Çözüldü Laptop ani kapanma sorunu hk.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

piyanci42

Uzman üye
21 Nis 2015
1,437
1
Atmosfer
Arkadaşlar merhaba,
Laptop bilgisayarımda 10 gündür süregelen bir ani kapanma sorunu var. Genelde hareketsiz bırakınca ve bataryasız kullanımda meydana geliyor. Eclipse programı ve MongoDB kullanırken daha çok karşılaşıyorum. Güç ve uyku ayarlarının hepsi düzenli kontrol ettim. Fan temizledim, Cpu ısısı 35-50 arası termal macunlar normal, hdd'de herhangi bir sorun bulamadım. Win 10'da sık karşılaşılan %100 disk kullanım sorunu var ancak bu durumla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Laptop'u açmakta istemiyorum çünkü iç dizayn hakkında tecrübeli değilim.
Sorunun nedeni ne olabilir ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler...

Heaven

Kıdemli Üye
28 Ocak 2016
2,451
630
Bu donanımsal sorundur, aynı şekilde bende bu olayla karşılaştım servise verdiğimde tamir edip geri gönderdiler.

MRAZE1994

Katılımcı Üye
1 Ocak 2019
621
5
AZ,Lenkeran
bendede vardi şarjdanmış meyer ki pc şarj gitmiyormuş ve elektiriki yaymıyormuş sorun öyle çözüldü + pc şarj takan bölümü değişdi 80 90 tl civarı patladı bana

ibanez75612

Katılımcı Üye
21 Nis 2012
506
1
IIS
Anakartta bir arıza olabilir mi ? zamanında benimde aynı sorunu yaşayan bir kasam vardı bir türlü anlayamamıştık çözüm bulursa bu konu bende bir iç huzura ereceğim :)

DreaMHunteR

Kıdemli Üye
27 Ağu 2009
3,131
0
Eskişehir
restart sorunlarının bir çok sebebi olabilir.yazılımsal olup olmadığını anlamak için temiz bir windows kurulumu yapman gerekir.eğer yazılımı elerseniz donanımsal sorunlara sebep şunlardır.

*eğer sürekli aynı sürede kapanıyorsa ( yani sabit bir süre 10 dk gibi ) BIOS CLEAN ME REGION hatası var olabilir.bunun için bios dosyanızı okutup clean me region işlemi yapıp geri SPI flash çipinize yazdırmanız gerekir .bu olay donanımsal müdahale ister tecrübeli ve elektronik bilgisi olan birisi yapmalı.

*CPU voltaj filtresinde NEC-TOKIN kondansatörü var ,o zamanla voltaj filtreleme olayını tam yerine getiremez buda restart sorununa neden olur. bu sorun özellikle toshiba laptoplarda görülür.

*ram arızalı olabilir

* gpu arızalı olabilir

*hdd arızalı olabilir.

*hm çipset arızalı olabilir.

kısacası donanımsal ise senin yapabileceğin pek birşey yok.

piyanci42

Uzman üye
21 Nis 2015
1,437
1
Atmosfer
restart sorunlarının bir çok sebebi olabilir.yazılımsal olup olmadığını anlamak için temiz bir windows kurulumu yapman gerekir.eğer yazılımı elerseniz donanımsal sorunlara sebep şunlardır.

*eğer sürekli aynı sürede kapanıyorsa ( yani sabit bir süre 10 dk gibi ) BIOS CLEAN ME REGION hatası var olabilir.bunun için bios dosyanızı okutup clean me region işlemi yapıp geri SPI flash çipinize yazdırmanız gerekir .bu olay donanımsal müdahale ister tecrübeli ve elektronik bilgisi olan birisi yapmalı.

*CPU voltaj filtresinde NEC-TOKIN kondansatörü var ,o zamanla voltaj filtreleme olayını tam yerine getiremez buda restart sorununa neden olur. bu sorun özellikle toshiba laptoplarda görülür.

*ram arızalı olabilir

* gpu arızalı olabilir

*hdd arızalı olabilir.

*hm çipset arızalı olabilir.

kısacası donanımsal ise senin yapabileceğin pek birşey yok.

Hocam belli sürede tekrar kapama yapıyor 10dk sonra gibi, dediğiniz şekilde Bios clean region me hatası olabilir. Araştırıp yöntemi uygulayabilirim formattn sonra devam ederse.

Anakartta bir arıza olabilir mi ? zamanında benimde aynı sorunu yaşayan bir kasam vardı bir türlü anlayamamıştık çözüm bulursa bu konu bende bir iç huzura ereceğim :)

Hocam aklıma gelmiyor değil:)) inşallah ana kart gitmemiştir zamanlama çok kötü olur :))

bendede vardi şarjdanmış meyer ki pc şarj gitmiyormuş ve elektiriki yaymıyormuş sorun öyle çözüldü + pc şarj takan bölümü değişdi 80 90 tl civarı patladı bana

Tamirciye bunuda söylerim bugün baktı sorun yok demişti ama tekrar bakalım :))

Moderatör tarafında düzenlendi:

STR-Key

Kıdemli Üye
5 Ocak 2012
3,246
48
Bilgisayarın içini aç fanları güzel şekilde temizle benim şuan kullandığım bilgisayarda karşılaştığım bir sorun işlemci sicaklıkdan dolayı kendini kapatıyor.

piyanci42

Uzman üye
21 Nis 2015
1,437
1
Atmosfer
Bilgisayarın içini aç fanları güzel şekilde temizle benim şuan kullandığım bilgisayarda karşılaştığım bir sorun işlemci sicaklıkdan dolayı kendini kapatıyor.

Hocam fan temizliği yaptık tamirci ile macunları da kontrol etti sıkıntı yok dedi. CPU ısısı yükte iken 50-70 C arası değişiyor i7 işlemci bulunuyor. Diğer parçaların(hdd, ekran kartı) ısıları da 30-50 C arası değişiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.