Network İnternet hızımın sonuçlarını doğru alamıyorum

14 Mar 2017
158
0
Arkadaşlar ben speedtest de hız testi yaptığım zaman 20mbps ye kadar yükseklip 12mbpsde duruyor, turktelkom da ölçünce 7mbps çıkıyor , telefondan ölçünce 13mbps çıkıyor bilgisayarımda ki programdan ölçünce 28 ila 30 arası sonuçlar alıyorum. Bilgisayardan ağ özelliklerine baktığımda kafasına göre değer veriyor . Bilgisayarim 5ghz özel ağa bağlı yani bilgisayardan başka o ağa bağlanan yok . Müşteri hizmetlerini arayıp sormak istiyorum kimse telefonumu açmıyor. Elimde de bana bu bilgiyi veren bir kağıt yok. İnternet hızımı kesin olarak nereden öğrenebilirim?

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Merhaba,

Bu durumun bir çok nedeni olabilir. En çok karşılaşılan çıktıları şunlardır;

* Modeme birden çok cihaz bağlıdır

* O an ki hız limiti düşüktür.

* Hız testi yapılan bilgisayar WiFi ile bağlıdır.

* Modem üzerinden veri aktarılıyor ya da alınıyordur.

Bilginize,

'Bertuğ

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,864
608
Merhabalar ;

Size önerim Birçok siteden alıp ortalama olarak sonuç çıkarmanız

en doğru hız ölçme siteleri :

Netspeed hız testi
testmy.net hız testi
Hız Testi
Speedtest hız testi
speedof.me hız testi
Telstra hız testi
Antwifi hız testi

Sort

Deneyimli Moderatör
14 Eki 2019
972
84
Merhaba Değerli Üye;

Farklı Değerler Olması Normal Bir Durum. Taramalar Yaptığınızda Ağa Bağlı Diğer Cihazlar İndirme,Video İzleme Gibi Eylemlerde Bulunuyorsa,

Test Yaptığınız Sırada Kullandığınız Servis Sağlayıcınızdan Dolayı Yavaşlama Varsa Bunlar Normal Durumlar.

Dilerseniz Bir Çok Test Aracını Deneyerek Genel Bir Analiz Yapabilirsiniz.

İyi Forumlar Dilerim

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
837
Semerkant
Merhabalar,

Tam hızı siteler vs. ile öğrenmek pek mümkün değil. Çünkü yoğunluğa göre de değişiyor hız. Açılan sekmeler, yapılan indirmeler vs.

Genel olarak internet hızınınız aldığınız hızın 1/2 mbps aşağısı oluyor. Bunun sebebi bağlantının ADSL veya VDSL olmasıdır. Kısaca DSL olması yani bakır kablolar ile iletilmesidir. Kablolar altın da olsa yine aldığınız hız tam olarak sunulmayabilir. Kaynağına mesafe arttıkça hız da bu sebeple düşüyor. Fiber de sistem daha farklı olduğu için aldığınız hızda düşüş miktarı çok olmayacaktır.

Tam hız ölçümü için gece gibi az kullanılan vakitlerde güncelleme yapılmadığından emin olup yine hız sitelerini deneyebilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.