HTML Öğreniyorum -1- Ders / Banjamen

Banjamen

Kıdemli Üye
10 Eyl 2015
2,005
6
Merhaba arkadaşlar web programlamaya ilgi duyanlar için HTML öğretim seti ile başlıyoruz. İlerleyen zamanlarda farklı derslere geçeceğiz.

İlk önce kavramamız gereken şey HTML nedir?

2c6Wjw.jpg

HTML Nedir?

HTML yani Hypertext Markup Language şuan neredeyse gördüğünüz tüm sitelerin ana temelidir. Gördüğünüz çoğu site HTML ve ya HTML5 ile yapılır. HTML web sayfalarının oluşmasına sağlar kolay ve pratik isteyen bir dil olan html sitenin yapıtaşlarını oluşturur. CSS ile süslemedir ilerleyen derslerde CSS geçip ne olduğunu anlayacaksınız. Şimdi ilk olarak temel bir HTML başlangıcı yapalım.

Bunun için ilk olarak Notepad++ indirmelisiniz farklı programlar da var ama en kullanışlısı Notepad++

Kod:
[COLOR="white"]<html>

<head>

<title>HTML Öğreniyorum </title>

</head>

<body>

</body>

</html>[/COLOR]

En temel HTML kod şekli böyle şimdi yeni yeni etiketler öğrenelim.

öğreneceğimiz ilk etiket paragraf yapımında kullanılan <p></p> olsun. başlayalım

Kod:
<html>

<head>

</head>

<body>

<p> HTML öğreniyorum Türk Hack Team </p>

</body>

</html>

Ben örnek olarak kısa yazdım ama siz daha uzun paragraflar yazabilirsiniz. Şimdi yazdığınız paragraflarda kelimelerin büyüklüklerini ayarlamak için şu kodu kullanacağız.

Kod:
<html>

<head>

</head>

<body>

<h1>DERS</h1>

<h2>DERS</h2>

<h3>DERS</3>

<h4>DERS</h4>

<h5>DERS</5>

<h6>DERS</h6>

</body>

</html>

En küçüğü gibi gözüken <h1> etiketi aslında en kalındır. HTML de <h1> den 6 ya kadar küçülerek gider <h6> dan 1 e kadar ise kalınlaşır. Bunu <p> etiketine uyum sağlayarak da yapabilirsiniz. Bugün kü dersimizden bu kadar öğrendiğimiz etiketleri aşağı da sıralayacağım.

Kod:
<html>	         HTML dosyası

<body>	         Dosyanın gövdesi

<h1> ... <h6>	 Başlıklar ve alternatif büyüklükler

<p>	                 Paragraf

<br>	         Satır aralığı

<hr>	         Yatay kuralı

<!-->	         Yorum

Konu bana aittir. İyi forumlar

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.