Hiçbir Program Açılmıyor mu? DEV KONU!

Selamün aleyküm arkadaşlar.

Kısaca bir özet geçeyim öncelikle.
Geçen internette bir yerde Proxy Switcher Pro sürümünü arıyordum.
Forumda burada da sizlere nasıl indirip yükleyeceğinizi anlatmıştım
Sonra programı buldum, indirdim, kullandım. Çokta güzel çalışıyordu. Sonra birkaç saat sonra WİNDOWS SEARCH çalışmamaya başladı. hiçbir hata da çıkmadı ama çalışmıyordu. Lakin programlar vs. hepsi normal bir şekilde çalışıyordu. Aldırış etmedim.
Bilgisayar başında sabahlara kadar oturduğum için sabah saat 06-07 ye kadar da pc'yi kapatmadım haliyle. Sonra kapattım normal bir şekilde ve biraz uyumaya çekildim.

Uyandıktan sonra yine bilgisayara girme ihtiyacı duyduğum zaman önce herşey normaldi.
Düğmeye bas, çalışsın, Windows yüklensin, hesabıma girsin, masaüstü açılsın.

Buraya kadar herşey normal.
Sonra birkaç defa üst üste:
''An App Default Was Reset'' hatasını aldım.
Hatanın içeriği de ''An app caused a problem with the default app setting for .pdf/.mp3 falan filan''
bir dünya böyle hata raporyla doldu bildirimler.

Asıl dananın kuyruğunun koptuğu yer şimdiki olanlar.
Google Chrome'u açmak için tıkla, açılmasın.
Masaüstünde bir programa tıkla hiç birşey olmasın açılmasın.
Ctrl+Alt+Delete e bas task manager açılmasın.
Ne CMD ne RegEdit nede başka birşey açılmasın.
Hiçbir EXE programları açılamasın!

Çıldırma noktasına ramak kala, aklıma daha evvelden bilgisayardaki gizli Administrator
hesabını aktif ettiğimi geldi, ve kendi hesabımdan çıkıp Buid in Hidden Administrator account'a
girdim.

Sizde bu gizli Administrator hesabını aktif etmek istiyorsanız:
CMD'ye sağ tıkla
Run As Administrator a bas / Administrator olarak çalıştır
komut olarak şunu gir:

Kod:
Net user administrator /active:yes
ve entere bas sonrada cmd yi kapat otomatik olarak Administrator hesabı açılmış olucaktır

Administrator olarak girdiğim hesapta herşey normal olarak çalışıyordu,
bütün programlar açılıyor ve herşey normal gibi gözüküyordu.
AntiVirüs'üm olan McAfee ile bütün hardiskleri ve usb leri tarattım, lakin virüse raslamadı.
Sonra RootKit Remover ile ilaveten bir tarama yapıp herşeyden emin olmak istedim.

İsteyenler McAfee den bedava olarak bir RootKit Remover indire bilir Bu Linkten
Veya Buraya basarak direk indire bilirsin, değişen bişe yok.

Bir süre Administrator hesabından kontrol ettikten sonra bilgisayarı,
Safe Mode dan açıp düzelteyim dedim.
Lakin Safe Mode de bir işe yaramadı aynı sonuçla karşılaştım kendi hesabımda,
ve yetmedi birde Administrator hesabı da aynı şekilde linç edildi, hiçbirşey çalışmamaya başladı.

Mecburen Windows 10 a format attım.
Format atarken dosyalarımı silmeden attım yani sadece sistemi sıfırlamış oldum.

Bunun kötü yanı ise işte bütün programların silinmesi ve işime yarayan Windows Registry
de değişmiş olduğum anahtarların da kaybolmuş olması ve bunları sıfırdan tekrar eklemek
zorunda olmam.

BURAYA KADAR OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Şimdi gelelim bunun asıl çözümüne!

Yav kardeşim, düzeltmek için illaki WİNDOWS'u yeniden mi yükletmek lazım?

Tabikide hayır! :D

Built in administrator hesabı aktif edilmemişler için:

Yapmanız gereken demin yukarıda anlattığım gibi eğer sizin şahsi administrator hesabınız
hiçbir program açmıyorsa ve başka da user yok ise:
Herhangi bir boot cd si yapa bilen bir bilgisayar bulup:
''Offline NT Password & Registry Editor'' ü indirip bi cd veya usb ye yüklemeniz
ve Windows yerine bunu BOOT yapmanız gerekmektedir.
CD yerine usb de olur,
ben cd tercih ediyorum kişisel olarak.

Mesela Buradan Bakıp indire bilirsiniz...
Veya Buraya basarak CD versiyonunu indire bilirsiniz
Ve yine Buraya basarak USB versiyonunu indire bilirsiniz

Ya güzel kardeşim bunu tamam verdin de nasıl kullanıcam? diyorsanız:
Ekrandaki sorulan sorulara yapmak istediğiniz işleme göre cevap verip tuşlara basmanız yeterli.
Biz bu Boot programını şifre sıfırlamak için değil sistemdeki aktif olmayan, mesela gizli olup
akitf olmayan Administrator hesabını, aktive etmek için kullanıcaz.

Kısacası 'Şifreyi sıfırlama bölümü'ne gelince şifre sıfırlamak yerine ''kilidi aç ve aktifleştir'' dicez.
Tabiki bu program Türkçe olmadığı için ingilizce yazıcak orda :D

Veyahut bu videoyu izleye bilirsiniz, ama bu adam şifre sıfırlıyor ona göre, sonra bilader
videodaki gibi yaptım şifrem silindi
gibi şeyler yazmayın. Demin dediğim gibi:
Kilidi aç ve aktifleştir seçeneğini seçicez sırası gelince, Reset password u seçmicez...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=tCupX57qrys[/ame]

Neyse gelelim tekrar konumuza:

Ulan ben yine eşşek gibi o Proxy Switcher programını aynı linkten indirip tekrar kullandım.
Eşşeğim ya hani baya büyük cesaret...

