Klavye Shift tuşu kombinasyonları çalışmıyor

EmreWord

Üye
27 Haz 2015
200
3
Mersin
Selam arkadaşlar, bayramınız mübarek olsun. 3-4 gün önce oyun oynarken fark ettiğim bir sorunla karşınızdayım maalesef.
Sorunumu söyle anlatayım klavyeden sol shift tuşu basılıyken tab'a basamıyorum ama sağ shift basılıyken ya da shift'e basmadan tab tuşu çalışıyor.
Aynı şekilde sağ shift tuşu basılıyken noktalı virgül yapmak istediğimde sanki hiç basmamışım gibi ama sol shiftle ya da shift kullanmadan bastığımda virgül çalışıyor.
Aynı sorunun farklı bir türü de - tuşu çalışıyor ama alt tire (_) yapamıyorum. Nasıl yaptın derseniz sırf yapmak için ekran klavyesini açtım da yaptım :mahcup:
Daha önce böyle bir sorun yaşayan ya da çevresinde şahit olan olduysa çözümünü bilen varsa yardımcı olursa şimdiden teşekkür ederim
EDİT+
kombinasyonlarla basmayan tuşlar
sağ ve sol shift= 5-6-*--(tire, yani alt tire yapılmıyor)
sol shift= back space-t-y-ğ-ü-
sağ shift= z-x-c-v-m-ö-ç-,-enter

Son düzenleme:

Akadir51

Katılımcı Üye
28 Nis 2016
556
0
Türkiye
Yapışkan tuşlar aktif mi diye kontrol ediniz eğer aktifse kapatınız. Sorununuz hâla devam ediyor ise klavyenin usb portunu kontrol ediniz, temasızlık olabilir. Tuşlaın iletişimini engelleyecek parçacıklar klavye içerisine kaçmış olabilir temizlik mahiyetinde kontrol ediniz.

EmreWord

Üye
27 Haz 2015
200
3
Mersin
Yapışkan tuşlar aktif mi diye kontrol ediniz eğer aktifse kapatınız. Sorununuz hâla devam ediyor ise klavyenin usb portunu kontrol ediniz, temasızlık olabilir. Tuşlaın iletişimini engelleyecek parçacıklar klavye içerisine kaçmış olabilir temizlik mahiyetinde kontrol ediniz.

Yapışkan tuşlar kapalı, Laptop kullanıcısıyım dahili klavye kullanıyorum.

SinyorProfesorS

Kıdemli Üye
3 Nis 2020
2,265
288
Londra
Birkaç Yöntem​
Klavye driverinde ve aygıt yöneticisinde sürücü güncellemesini Yapınız
Klavye seçeneklarinde türkçe Q olan klavyeyi silip tekrar aktifleştirin
Sistemi geri yüklemeyi deneyin
Ayarlar - Kurtarma - Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğinden kullanıcı dosyaları duracak biçimde windowsu sıfırlamayı deneyin
Klayede basılı kalan tuş veya sıvı dökülmesi kaynaklı bir sorun Olabilir

Ekran klavyenizin çalışıp çalışmadığını lütfen kontrol ediniz. Başlangıç’tan Ayarlar>Erişim Kolaylığı>Klavye’yi seçiniz ve Ekran Klavyesi’nin altındaki iki durumlu düğmeyi açınız ve durumu gözden geçiriniz. Ayrıntılı bilgi için Yazmak İçin Ekran Klavyesi’ni kullanma makalesini inceleyebilirsiniz.

61405c17-d39f-4cfa-b591-c3e2a98a320f

Eğer Olmaz İse

klavye sürücünüzü kaldırıp, üretici internet sitesinden yeniden yüklemeyi deneyiniz:

Windows ve X tuşlarına aynı anda basınız.
Aygıt Yöneticisi'ni açınız.
Klavye kısmını genişletiniz.
Sürücünün üzerine tıklayıp Kaldır'a basınız.
Ardından üreticinizin internet sitesinden en güncel klavye sürücünüzü bulup yüklemenizi rica ederim.
Bu adımların sorunu çözeceğini umut ediyorum.

Olmaz İse

Lütfen Başlangıç menüsünde sorun giderme yazarak, önünüze çıkan listede Klavye'ye tıklayınız ve hemen altında çıkan Sorun gidericiyi çalıştır butonuna basarak klavyenizle ilgili sorunları gidermeyi deneyiniz.

Ardından Başlangıç menüsünde Msinfo32 yazıp Enter'a basarak klavye yazılımınızın güncel olduğundan emin olmanızı rica ederim.

Olmaz İse
Ayrıca Windows'unuzu bir üst sürüme yükseltmenin de faydalı olacağını düşünüyorum. Lütfen Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirmeler ve Güvenlik yolunu izleyerek güncellemeyi gerçekleştiriniz.

EmreWord

Üye
27 Haz 2015
200
3
Mersin
Birkaç Yöntem​
Klavye driverinde ve aygıt yöneticisinde sürücü güncellemesini Yapınız
Klavye seçeneklarinde türkçe Q olan klavyeyi silip tekrar aktifleştirin
Sistemi geri yüklemeyi deneyin
Ayarlar - Kurtarma - Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğinden kullanıcı dosyaları duracak biçimde windowsu sıfırlamayı deneyin
Klayede basılı kalan tuş veya sıvı dökülmesi kaynaklı bir sorun Olabilir

Ekran klavyenizin çalışıp çalışmadığını lütfen kontrol ediniz. Başlangıç’tan Ayarlar>Erişim Kolaylığı>Klavye’yi seçiniz ve Ekran Klavyesi’nin altındaki iki durumlu düğmeyi açınız ve durumu gözden geçiriniz. Ayrıntılı bilgi için Yazmak İçin Ekran Klavyesi’ni kullanma makalesini inceleyebilirsiniz.

61405c17-d39f-4cfa-b591-c3e2a98a320f

Eğer Olmaz İse

klavye sürücünüzü kaldırıp, üretici internet sitesinden yeniden yüklemeyi deneyiniz:

Windows ve X tuşlarına aynı anda basınız.
Aygıt Yöneticisi'ni açınız.
Klavye kısmını genişletiniz.
Sürücünün üzerine tıklayıp Kaldır'a basınız.
Ardından üreticinizin internet sitesinden en güncel klavye sürücünüzü bulup yüklemenizi rica ederim.
Bu adımların sorunu çözeceğini umut ediyorum.

Olmaz İse

Lütfen Başlangıç menüsünde sorun giderme yazarak, önünüze çıkan listede Klavye'ye tıklayınız ve hemen altında çıkan Sorun gidericiyi çalıştır butonuna basarak klavyenizle ilgili sorunları gidermeyi deneyiniz.

Ardından Başlangıç menüsünde Msinfo32 yazıp Enter'a basarak klavye yazılımınızın güncel olduğundan emin olmanızı rica ederim.

Olmaz İse
Ayrıca Windows'unuzu bir üst sürüme yükseltmenin de faydalı olacağını düşünüyorum. Lütfen Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirmeler ve Güvenlik yolunu izleyerek güncellemeyi gerçekleştiriniz.

yardımın için teşekkürler ama hepsini denememe rağmen olmadı

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.