Linux'un Masalı'da Böyle İşte

mhmtonur

Üye
14 Mar 2013
145
0
Antalya

Cahil Cesareti
Bir gün
Linus
adında bir genç, yaşına başına bakmadan bir işletim sistemi çekirdeği (kernel) yazmaya başlamış. Cahil cesareti diye buna deniyor herhalde. Başlamış kodlamaya... Yazdıkça yazmış, yazdıkça yazmış. O sırada bir kahkaha sesi duyulmuş. Linus umursamamış, yazmaya devam etmiş. Üç bin, beş bin satır derken kodlar çoğalmaya, çalışan birşeyler ortaya çıkmaya başlamış. Bu sefer '
mikro kodla
' diye bir ses duyulmuş. Sağa sola bakınmış, kimseyi görememiş. Yazmaya devam etmiş. Sonunda çalışan bir çekirdek çıkmış ortaya. Bunu arkadaşlarına göstermiş, arkadaşları çok beğenmiş. Hatta bazıları makinesine kurup kullanmaya başlamış. O bilmiş ses bi daha duyulmuş: '
mikro kodla
'

Linus sağa sola bakınmış kimse yok. Başını kaldırıp kürsüye bakınca orada oturmakta olan
Tanenbaum Hoca
'yı görmüş.

[ Tanenbaum Hoca ]
Evladım, kaç yılındayız biz?
[ Linus ]
1992
[ Tanenbaum Hoca ]
1992 yılında monolitik çekirdek yazılır mı? Ne bulduysan koymuşsun çekirdeğin içine... Kim yapacak bu kodun bakımını? Ya bi hata yaparsan, bütün sistem çöker valla
[ Linus ]
Hocam iyi ama...
[ Tanenbaum Hoca ]
Mikro çekirdek yazacaksın. Çekirdek dediğin ayak işlerine bakmaz. Dosya sistemini, hafızayı filan bırak da hizmetçiler halletsin. Yoksa senin çekirdek, başkalarının hizmetçisi olur.
[ Linus ]
Hocam, güzel diyorsun da bak Richard Stallman Abi mikro çekirdek yazacam diye yıllarını harcadı, saç sakal birbirine karıştı ama hala ortada birşey yok. Emacs bile bitti, çekirdek bitmedi.
[ Tanenbaum Hoca ]
Bak hala konuşuyor. Dua et benim öğrencim değilsin, yoksa sınıfta kalmıştın.

Linus, '
bu akademisyen tayfası adam olmaz
' diye içinden geçirip, bildiği gibi yoluna devam etmiş. Sonunda ortaya oldukça yetenekli ve hızlı bir çekirdek çıkmış. GNU araçları ile de bu çekirdeği birleştirince GNU/Linux işletim sistemi doğmuş. Bu işletim sistemi çok tutmuş, her yerde kullanılmaya başlanmış.

Mühim Adamlar
GNU/Linux'un başarısı,
hard real-time sistemler
tasarlayan mühim adamların kulağına gitmiş. '
Şu GNU/Linux'u bir de biz görelim, belki işimize yarar
' demişler. Toplanıp Linus'u ziyarete gitmişler.

[ Mühim adamlar ]
Slm
[ Linus ]
Slm
[ Mühim adamlar ]
Senin çekirdeği, bizim işlerde kullanmak istiyoruz. Sence olur mu?
[ Linus ]
Ben çekirdeğime güveniyorum. Her işin üstesinden gelebilir
[ Mühim adamlar ]
Hmm, tamam öyleyse bir deneme yapalım. Şimdi ben şu topu havaya atacam, senin çekirdek yere düşmeden vuracak, tamam mi?

Mühim adam topu havaya atmış, '
pat
'... Çekirdek anında havada vurmuş topu.

[ Mühim adamlar ]
Hmm, güzel... Bir deneme daha yapalım.

Bir top daha atmış, '
pat
' vurmuş. İki, üç derken sıra onüçüncü topa gelmiş. Mühim adam topu havaya atmış, çekirdekte hiç bi hareket yok. Herkes şaşkın birbirine bakınmış. Linus çekmiş çekirdeği kenara.

[ Linus ]
Hayrola?
[ Çekirdek ]
İşim vardı, topa bakamadım
[ Linus ]
Nasıl bakamadın?
[ Çekirdek ]
Abi, önemli işim vardı. Kesip topa bakamadım
[ Linus ]
Dalga mı geçiyorsun sen benle? Bunlar mühim adamlar. Ne işin varsa kesip bunlarınkine bakacaksın
[ Çekirdek ]
Kritik bölgedeyken nasıl keseyim işi
[ Linus ]
Keseceksin, pre-emptive olacaksın
[ Çekirdek ]
Sen bilirsin abi

Linus, mühim adamlara dönüp '
tamam hallettim sorunu, bi daha olmayacak böyle birşey
' demiş. Yeniden başlamışlar top atmaya. Çekirdek pek bi pre-emptive hareket etmiş başlarda. Baya bi top vurmuş ama doksan dokuzuncu topta yine kaçırmış.

