Çözüldü Java problemi ??

AssassinHC

Üye
25 Ara 2015
154
0
Altay
Kullanıcıdan alınan pozitif bir tamsayı (alinanSayi) boyutunda elemandan oluşan tek boyutlu boş bir dizi tanımlayınız. Bu dizi “true veya false” değerlerini tutmalıdır. Oluşturulan boş dizinin tüm elemanlarına “rastsal olarak true veya false değerleri” atanmasını sağlayınız. Dizide kaç tane true ve kaç tane false değeri olduğunu hesaplatıp ekrana yazdırınız. Rastsal değerler oluşturulması için Random sınıfı kullanılmalıdır.
Böyle bir problem üzerinde çalışıyorum. Programı geliştirdim ancak true ve false sayısını istenilen şekilde yazdıramıyorum. Kodlarım şöyle:
Kod:
public static **** main(String[] args) {
		Random deger = new Random();
		Scanner tara = new Scanner (System.in);
		System.out.println("Dizinin boyutunu giriniz.");
		int sayact=0;
		int sayacf=0;
		int boyut = tara.nextInt();
		boolean[] dizi= new boolean [boyut];
		for(int i = 0;i< dizi.length;i++) {
			dizi[i]=deger.nextBoolean();
		System.out.println(dizi[i]);
		if(dizi[i]= false) {
			sayacf++;}
		if(dizi[i]= true) {
			sayact++;}
	}
		System.out.println("True sayısı:"+ sayact);
		System.out.println("False sayısı:"+ sayacf);	
}
Çıktısı ise şu şekilde:
Kod:
Dizinin boyutunu giriniz.
5
true
false
false
true
false
True sayısı:5
False sayısı:0

Bunu nasıl düzeltebilirim ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.