Hosting Kontrol Panelleri (ÜCRETSİZ) - ELectronicstet

30 Haz 2015
293
0
kartal2221820c727984e1c9e.png

tht-banner3dd184e8e6ed23f4.png

Hosting kontrol panelleri; teknik veya yazılımsal bilgi gerektirmeden internet sitelerinizi yönetmeye yarayan yardımcı yazılımlardır.
Hazır hosting paketleri satın aldığınızda sistemde zaten kurulu bir yönetim paneli bulunmaktadır. Ama kendi sunucunuzu (VPS, VDS, Dedicated) kullanmak istediğinizde, yönetim panellerine ücret ödemeden bu ücretsiz yazılımları kullanabilirsiniz.
Bu panellere yakından bakalım.

Webmin ve Virtualmin

webmin-logoluf3511a404731d8ad.md.png

virtualmin-logolu166068cb2e4ca3d1.md.png

Webmin hosting kontrol paneli olarak kullanılmasının yanı sıra genel olarak bir sunucu yönetim panelidir.
Virtualmin ile kendi hosting firmanızı kurup hosting satışı yapabilirsiniz. Gelişmiş, güçlü bir arayüze sahip Virtualmin bu özellikleri ile Webminin tamamlayıcısı gibidir.

tht-banner-sarib67f6884553ce994.png

CentOS Web Panel​

centos-panel-logolu2e8ab81171bb6fd0.png

Ücretsiz olması ve linux dağıtımı olmasından dolayı en çok tercih edilen paneller arasındadır. Basit ve kullanışlı bir arayüze sahiptir.

Vesta Kontrol Paneli​

Vesta-logolud958d7f2ad3f1460.png

Vesta paneli, kurulumu kolay olması ve sağlam bir yapısının olmasından dolayı en çok tercih edilen panellerdendir. Kolaylıkla kullanıcı hesapları oluşturabilir ve istediğiniz kadar web sitesi, veri tabanı yönetebilirsiniz. Cpanel ve Plesk Panelin sağladığı çoğu özelliği sağlamaktadır.

Ajenti​

ajenti-logolu98cef5df651d6604.png

Linux Debian, Ubuntu, CentOS, RHEL , FreeBSD işletim sistemlerinde ve Raspberry Pi için optimize edilmiş Raspbian işletim sisteminde kullanılabilen Türkçe desteği bulunan, Python temelli, açık kaynak (open source), web tabanlı kontrol panelidir. Ajenti Panel ile birlikte sunucunuzadaki paketleri yönetebilir, yeni paket kurabilir, komutları çalıştırabilir ve kullanımdaki RAM, boş disk alanı vb. gibi temel sunucu bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

ZPanel

ZPanel, Microsoft Windows ve POSIX (Linux, UNIX ve MacOSX) tabanlı sunucular için ücretsiz ve tam bir web hosting kontrol panelidir. ZPanel PHP ile yazılmış ve güvenli bir web hosting sistemi sağlamak için bir açık kaynak yazılımdır. Serbestçe kullanılabilir ve geliştirebilirsiniz.

banner3941b9a48d6d397e.gif

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.