Linux ve virüsler.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
876
Bu konuda fikirlerimi belirtmek istiyorum ve siz değerli üyelerinde bu konu hakkında yorumlarını merak ediyorum.

sürekli sosyal medyada ve okullarda bize linux asla virüs geçirmez diye öğretildi fakat kişisel deneyimlerim ve bilgi birikimim sonucunda bunun biraz abartılı olduğu kanatindeyim.

windowsta yapabildiklerinizin hemen hemen hepsini linux'da yapmak mümkün fakat burada yönetici erişimi devreye giriyor. windowsta iki tıkla verilen yönetici izni linux'da parola girilerek veriliyor buna ek olarak kullanım sayılarındaki fark linux'a daha az kötü amaçlı yazılımın yazılmasına sebep oluyor.

bu gibi sebeplerden ötürü linux virüs geçirmezdir deniliyor halbuki bir linux kullanıcısı bir şekilde kandırılıp zararlı yazılıma sudo yetkisi verdirilebilir veya hiç yoktansa ekran izleme gibi sudo yetkisi gerektirmeyen işler yapılabilir.

bu yazdıklarımı 8 yıllık bir linux kullanıcı olarak yazıyorum(4 yıl profesyonel sadece geriye kalan kısımda sadece hobi amaçlı kullandım)

CM-D

Üye
2 Nis 2023
69
24
Bu konuda fikirlerimi belirtmek istiyorum ve siz değerli üyelerinde bu konu hakkında yorumlarını merak ediyorum.

sürekli sosyal medyada ve okullarda bize linux asla virüs geçirmez diye öğretildi fakat kişisel deneyimlerim ve bilgi birikimim sonucunda bunun biraz abartılı olduğu kanatindeyim.

windowsta yapabildiklerinizin hemen hemen hepsini linux'da yapmak mümkün fakat burada yönetici erişimi devreye giriyor. windowsta iki tıkla verilen yönetici izni linux'da parola girilerek veriliyor buna ek olarak kullanım sayılarındaki fark linux'a daha az kötü amaçlı yazılımın yazılmasına sebep oluyor.

bu gibi sebeplerden ötürü linux virüs geçirmezdir deniliyor halbuki bir linux kullanıcısı bir şekilde kandırılıp zararlı yazılıma sudo yetkisi verdirilebilir veya hiç yoktansa ekran izleme gibi sudo yetkisi gerektirmeyen işler yapılabilir.

bu yazdıklarımı 8 yıllık bir linux kullanıcı olarak yazıyorum(4 yıl profesyonel sadece geriye kalan kısımda sadece hobi amaçlı kullandım)
Abartı zaten virüs bal gibide geçirir artık kali de profesyonelleştim zaten her gün farklı sorun her gün farklı sorun

BlackDynamite

Katılımcı Üye
7 Kas 2023
864
10
334
Linuxa .py .jar .bash .evlf ile virüs girebilr helede java dosyası ile direk tıkla heckliyon garip bisey macbook larda bu var java ratlar çok kuvvetlidir eğer kisi iyi kandırılırsa bash yada java dosyasına kod eklersin sifre sordursun isteyen programıda system yazarsın yer yani

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
876
Linuxa .py .jar .bash .evlf ile virüs girebilr helede java dosyası ile direk tıkla heckliyon garip bisey macbook larda bu var java ratlar çok kuvvetlidir eğer kisi iyi kandırılırsa bash yada java dosyasına kod eklersin sifre sordursun isteyen programıda system yazarsın yer yani
aslında tıklaması yeterli sudo ya brute force saldırısı yapıp şifreyi kırabiliyoruz.

WHITERUBY

Uzman üye
20 Şub 2023
1,684
6
1,582
🔱
Linuxu normal userlara tavsiye etmiyorum.
Bir anlık bilinçizlikle yapılan hareket hayatlarını bitirir.
Çünkü yetki tam.
Aptal veya bilgisiz bir insana yetkinin tam verildiğini düşünün.
-Anında nakavt.
Her şey kişide bitiyor, hiçbir şey tam güvenli değildir.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
876
Linuxu normal userlara tavsiye etmiyorum.
Bir anlık bilinçizlikle yapılan hareket hayatlarını bitirir.
Çünkü yetki tam.
Aptal veya bilgisiz bir insana yetkinin tam verildiğini düşünün.
-Anında nakavt.
Her şey kişide bitiyor, hiçbir şey tam güvenli değildir.
Ben linux'u 6 yaşındaki bir akrabamın çocuğuna kullandırıyorum. sudo yetkisini ayarlardan devre dışı bırakabilirsin ama dediğin yine haklı.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
876
Virüs geçirmez. arastirmani oneririm.

In Conclusion​

It’s a common myth that Linux systems are immune to viruses. While they do offer a higher level of protection against viruses than many other OSs, Linux systems can still succumb to infection. Viruses, as well as other forms of malware, can infect Linux systems.

Linux tabanlı işletim sistemleri de virüslerden etkilenebilir, ancak yoğun bir virüs aktivitesi bulunmamaktadır. Genelde çekirdek ya da kullanılan yazılımların açıklarından faydalanmaya çalışan virüslere karşı güncelleme yapılması yeterli önlem olarak görülmektedir.

tecrübe asla şaşmaz ama yinede sen bilirsin.

Son düzenleme:

alexandre20

Katılımcı Üye
13 Tem 2022
908
11
716

In Conclusion​

It’s a common myth that Linux systems are immune to viruses. While they do offer a higher level of protection against viruses than many other OSs, Linux systems can still succumb to infection. Viruses, as well as other forms of malware, can infect Linux systems.

Linux tabanlı işletim sistemleri de virüslerden etkilenebilir, ancak yoğun bir virüs aktivitesi bulunmamaktadır. Genelde çekirdek ya da kullanılan yazılımların açıklarından faydalanmaya çalışan virüslere karşı güncelleme yapılması yeterli önlem olarak görülmektedir.

tecrübe asla şaşmaz ama yinede sen bilirsin.
hayır. arastirmani oneririm

WHITERUBY

Uzman üye
20 Şub 2023
1,684
6
1,582
🔱
hayır. arastirmani oneririm
Günümüzdeki çoğu kaynak benim dediklerimle hemen hemen aynı bilgileri veriyor.
Farklı bir bakış açısında olabilirsin fakat zararlı kategorideki bazı programlar gnu/linux da çalışabilir.
Adam trol.
Herhangi bir önermede bulunmadan nasıl iki kere
"araştırmanı öneririm" dersin ki...
Çok biliyorsan kaynak göster!
Keza yanıldığını göreceksin.
Auth (sudo) verdiğin sıradan görünümlü tool aklını alsın da görelim biz seni.🤯

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.