Kabak Büyüklüğünde MandaLina

29 Ağu 2011
213
0
url]

ORDU'un Fatsa İlçesi'nde oturan 81 yaşındaki Mustafa Tekyıldız'ın bahçesindeki meyve ağacından kabak büyüklüğünde mandalinaya benzeyen ürünü görenler şaşırdı.

Tekyıldız, yaklaşık 3 kilo ağırlığındaki meyvenin acı tadı olduğunu söyledi. İlçe Tarım Müdürü Ahmet Doğruca ise, meyvenin mandalina olmadığını ona benzeyen ağaç kavunu olabileceğini yine de mühendislerin incelemesi sonucu kesin karar vereceklerini belirtti.

Fatsa'ya bağlı Bolaman Beldesi Akhise Köyü'nde çiftcilik yapan Mustafa Tekyıldız, bahçesindeki fındığın bir bölümünü sökerek 1 dönümlük araziye mandalina fidanı dikti. Fidanlar büyüyüdü ve bu yıl meyve vermeye başladı. Bahçesindeki mandalinaları toplamaya giden Tekyıldız, bir ağaçtaki kabak büyüklüğündeki meyveleri görünce şaşırdı.

Fındığa alternatif olması için deneme amaçlı mandalina diktiğini söyleyen Tekyıldız, şöyle dedi: “1 dönümlük araziye Riz'’den aldığım 25 mandalina fidanı dikmiştim. Bu yıl meyve vermeye başladı. 24'ü normal mandalina, 1'i ise, meyveler kabak büyüklüğünde. Ne olduğunu bilmiyorum. Bazı komşularım süs olarak evlerine ***ürdü.

Özel bir ilaçlama veya gübreleme de yapmadım. Dev mandalinaya benzeyen meyvenin tadı biraz ekşi. Örnek alıp Tarım İl Müdürlüğü’ne gönderdim.” İlçe Tarım Müdürü Ahmet Doğruca ise, bu meyvenin ‘ağaç kavunu' olabileceğini anlatırken, “Bu yöremizde yetişen meyve değildir.

Genel olarak Akdeniz, Hindistan, Güney ve Orta Amerika’da yetiştirilir. Sanırım mandalina fidanı alırken, bu fidanların arasına ağaç kavunu fidanı karışmış. Ama yine meyveyi ilgili mühendislere inceleteceğiz” diye konuştu.

aLttaKi KonuLarLa beraber Benden Bu Kadar ArkadaşLar FazLa oKumakta ZararLı :D

SağLıcaKLa SeLaMetLe................

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.