü göremediği için Wine ile çalıştıramayabilirsiniz.
- Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. "Bunun neresi eksi?" derseniz, size vereceğim cevap şu olur: Linux tabanlı işletim sistemleri, açık kaynak kodlu olması nedeniyle kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerine nazaran daha fazla güvenlik riski taşımaktadır. Yani, bilgisayar ve makine dilinden anlayan profesyonel bir hacker, kaynak kodlarından yararlanarak "root" sistemini değiştirip kolaylıkla sistemi anında çöktüren bir virüs yapabilir. Ancak, Linux işletim sistemi çok az kullanılan bir işletim sistemi olduğu için, kimse virüs yapmakla uğraşmıyor ve şimdilik bu bir "eksi" değil.
- Özelleştirme seçenekleri çok fazla: Bu, gelişmiş bir bilgisayar kullanıcısı için "eksi" değil, hatta yukarıda belirttiğim gibi "artı". Ancak ev kullanıcıları, ayarları değiştirmeye çalışırken hata yapıp sisteme zarar verebilirler.
- Linux için bazı donanım sürücülerini bulmak çok zor. Bazı aygıtlar otomatik olarak tanınsa da, bazı aygıtların sürücülerine yüklemek gerekiyor. Bazı üreticiler, "Aygıtlarımızı kullanan Linux kullanıcısı yoktur ya da yok denecek kadar azdır." düşüncesiyle donanımlarını internet sitelerinde yayınlamıyorlar ve uzun bir araştırma yaparak donanım sürücüsü CD'si edinmeniz gerekebiliyor. Bunun dışında bazı donanım sürücüleri de parayla satılıyor olabilir. Ben bir internet sitesinde sırf donanım sürücülerini bulamadığından dolayı Linux'u silip Windows kurduğunu söyleyen bir kişinin yazısını okudum.
- Print Screen tuşu her zaman çalışmıyor: Bir menü açık hâldeyken veya bir düğme basılı hâldeyken Print Screen tuşuna basmak hiçbir işe yaramıyor.
- İçinde kullanıcıyla alay etme amaçlı bir program var: KNazar... Bu programı ilk defa gören kişi, biraz "laubali" bir antivirüs programı sanıyor. Çünkü programın "Hakkında" bölümünde "KNazar Pardus Linux'un çok önemli bir parçasıdır." yazıyor. Ancak, programın sistem çekmecesine (bildirim alanı) bir nazar boncuğu simgesi yerleştirmek ve açılışı yavaşlatmaktan başka bir görevi yok!
- Bazı kişiler tarafından "Türk malı" şeklinde tanıtılmasına rağmen içindeki programların yaklaşık %90'ı yabancı malı. Buradan Türk programcılığına önem verilmediği sonucunu çıkarmak yanlış olmaz.
- Kopyalama ve yapıştırma özelliği kısıtlı. Bir programdan bir yazı, dosya veya başka bir öğe kopyaladıktan sonra; yapıştırmayı programı kapatmadan yapmak zorundasınız. Çünkü bir programı kapattığınızda, o programdan kopyaladığınız herşey siliniyor. Klipper adlı pano programı bu sorunu çözmeye yetmiyor, çünkü belleğe sadece yazıları alabiliyor; resim, dosya ve diğer öğeler için sorunun çözümü yok.
- Yukarıda Pardus'un avantajı olarak disk birleştiricisi programa gerek olmadığını söylemiştim. Bunu internette okudum ve ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum. Ancak NTFS dosya sistemi için bunun tam tersi geçerli. Pardus eriştiği NTFS dosya sistemindeki tüm dosyaları adeta parçalıyor. Birkaç hafta Pardus kullandıktan sonra Windows XP'yi açtım. Defraggler'ı (bir disk birleştiricisi program) açtım ve "Yerel Disk (D'nin %80 oranında parçalandığını gördüm!
- Pardus'ta bir "çeviri rezaleti" var. Programları biz yazamıyoruz, bari çevirisini doğru yapsaydık! Yardım dosyalarının çoğu İngilizce. Bazı programlar ise yarı İngilizce yarı Türkçe... Şunu belirtmem gerekiyor ki, Amerikan malı Windows bile, biz Türklerin geliştirdiği Pardus'tan daha Türkçe Başka Ne Diyim Birader Açıkçası XP'den Başka İşletim Sistemi Tanımam...

DYlqIfHDfk.png

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.