MAC Adresi Nedir? Nasıl Değiştirilir |Bilgi Teknolojileri Kulübü

DemirBeY10

Üye
30 Tem 2017
239
1
Pasifik
KSfxAT.gif

MAC(Media Access Control) Medya Erişim Kontrolü Adresi Nedir?
Şimdi her kartımızın örneğin wireless kartımızın bir MAC adresi var bunu görmek için kali makinemizden ifconfig yazıp wlan0 altında ether yazan yerin yanındaki sayı ve harfler bizim MAC adresimiz oluyor
Peki Ne işe Yarıyor Bu MAC Adresleri
Şimdi benim bir MAC adresim var Router(Modem) 'in bir mac adresi var eğer ben bir bilgi alışverişi yapmak istiyorsam örnek Google gitmek istiyorsam ne yapıyordum önce bir modeme istek yolluyordum sonra oda Google' a bir istek yollayıp cevap alıyordu ve o cevabı bana iletiyordu böylece aslında bu Media araçları arasında sürekli bir iletişim var ve bu iletişim MAC adresleri kullanılarak yapılıyor Nasıl kullanılıyor
Ben hedef MAC 'ime benim orijinal kendi mac' imden hedef MAC'e bir paket yolluyorum aslında bu bilgiler havada uçuşurken çıktıkları mac adresi ve gittikleri mac adresleri belli oluyor o yüzden bütün bu bilgi alışverişi Mac adresi kullanarak yapılıyor birbirlerini tanıması için bu cihazlar mac adreslerini kullanıyorlar tabiki bu manipüle edilebilir bir sistem ben mac adresimi istediğim gibi değiştirebilirim ve sistemleri modemi kullanıcıları bu değiştirdiğim mac adresi ile yanıltabilirim
Aslında mac adresleri kartların ve modemlerin üreticileri tarafından statik olarak verilen mac adresleridir yani aslında bir bakımdan bu değişmeyen bir değer kali makinemizde gördüğümüz mac adresini WiFi kartımızın arkasına bakarsanız orada bile bu değeri görürsünüz
Neyseki bunu değiştirmenin yollarını bulmuşuz şimdi kali makinemizden komut satırını açtık ve şu komutu yazarak önce bizim standart mac adresimizi down edicez

ifconfig wlan0 down
diyerek wlan0 adresimi down ettim şimdi ne yapmam lazım

0RPqJo.jpg

THSe2J.png

Macchanger kullanmam lazım mac adresi değişikliği için
şu komutu yazıyorum

macchanger - -random wlan0
YQ1BLA.jpg

Bu komutu yazdıktan sonra bana rastgele bir mac adresi verdi daha önceki mac adresimde üreticimin ismine kadar gözüküyordu fakat bu yeni aldığımız random mac adresinde üretici adresi gözükmüyor buda çok iyi bir durum
hatırlarsanız wlan0 adresimizi down etmiştik şimdi ise tekrar aktif edip yeni mac adresimiz ile kullanmaya başlıcaz bunun için komut satırına şu komutu yazmamız lazım
ifconfig wlan0 up
7aOk0v.jpg

artık aktif hale getirdik isterseniz tekrar aktif edelim
ifconfig yazıp kontrol ettim ve mac adresim artık değişti

Bilgi.png

Peki bu bizim ne işime yarayacak
Eğer siz bir yere saldırı yaparken v.s saldırı yaptığınız kişiler sizin mac adresinizi bulursa üreticinizden sizi takip etmeye çalışabilirler bu tarz yerlerde mac adresinizi değiştirip saldırılara başlamanız daha doğru olacaktır

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.