Kali'nin Gurub Önyükleyicisi Açılmıyor

Yuzsuz Adam

Yeni üye
2 Ocak 2015
39
0
Kali'nin Grub Önyükleyicisi Açılmıyor

Kali Linux u 2. işletim sistemi olarak kurdum pc ye kurulum sırasında bi sorun olmadı ama kurulduktan ve reboottan sonra grub önyükleyici başlamadı direkt windows açılıyor şuan ayrı diskte duruyor Kali fakat açamıyorum.:(

Win sürümü : win8.1 S.L.

Son düzenleme:

The Rosguest

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
981
0
istanbul
Bilgisayar modelin ne masaüstü mü dizüstü mu? Masa ustuyse grub u nereye kurdun ve sadece bir diskin varsa msi anakartlarda f11 e basarak açılışta diskini seçersen o şekilde açabilirsin grubu

7 Tem 2007
9,549
89
Linux u nasıl kurdun. Windows un yanına kurduğundan emin ol. Yani kurulumdan önce boş (ayrılmamış alan) açıp oraya kurmadıysan eğer, Windows un üzerine kurmuş olabilirsin. Pc hangi sistemle açılıyor. Linux mu açılıyor. Hata yapmadığını düşünüyorsan ve sistemin linux ile açılıyorsa grub u yeniden yüklemeyi dene.

kurulum yapmak için alpha.gnu.org/pub/gnu/grub/ adresinde yer alan en son grub sürümü indirilir.

(Örn : alpha.gnu.org/pub/gnu/grub/grub-0.93.tar.gz ).

Daha sonra sırası ile aşağıdaki işlemler uygulanır.

# tar -zxvf dosya-ismi.tar.gz ( örn: tar -zxvf grub-0.93.tar.gz )
# cd dosya-ismi ( örn: cd grub-0.93)

# ./configure ("configure --help" komutu ile yardım alabilirsiniz. Kurulması sizin için gerekli olmayan destekleri disable edebilirsiniz veya gereklileri enable edebilirsiniz.)

# make

Kurulum tamamlandıktan sonra "grub" komutu ile grub komut satırına geçerek veya "grub-install" ile grub'un HDD'in MBR'sine yazılmasını sağlayacağız.

Örnek -1 : /dev/hda5 deki grubun MBR'ye yazılmasını sağlamak için.Grub komut satırına geçtikten sonra sırası ile "root (hd0,4)" ve "setup (hd0)" komutlarını veriyoruz.

grub> root (hd0,4)
Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83
grub> setup (hd0)
Checking if "/boot/grub/stage1" exists... yes
Checking if "/boot/grub/stage2" exists... yes
Checking if "/boot/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes
Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... 22 sectors are
embedded.
succeeded
Running "install /boot/grub/stage1 (hd0) (hd0)1+22 p
(hd0,4)/boot/grub/stage2
/boot/grub/grub.conf"... succeeded
Done.

Son düzenleme:

Yuzsuz Adam

Yeni üye
2 Ocak 2015
39
0
Windowsun üzerine değil diskte ayrılmış bi alan oluşturup oraya kurdum.
Windows olarak başlıyor PC ve Kaliye ulaşamıyorum usbyi takıp Kali yi "Live(amd64)" olarak usb den çalıştırdım ve Kalinin kurulu olduğu dizinde terminalden Grubu tekrar yükledim fakat yine açılış Windowsla gerçekleşti.
:(

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.