Log tutmayan vpn varmı?

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
4
390
Ankara
VPN ler neden log tutar?

Bir çok ülkede, log tutmazsa şirket kuramaz, para alamaz, yakalandığında ceza alır. Türkiye ve Büyük Gavuristan'ın (ABD) bir çok eyaleti için minimum log tutma süresi 6 aydır mesela..

Sebep? Heçkırları yakalamayı tutulan loglar inanılmaz derecede kolaylaştırır da ondan. Yanlış anlama, mesela ben Türkiye'den VPN'e bağlandım, basbakanlik.gov.tr'ye dos atmaya başladım. VPN'den log istemelerine bile gerek yok. Seni bulurlar. Ama suç bir ülkeyi atlayınca VPN logları olması işleri cidden kolaylaştırır.

Ben her ülkede minimum 6 ay süre ile log tutmak yasal zorunluluktur zannediyordum. Geçen bir arkadaşımız iki tane log tutmayan ve kendi ülkesi yasalarında log tutma zorunluluğu olmayan VPN'i paylaştı.

O zaman ne yapıyoruz? Üye olduğumuz VPN'in kullanım şartlarını okuyoruz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.