Neyse işte yine aynı şey oldu.

Demin Built in Administrator hesabı olmayanlara nasıl açması gerektiğini anlattım,
şimdi de o hesaptan ne yapmanız gerektiğini anlatıcam :)

Olanlar aslında şu:
İndirdiğiniz bazı programlar Windows'a hata oluştura bilir ve Windows Registry deki
anahtarlara zarar vere bilir. Bu bazen desteklenmeyen kodlamalar yüzünden bazen ise
bilinçli olarak programın öyle kodlanması, bazen de programa bir Şeytan gibi bir Hackerin
elinin değmiş olması sonucu dur.

Ama genel olarak olan şey Windows Registry deki anahtarlarınızın mahfolmasıdır.

Bunun çözümü
ise ya bütün Windows Registry yi baştan sona yaratmak, ben bunu yaptım üşenmeden.
Ama bu işlem Windows Registry yi pek bilmeyen birinin bihayli uzun zamanını alıcaktır.

Ama Buraya Kadar Okuduğunuz için Yine TEŞEKKÜR EDERİM

ÇÜNKÜ SİZE BASİT BİR YÖNTEM İLE SORUNUNUZU ÇÖZMEYİ ÖĞRETİCEM :)

Öncelikle denemeniz gereken şey küçük bir NotePad ile Registry yaptırımıdır:

Notepad ı eğer kendi hesabınızdan açamıyorsanız, Administrator hesabına girip açmalısınız.
Burada başka bir bilgisayarda açıp yazıp kendi bilgisayarınıza ve hesabınıza ata da bilirsiniz.

NotePad' a şu kod'u yazmalısınız:
Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithList]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithProgids]
"exefile"=hex(0):

Kodu NotePad a yazıp kaydetmelisiniz, Kayıt ederken de adının sonuna .reg eklemelisniz
mesela örnek vermek gerekirse: 'İstediğinBirşeyYaz.reg'
**Kayıt türü de ''All files (*.*)'' olarak seçilmeli, bu önemli.
****Sonra da ''ENCODING'' olarak ''UNİCODE'' seçeneğini seçmelisiniz, bu çok önemli

Windows Registry Key'imizi kayıt ettikten sonra herhangi bir yere, mesela masa üstü,
onu çalıştırmalıyız ve Registry ye eklenmesine evet demeliyiz.

Bunu yaptıktan sonra Bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekiyor, Restart edip bakın,
Eğer sorun çözüldü ise ne mutlu size :) Bir teşekkürü ihmal etmeyin.

Fakat sorunum hala devam ediyor diyorsanız:
Sakin olun benim gibi bütün registry yi yeniden tek tek yapılandırmanıza gerek yok.

Bunun yerine sizin için Hindistanlı bir mühendis ile görüşüp bu sorunu çöze bilen bir program
buldum. Programı :D yine Proxy Switcher Pro yu indirerek bilgisayarımı bozup denedim,
İŞE YARIYOR HARBİDEN :D

Tweaking.com Programın sahibidir
Çok basit ve kullanışlı bir program olması yanı sıra bilgisayarınızın tamamen bütün sorunlarını
çözmeyi amaçlayarak yapılmış bir programdır. Pro sürümü de aynı programın içindedir,
Pro sürümünü aktif ederek ekstra özelliklere sahip ola bilir programı yapan adama da
teşekkürlerinizi iletmiş olursunuz. Lakin bizim problemimizi çözmek için PRO sürüme ihtiyacımız
YOK!
:) çünkü yapan adam bizleri düşünmüş canım benim yerim seni süper mario :D

Programı buradan indire bilirsiniz
Veya buraya tıklayarak direk İnstaller/Kurucuyu indire bilirsiniz (önerilir)
Veyahut burdakine tıklayarak Portable Versiyonunu indire bilirsiniz

Programı nasıl kullanıcaz güzel kardeşim diyenler bu videoyu izleye bilir :)
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=QbQ0xyGt9fs[/ame]

Ve geldik bu dev konumuzun sonuna...

Saatlerdir sizlere kapsamlı açıklama yaparak yazdığım bu konuya bir teşekkür bırakırsanız
beni de mutlu etmiş olursunuz. :)

Bukadar dev bir konuyu okuduğunuz için ayriyeten ben sizlere teşekkür ederim arkadaşlar.

BU ARADA:
- LİNKLERİN HEPSİ ORJİNAL PROGRAM SAHİPLERİNİN İNTERNET SİTELERİNE AİTTİR
- VİDEOLAR BANA AİT DEĞİLDİR, YARDIM AMAÇLI YOUTUBE DEN ALINTIDIR
- KONUDA YER ALAN PROXY SWİTCHER PRO KONUMDAKİ LİNKLER KALDIRILDI
BAŞKALARI ZARAR GÖRMESİN DİYE.
- BU KONU SADECE ADI GEÇEN PROGRAM YÜZÜNDEN ÇIKAN HATALAR İÇİN DEĞİLDİR,
BÜTÜN GENEL OLARAK BU HATALARI ALAN ARKADAŞLAR İÇİN SORUNLARINI ÇÖZMELERİ
İÇİN YAZILMIŞTIR.
- HATANIN TEMEL NEDENİ WİNDOWS REGİSTRY DEKİ KEY'LERİN BOZULMASIDIR.

SAYGILARIMLA :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.