//İnternette İz Bırakmadan Dolaşın//SolidStar

VITALLION

Özel Üye
12 Nis 2013
10,988
30
26
Tekrardan selamun aleyküm arkadaşlar.İnternette çoğumuz sadece antivirüslerin bizi koruduğunu ve izlenmediğimizi düşünüyor.Ancak gerçek şu ki internette izlenmeden sörf yapmak mümkün değil.Fakat bunu en aza indirmek mümkün.

Çerezler

Çerezler internette sitelerin bilgisayarımıza yerleştirdiği artık dosyalardır.Ve bu dosyalar sitenin daha performanslı çalışması için gereklidir.Ancak çerezler bazı durumlarda yüksek ayrıntılı GPS bile kullanarak konumumuzu bulabilirler.
Bu durumdan kurtulmak için çözüm yolları mevcuttur.

1-CCleaner veya Advanced System Care gibi temizleyicileri kullanın.
Bu tip programlar sisteminizdeki çerezleri ve zararlıları bulup temizleyebilirer.Bununla birlikte artık dosyaları da temizlemektedirler.

2-Temp Klasörünü Düzenli Olarak Temizleyin
Gerek bilgisayarımızda gerek de tarayıcımızda yaptığımız işlemlerde önbellek verisi Temp klasörüne toplanır.Bu klasördekileri sıralamak gerekirse;

WinRAR vb. sıkıştırılmış dosya formatlarını açmada kullandığımız yazılımların yüzlerce MB olan kalıntı dosyaları.
Chrome,Firefox,Opera,Baidu,Yandex,Explorer,Maxthon vb. tarayıcıların kalıntı dosyaları ve çerezleri.
Görüntülediğiniz resimler,fotoğraflar vb. dosyalar.
CD-DVD RW Sürücünüzde okuttuğunuz diskler ve bunların önbelleği. vb.

Temp klasörünü temizlemek için:
Windows 7 ve Vista:
Başlat menüsüne %temp% yazıp enterlayın.Çıkan klasörde Shift+Delete +Enter yaparak tüm belleği silin.!
XP için:
Başlat çalıştır aynı işlemler.

Önemli Not:Bazı oyunların grafik verileri de Temp klasöründe bulunmaktadır.Örneğin Drakensang vb. tarayıcı ve java desteği gereken oyunlar verilerini temp klasöründe biriktirir.

3-VPN yazılımı kullanın
Hotspot Shield'dan bahsetmiyoruz elbette.Her sayfada reklam çıksın da istemeyiz.Kullanacağınız yazılım Chrome'a bir eklenti olarak gelen Zenmate :)
Amerika,Hollanda ve Almanya'dan bağlantı seçenekleri bulunan Zenmate en iyi ücretsiz VPN bana kalırsa.
Alternatif olarak forumumuzda da VPN programı kodlayanlar mevcuttur.

4-FireWall
Antivirüs ve güvenlik duvarı kullanmanız çerezler dışında bariz bir şekilde sizi izleyen diğer tehditleri engelleme birebirdir.Bununla birlikte Zemana AntiLogger kullanmanız da sadece keylogger değil diğer tüm tehditleri önleyecektir.

5-Tor Browser veya Gizli Sekme
Eğer hızınızdan ödün verecekseniz Tor Browser tavsiye ediyorum.Ancak kriz geçirmenize sebep olabilir.Şahsen ben sürekli değil de önemli gizli ( :trl ) işler için Tor Browser'i kullanıyorum :D .

Gizli Sekme sanıldığı kadar da önemsiz ve gereksiz bir özellik değildir.Sadece geçmişe iz bırakmamakla kalmaz aynı zamanda girdiğiniz sitelere o adresten ilk defa girdiğinizi gösterir.

NOT:Gizli Sekme olarak Opera'da bulunan Özel Sekme özelliğini tavsiye ediyorum.

Alıntı Değildir !

Okuduğunuz için teşekkürler basit ancak yeni başlayanlar için yararlı ufak ipuçlarını derledim.

