Kripto para işi kurmak için şirketleşmek mi gerekiyor?

HackedChef

Katılımcı Üye
25 Haz 2016
469
8
Selamlar arkadaşlar bizim bir kripto para/NFT fikrimiz var yazılım konusunda sıkıntı çekeceğimizi düşünmüyoruz lakin aklımızda bir soru var. Bu tür bir iş kurmak için illa şirket kurmak mı gerekiyor. Ve şunuda sorayım. App store veya google play store üzerinden de mobil uygulama yayınlicaz bunun için de mi şirket kurmak gerekiyor?

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,746
38
2,569
Wrong Side Of Heaven
işin içinde para giriş çıkışı olduğu için, yani bir kazanç söz konusu olduğu için vergilendirilmesi gerekmektedir (türkiye üzerinden konuşuyorum)
bu yüzden şirketleşmek gerektiğini düşünüyorum.

fakat şirketleşmekten önce, şöyle bir sorum var eğer kabul ederseniz;

insanlar size neden güvenmeli?
bu güveni nasıl sağlayacaksınız?
yüzlerce kripto al sat uygulaması varken neden sizin uygulamanızı seçsinler?

şimdiden hayırlı olsun, başarılar.

HackedChef

Katılımcı Üye
25 Haz 2016
469
8
işin içinde para giriş çıkışı olduğu için, yani bir kazanç söz konusu olduğu için vergilendirilmesi gerekmektedir (türkiye üzerinden konuşuyorum)
bu yüzden şirketleşmek gerektiğini düşünüyorum.

fakat şirketleşmekten önce, şöyle bir sorum var eğer kabul ederseniz;

insanlar size neden güvenmeli?
bu güveni nasıl sağlayacaksınız?
yüzlerce kripto al sat uygulaması varken neden sizin uygulamanızı seçsinler?

şimdiden hayırlı olsun, başarılar.
Öncelikler cevabınız için çok teşekkürler.
Sorunuza gelecek olursak; Biz bir kripto al/sat uygulaması(yani borsa) olmicaz. Amacımız "play-to-earn" ve "move-to-earn" konseptlerine bir yenisini daha eklemek. Ve bu şuana kadar yapılmamış birşey olucak. İnsanların güvenmesi meselesine gelecek olursak bu işi Ethereum veya Solana blockchain'ler üzerinden yapacağımız için her zaman teftişe açık olacak.

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,746
38
2,569
Wrong Side Of Heaven
Öncelikler cevabınız için çok teşekkürler.
Sorunuza gelecek olursak; Biz bir kripto al/sat uygulaması(yani borsa) olmicaz. Amacımız "play-to-earn" ve "move-to-earn" konseptlerine bir yenisini daha eklemek. Ve bu şuana kadar yapılmamış birşey olucak. İnsanların güvenmesi meselesine gelecek olursak bu işi Ethereum veya Solana blockchain'ler üzerinden yapacağımız için her zaman teftişe açık olacak.
Ha pardon ben daha çok klasik borsa sistemi olarak algılamıştım.

Yukarıda belirttiğim şirketleşme durumu hala geçerli diye düşünüyorum.

HackedChef

Katılımcı Üye
25 Haz 2016
469
8
Ha pardon ben daha çok klasik borsa sistemi olarak algılamıştım.

Yukarıda belirttiğim şirketleşme durumu hala geçerli diye düşünüyorum.
Yok hocam borsa kavramı bizim gibi hayalperest 3-5 gencin altından kalkacağı bir iş değil malesef :ROFLMAO: Şirketleşme konusunda hala kafamız karışık zira bu kripto e NFT satışları banka hesabı gibi bir yerden geçmediği için bunun faturalandırılması ve giriş çıkış kontrolünü nasıl takip edicez hiçbir fikrim yok açıkçası. Bende belki bir avukat arkadaş buralardadır diye yazmıştım can havliyle :ROFLMAO:

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,746
38
2,569
Wrong Side Of Heaven
Üzmek gibi olmasın ama avukat haricinde muhasebeci de şart :ROFLMAO:

kendinizi küçümsemeyin hayalleri olan 3-5 genç hayalleri olmayan bir ordu koyundan her daim üstündür.
Hayallerinizin peşinden koşmaya karşınıza ne çıkarsa çıksın devam edin.
(Ama ipin ucu da kaçmasın ;) )

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.