Linux Root yetkisi veremiyorum

mrbnl12

Yeni üye
3 Mar 2021
5
0
arkadaşlar Linuxta root yetkisi bir türlü veremedim forumdaki yöntemleri denedim sudo passwd root dedikten sonra şifre istiyor ama o an terminal donuyor giremiyorum birşey

'Medusa

Katılımcı Üye
18 Ocak 2021
839
370
JAPAN
Merhaba , sadece sudo komutunu ve ondan sonraki şifrenin aslında çok önemli olduğunu biliyormusunuz eğer işletim sisteminiz hacklenirse en büyük koruyucu unsur odur eğer root yetkisi verirseniz hackleyen kişinin full erişimi olur istediği şeyi yapabilir. Yapmanızı önermiyorum illa yapacağım diyor iseniz Swordun dediği gibi birde sudo su komutunu girin
olmaz ise bu kodu girin sonra şifre.

İyi Forumlar

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
907
ZYZZ
Terminal donmuyor. Güvenlik açısından sen şifre yazarken yazmamış gibi görünüyor yani sen klavye ile bir şeyler yazıyorsun ama terminal de görünmüyorsa o donma değil. Şifre isteyince şifreni gir örnek toor mu toor yaz klavyeden sonra enter bas.

TheFlow

Üye
19 Şub 2021
200
2
Merhabalar. SuDo, yani super user do yazdırılan komutu root gibi çalıştırmayı sağlar ve bu yetkiyi kendi hesabınıza geçirmenizin bazen feci sonuçları olabllir. Mesela bir komutta gnome/kde arayüzünü silebilirsiniz. Onuda geçtim virüs bulaşırsa vay halinize. Ancak hala yapmak istiyorsanız aşağıdaki komutları deneyin. olmassa linux distronuzun adını verin ona göre araştıralım.

sudo su
su

Bu iki komuttada şifre sorulacak sonra root olacaksınız. Root olmak için ikisinide yazmanız gerekmez. Terminalde donma durumu söz konusu değil. Sadece şifreni güvenlik açısından gizliyor. Yaz ve enter'a bas.

Son düzenleme:

mrbnl12

Yeni üye
3 Mar 2021
5
0
Merhabalar. SuDo, yani super user do yazdırılan komutu root gibi çalıştırmayı sağlar ve bu yetkiyi kendi hesabınıza geçirmenizin bazen feci sonuçları olabllir. Mesela bir komutta gnome/kde arayüzünü silebilirsiniz. Onuda geçtim virüs bulaşırsa vay halinize. Ancak hala yapmak istiyorsanız aşağıdaki komutları deneyin. olmassa linux distronuzun adını verin ona göre araştıralım.

sudo su
su

Bu iki komuttada şifre sorulacak sonra root olacaksınız. Root olmak için ikisinide yazmanız gerekmez. Terminalde donma durumu söz konusu değil. Sadece şifreni güvenlik açısından gizliyor. Yaz ve enter'a bas.
hocam teşekkürler ben donuyor sanıyormuşum hep benim salaklığım bu arada vbye kurulu linux ve başlangıç aşamasındayım bu konularda ne gibi sorunlar olabilir rootlu kullanıcı olursam? ana pcye sorun olabilir mi?

TheFlow

Üye
19 Şub 2021
200
2
hocam teşekkürler ben donuyor sanıyormuşum hep benim salaklığım bu arada vbye kurulu linux ve başlangıç aşamasındayım bu konularda ne gibi sorunlar olabilir rootlu kullanıcı olursam? ana pcye sorun olabilir mi?

ana pcye pekte bir sıkıntı olmaz. Aynı zamanda rootlu kullanıcısın diyelim bir script'i çalıştırdın, o script senin elindeki herşeyi alabilir. SUDO ile ROOTLU KULLANICI arasında fark vardır. rootlu kullanıcının (istediğiniz kadar tartışabiliriz boşum :trl) Sudo'dan daha fazla yetkisi vardır. Aynı zamanda adam istediği gibi işlem yapabilir. önerim sudo ile komut çalıştırmanız. Mesela Parrot Security OS'da rootlu giriş engellenmiştir. Tabi yine birkaç işlem yapıp giriliyor ayrı konu o. Bence ilk önce linux işletim sisteminin paket yöneticisi hakkında, sonra komutlar hakkında sonrada sh (shell) scripting hakkında bilgi al. ondan sonra forumdaki linuxla ilgili şeyleri oku.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.