İnternet hızı problemi

HNB879196

Katılımcı Üye
11 Haz 2016
257
2
İstanbul
İnternetim turk telekom 100 Mbit fiber.
Modemin yanındayım. Modemi etkileyecek herhangi bir durum söz konusu değil.

Hız testlerinde 5 GHz ile 100 Mbit ten hızlıca 50 Mbit e düşüyor. (Mobil ve Bilgisayar dahil)
2.4 GHz testinde ise 50 Mbit sabit alıyorum. (Sadece Mobil)

Bilgisayardan Steam'den herhangi bir şey indirdiğim zaman 4.5 - 5 Mbit hızla iniyor ve çok dalgalı.

Bu duruma normal demeden önce, bundan sadece 1 ay öncesine kadar internetim 50 Mbit idi. Taahhütü bittiği için 100 Mbit e geçtim.

Ve 50 Mbit netim de 6.5 - 7 sabit upload alıyordum ve 2 senedir de sıkıntı yaşamadım.

Müşteri hizmetlerini aradığımda bir sıkıntı olmadığı söyleyip duruyorlar, en son adamın tekiyle kavga edecektim telefonda zorla servis talep ettirdim.

Problem nedir. Modemin yeri yıllardır değişmiyor. 50 Mbit de Sabit aldığım yüksek hızları şimdi 100 Mbit te niye alamıyorum.

AzotM4

Üye
26 May 2022
229
81
İnternetim turk telekom 100 Mbit fiber.
Modemin yanındayım. Modemi etkileyecek herhangi bir durum söz konusu değil.

Hız testlerinde 5 GHz ile 100 Mbit ten hızlıca 50 Mbit e düşüyor. (Mobil ve Bilgisayar dahil)
2.4 GHz testinde ise 50 Mbit sabit alıyorum. (Sadece Mobil)

Bilgisayardan Steam'den herhangi bir şey indirdiğim zaman 4.5 - 5 Mbit hızla iniyor ve çok dalgalı.

Bu duruma normal demeden önce, bundan sadece 1 ay öncesine kadar internetim 50 Mbit idi. Taahhütü bittiği için 100 Mbit e geçtim.

Ve 50 Mbit netim de 6.5 - 7 sabit upload alıyordum ve 2 senedir de sıkıntı yaşamadım.

Müşteri hizmetlerini aradığımda bir sıkıntı olmadığı söyleyip duruyorlar, en son adamın tekiyle kavga edecektim telefonda zorla servis talep ettirdim.

Problem nedir. Modemin yeri yıllardır değişmiyor. 50 Mbit de Sabit aldığım yüksek hızları şimdi 100 Mbit te niye alamıyorum.
Müşteri hizmetlerinin desteğine rağmen sıkıntı varsa modemin eski olması sıkıntı yaratabilir.Müşteri hizmetleri modemin arayüzüne baktığında hız normal gözüküyosa genellikle bir şey yapmıyor.Bence modemi değişsen sorun çözülebilir.

01Kevin01

Katılımcı Üye
4 May 2022
428
224
Merhaba,

İnternet hızında yaşadığınız düşüş ve dalgalanmalar, birkaç farklı sebebe bağlı olabilir. Öncelikle, modemle ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için modem ayarlarınıza giriş yaparak sinyal seviyelerinizi ve hata oranlarınızı kontrol etmenizi öneririm.

Bunun yanı sıra, kablosuz bağlantıda yaşanan sorunlar, binalar arasındaki engeller, aynı kanalı kullanan diğer kablosuz ağlar veya diğer cihazların yoğunluğu da hız düşüşlerine neden olabilir. Kablosuz bağlantı kullanıyorsanız, özellikle 5 GHz bandında diğer cihazlarla aranızdaki mesafeyi ve engelleri kontrol etmenizi öneririm.

Ayrıca, indirme hızınızın düşük olması, internet servis sağlayıcınızın sunucuları veya indirme hızınızı sınırlandıran diğer faktörler de olabilir. Steam'den indirme yaparken, sunucu yoğunluğu veya internet servis sağlayıcınızın indirme hızınızı sınırlandıran politikaları nedeniyle düşük hızlar yaşayabilirsiniz.

Müşteri hizmetleriyle iletişim kurarken, sorunu detaylı bir şekilde açıklayarak teknik destek talep etmeniz gerekiyor. Eğer sorun çözülmezse, internet servis sağlayıcınızla bağlantınızı kesip başka bir servis sağlayıcıya geçebilirsiniz.

Umuyorum bu öneriler işinize yarar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.