İki sayının basamaklarını ayrı ayrı toplayan c kodu yardım

Tetrat

Üye
25 Ocak 2016
61
0
Arkadaşlar öncelikle herkese selamun aleyküm forumda yeniyim.
Sizden bir soru hakkında yardım isteyecektim.

1000 basamaklı iki sayıyı basamaklarına ayırıp her basamaktaki rakamları ayrı ayrı toplayan c kodunu yazınız.
Örneğin;
A= { 2 3 4 5 6 7 ......}
B= { 5 6 7 9 2 9 ......}
Toplam= { 7 9 1 4 8 6 ......}

Yani en sonda 7 ile 9 u toplarken cevabı 16 olarak değilde tek basamaklı olarak yazacağız, 6 olarak.

Şimdiden teşekkürler..

rigby00

Katılımcı Üye
14 Eki 2015
495
0
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
int x,y,t=0;
printf("Bir Sayi Giriniz: ");
scanf("%d",&x);
while(x)
{
y=x%10;
x=x/10;
t+=y;
}
printf("Girilen Sayinin Rakamlari Toplami: %d\n",t);
}

Şöyle veriyim bundan sonrasını sana bırakıyorum yapıcağın şey çok basit aslında azıcık mantığını ve kod bilgini kullanmalısın yapman gereken tek şey 2.bir sayı dizisini eklemek. Kolay gelsin

Tetrat

Üye
25 Ocak 2016
61
0
Kardeşim sağolasın, ancak soruda da belirttiğim gibi bu kodu çalıştırınca 9 ile 9 u toplayınca 18 i veriyor, lakin 8 i vermesi lazım çünkü iki sayının ayrı ayrı basamaklarını topluyoruz.Bununda çözümü sonucun modunu almak olabilir.Ancak 1000 basamaklı sayının önce basamaklarını ayırıp bunları ayrı ayrı toplamanın mantığını kavrayamadım.123 diye bir sayı alalım birde 789 diye, bunları ayrı ayrı basamaklara ayırıp 1,2,3 ve 7,8,9 olarak, sonra 1 ile7 yi, 2 ile 8 i, 9 ile 3 toplayıp çıktısının 8,0,2 olması lazım.Kodun tamamını yazarsan çok sevinirim kardeşim

Sreb

Yeni üye
26 Ocak 2016
1
0
IF Kosulu

While'dan sonra araya if koşulu at.

A1:

for (i=0;i<=9;i++)
{
i=i+1;
a=t-10 ;
if(a=i)
{
a=t;
printf t;
}
else
{
goto A1;
}
}

Gece vakti böyle yazdım ama umarım doğrudur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.