ibretlik sözler

cekic

Katılımcı Üye
18 Ağu 2007
326
6
Beğenirsiniz umarım Arkadaşlar

İbret alınacak sözler

Kur’an-ı kerimde, şeytanın insanları aldatmak için yaptıkları hilelerine aldanmamak lâzım olduğunu bildiren pek çok ayet-i kerime vardır. Bunlardan birkaçı mealen şöyle:

(Hakikaten şeytan size düşmandır. Siz de onu düşman edininiz. Çünkü o, kendine tâbi olanları, [nefslerine uymaya ve dünyaya meyletmeye ve] cehennem ehlinden olmaya çağırıyor.)

(Şeytanın izine, yoluna tâbi olmayın. Muhakkak ki, o size apaçık bir düşmandır. Şeytan size ancak fahşayı [kötülüğü, hayâsızlığı, dünyaya düşkün olmayı, nefsin arzuları peşinde koşmayı] emreder.)

(Nefsine uyarak, Allahü teâlânın dininden yüz çevirenlere, dünyada bir şeytan musallat ederiz.)

Şeytan ile ilgili, birkaç hadis-i şerif de zikredelim:

(Melekten gelen ilham, İslâmiyete uygun olur. Şeytandan gelen vesvese, İslâmiyetten ayrılmaya sebep olur.)

(Şeytan kalbe vesvese verir. Allahü teâlânın ismi söylenince kaçar. Söylenmezse vesveselerine devam eder.)

İblisin cevabı

Allahü teâlâ, iblise, Resûlullaha giderek, soracağı bütün suâllere doğru cevap vermesini emretti. İblis gelince, Resûlullah efendimiz buyurdu ki:

- Sen kimsin?

- Ben iblisim.

- Niçin geldin?

- Allahü teâlâ gönderdi ve soracaklarına doğru cevap vermemi emretti.

- Sevmediğin ve düşman olduğun kimseleri söyle!

- Dünyada en sevmediğim kimseler, adil sultanlar, tevazu sahibi zenginler, hâlinden şikâyetçi olmayan fakirler, doğru sözlü tüccarlar, ihlâs sahibi ve ilmi ile amel eden âlimler, din-i islâmı yaymaya çalışan mücahidler, emr-i maruf ve nehy-i münker yapanlar, insanlara karşı merhametli olanlar, tevbe-i nasuh ile tevbe edenler, haramdan kaçınanlar, daima abdestli bulunanlar, daima hayır ve hasenatta bulunan cömertler, hayâ ve edep sahibi, güzel huylu olan ve insanlara faydalı olan Müslümanlar, Kur’an-ı kerimi tecvide uygun olarak okuyan hafızlar, namazı vaktinde kılanlar ve herkes uyurken namaz kılan kimselerdir.

- Dünyada sevdiğin, dost olduğun kimseleri söyle!

- Zalim idareciler, kibirli zenginler, hain tüccarlar, içki içenler, kötü yerlerde teganni eden, şarkı söyleyen, fuhuş yapanlar, yetim malı yiyenler, cimriler, namaza önem vermiyen ve geç kılanlar, tul-i emele [uzun dünya arzularına] sahip olanlar, hemen öfkelenip öfkesini yenemiyen kimseler benim dostum, sevdiğim kimselerdir.

Meskeni hamamlardır

İblis, yeryüzüne indiği zaman Allahü teâlâya sordu:

- Ya Rab, beni kovdun ve yere indirdin. Benim evim yok.

- Meskenin hamamlardır.

- Toplantı yerlerim neresidir?

- Sokak, çarşı ve pazarlar.

- Yemeğim nedir?

- Besmelesiz yenilenler.

- İçeceğim nedir?

- Alkollü içkiler.

- Tellâllarım kimlerdir?

- Her çalgı senin tellâlındır.

- Neler okuyacağım?

- Uygunsuz şiirler.

- Kitabım nedir?

- Dağlamak.

- Benim hadislerim nedir?

- Yalan, senin hadislerindir.

- Av aleti ve tuzağım nedir?

- Kötü kadınlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.