[ Mühim adamlar ]
Hmm, bu olmamış, bizim işleri beceremez

deyip gitmişler. Linus ve çekirdek kalmış başbaşa.

[ Linus ]
Niye kesmedin yaptığın işi
[ Pre-emptive çekirdek ]
Bu sefer gerçekten çok önemli işim vardı, gerçekten kesilecek gibi değildi
[ Linus ]
Ben sana gösteririm önemli işi. Seni Ingo Molnar'a göndereyim de, herbir yerini un ufak etsin. Kesilemeyecek işin kalmasın
[ Pre-emptive çekirdek ]
Ama Tanenbaum Hoca demişti sana. Yıktın bütün işleri bana, hangisine bakacağımı...
[ Linus ]
Sus!

Bu işi çözse çözse Kerim Yağmur çözer
Bu arada mühim adamlar da sonuçtan memnun değilmiş. Kendi aralarında durumu değerlendirmeye başlamışlar.
[ Mühim adam 1 ]
Yok, bu çekirdek bizim işi görmez
[ Mühim adam 2 ]
Evet görmez
[ Mühim adam 1 ]
Halbuki üzerinde ne de güzel yazılımlar çalışıyordu. İşimizi görseydi, hepsi elimizin altında olacaktı
[ Mühim adam 3 ]
Öyle ama monolitik yazmış çekirdeği. Bi sürü kritik bölge vardır kodda
[ Mühim adam 4 ]
Evet. Kritik bölgeye girdi mi, çıkana kadar top çoktan yere düşer.
[ Mühim adam 1 ]
Kritik bölgedeyken işi yarım bırakıp bizimkine bakamaz mı
?
[ Mühim adam 3 ]
Teoride olur ama bütün kritik bölge kodlarını baştan yazmak lazım. Çoook uzun iş ve yine de güven olmaz
[ Mühim adam 1 ]
Öyleyse bu iş yatar, eski sistem devam ediyoruz
[ Mühim adam 4 ]
Bi de Kerim Yağmur'a sorsak. O teknik konularda iyidir, belki aklına bir şey gelir
[ Mühim adam 3 ]
Hmm soralım

Toplanıp hep birlikte
Kerim Yağmur
'a gitmişler.
[ Mühim adamlar ]
Slm Kerim, bizim bir sorun vardı
[ Kerim Yağmur ]
Evet?
[ Mühim adamlar ]
Güzel bir işletim sistemi var, GNU/Linux Bizim işlerde kullanmayı düşündük ama çekirdek monolitik. Milyonlarca satır kod var içinde. İşleri toparlayıncaya kadar top yere düşüyor.
[ Kerim Yağmur ]
Hmm, öyleyse QNX kullanın
[ Mühim adamlar ]
QNX kullanıyoruz zaten ama GNU/Linux üstünde çok güzel yazılımlar var, onları istiyoruz
[ Kerim Yağmur ]
Siz şimdi GNU/Linux üstünde çalışan servis ve yazılımları mı istiyorsunuz yoksa yeni bir gerçek zamanlı işletim sistemi mi?
[ Mühim adamlar ]
Asıl istediğimiz servis ve yazılımlar
[ Kerim Yağmur ] Öyleyse iş kolay. Yazarız bir gerçek zamanlı mikro çekirdek, GNU/Linux'u onun üzerinde servis olarak çalıştırırız
[ Mühim adamlar ]
O zaman GNU/Linux bizim işleri yapabilecek mi
[ Kerim Yağmur ]
Sizin işleri, yazacağımız gerçek zamanlı mikro çekirdek halledecek ama GNU/Linux'da bir yanda çalıştığı için onu da kullanabileceksiniz
[ Mühim adamlar ]
Linus bozulmasın kendi işletim sisteminin servis olarak çalışmasına
[ Kerim Yağmur ]
Yok yahu, niye bozulsun
[ Mühim adamlar ]
Adam bi garip. Zaten 'mikro' kelimesini duyunca gözü seğirmeye başlıyor, sinirli oluyor
[ Kerim Yağmur ]
Tamam canım, biz de mikro değil, nano çekirdek deriz. Adını da ADEOS koyarız.

O sırada bir kahkaha sesi duyulmuş.

Yorumlarınızı Bekliyorum Devamının Gelmesi İçin...

Monur Farkıyla :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.