*-*Alpagu*-*

Uzman üye
10 Tem 2012
1,866
2
Ankara / Zürih
Konu anlatımı güzel ancak zenmateye değinmeniz hatalı olmuş. Zenmate vpn diyor ama aslında proxy. Siber suçtan bi arkadaşımın yakalanmasıyla gelen kağıtta, yurt dışı proxy adresleri kullanılmasına karşın, sahibinden gerek kayıtlar alınmıştır. Sözü sadece yakalanmanız 2 gün geciktirir maksimum. Hotspot zenmateden daha etkili vpndir. Zenmate proxy, vpn yazsada. Haa logsuz arıyorsanız, CyberGhostVPN Log tutmayan bir VPN'dir. Yüzlerce farklı da lokasyonu mevcut.

yildizcim

Katılımcı Üye
5 Ara 2008
425
2
son yorum yapan arkadaşın bahsettiği konu hakkımda bilgim yok ama haklı olabilir ... ikinize de teşekkürler ..

asibozkurtlar

Yeni üye
13 Tem 2015
29
0
bursa
Tekrardan selamun aleyküm arkadaşlar.İnternette çoğumuz sadece antivirüslerin bizi koruduğunu ve izlenmediğimizi düşünüyor.Ancak gerçek şu ki internette izlenmeden sörf yapmak mümkün değil.Fakat bunu en aza indirmek mümkün.

Çerezler

Çerezler internette sitelerin bilgisayarımıza yerleştirdiği artık dosyalardır.Ve bu dosyalar sitenin daha performanslı çalışması için gereklidir.Ancak çerezler bazı durumlarda yüksek ayrıntılı GPS bile kullanarak konumumuzu bulabilirler.
Bu durumdan kurtulmak için çözüm yolları mevcuttur.

1-CCleaner veya Advanced System Care gibi temizleyicileri kullanın.
Bu tip programlar sisteminizdeki çerezleri ve zararlıları bulup temizleyebilirer.Bununla birlikte artık dosyaları da temizlemektedirler.

2-Temp Klasörünü Düzenli Olarak Temizleyin
Gerek bilgisayarımızda gerek de tarayıcımızda yaptığımız işlemlerde önbellek verisi Temp klasörüne toplanır.Bu klasördekileri sıralamak gerekirse;

WinRAR vb. sıkıştırılmış dosya formatlarını açmada kullandığımız yazılımların yüzlerce MB olan kalıntı dosyaları.
Chrome,Firefox,Opera,Baidu,Yandex,Explorer,Maxthon vb. tarayıcıların kalıntı dosyaları ve çerezleri.
Görüntülediğiniz resimler,fotoğraflar vb. dosyalar.
CD-DVD RW Sürücünüzde okuttuğunuz diskler ve bunların önbelleği. vb.

Temp klasörünü temizlemek için:
Windows 7 ve Vista:
Başlat menüsüne %temp% yazıp enterlayın.Çıkan klasörde Shift+Delete +Enter yaparak tüm belleği silin.!
XP için:
Başlat çalıştır aynı işlemler.

Önemli Not:Bazı oyunların grafik verileri de Temp klasöründe bulunmaktadır.Örneğin Drakensang vb. tarayıcı ve java desteği gereken oyunlar verilerini temp klasöründe biriktirir.

3-VPN yazılımı kullanın
Hotspot Shield'dan bahsetmiyoruz elbette.Her sayfada reklam çıksın da istemeyiz.Kullanacağınız yazılım Chrome'a bir eklenti olarak gelen Zenmate :)
Amerika,Hollanda ve Almanya'dan bağlantı seçenekleri bulunan Zenmate en iyi ücretsiz VPN bana kalırsa.
Alternatif olarak forumumuzda da VPN programı kodlayanlar mevcuttur.

4-FireWall
Antivirüs ve güvenlik duvarı kullanmanız çerezler dışında bariz bir şekilde sizi izleyen diğer tehditleri engelleme birebirdir.Bununla birlikte Zemana AntiLogger kullanmanız da sadece keylogger değil diğer tüm tehditleri önleyecektir.

5-Tor Browser veya Gizli Sekme
Eğer hızınızdan ödün verecekseniz Tor Browser tavsiye ediyorum.Ancak kriz geçirmenize sebep olabilir.Şahsen ben sürekli değil de önemli gizli ( :trl ) işler için Tor Browser'i kullanıyorum :D .

Gizli Sekme sanıldığı kadar da önemsiz ve gereksiz bir özellik değildir.Sadece geçmişe iz bırakmamakla kalmaz aynı zamanda girdiğiniz sitelere o adresten ilk defa girdiğinizi gösterir.

NOT:Gizli Sekme olarak Opera'da bulunan Özel Sekme özelliğini tavsiye ediyorum.

Alıntı Değildir !

Okuduğunuz için teşekkürler basit ancak yeni başlayanlar için yararlı ufak ipuçlarını derledim.

Pirate browser denedinizmi tor dan daha hızlı

byjoker72

Yeni üye
3 Şub 2012
15
0
Teşekkürler kardeşim uzun bir aradan sonra tekrar döndüm iyi şeyler var oku oku bitmiyor

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.