OSINT Arama Portalı-IntelTechniques

GHOST CLOUD

Kıdemli Üye
25 Haz 2015
2,534
0
ÖTÜKEN

Merhabalar, bu güzel konudan sonra herkesin birer stalker! olduğunu görecek gibiyim :) Fazla bekletmeden devam edelim o zaman.

Şimdi sizlere OSINT için güzel bir arama portalı olan IntelTechniques'ten bahsedeceğim.

Bu site sayesinde Google üzerinde bulunan yüzlerce açık kaynak istihbarat sitesini tek tıkla kullanıp sorgu yapabileceksiniz. Sayfayı kullanarak internet üzerinde genel aramalar, e-mail adresi, facebook,instagram,twitter, isim, telefon numarası, ip adresi, resim, video vb. aramaları yapabileceğiniz onlarca isteyi bir arada bulabiliyorsunuz. Üstelik kullanımı da bir o kadar basit.

Site arama motorlarını kullanmanın yanı sıra tor ağında bulunuyorsanız sizlere deep web üzerinden araştırma yapma imkanı da sunuyor. Bu kadar siteyi bir arada kullanmanın keyfini çıkarmak da bize kalıyor.

Herkesin ilgisini çekeceğini düşündüğüm için Instagram için genel bir tarama yaptıralım. Instagram üzerinde sadece kullanıcı adını bildiğiniz kişiye dair internet üzerinde ne var ne yok toplamak istiyorsanız bu işlemleri sırası ile takip edin.

Sol tarafta bir çok arama seçeneği arasından Instagram Profile seçeneğine tıklıyorum ve karşıma iki seçenek çıkıyor.

Birisi bunu sizin için yapacak toollar ve diğeri arama yapmanız için gerekli olan kaynaklar.

Biz kolaya indirgemek ve tüm bilgileri toplamak adına tool'a giriş yapıyoruz ve karşımıza çeken arama yerine bildiğimiz kullanıcı adını yazıyoruz. Ve bu kullanıcı adına ait diğer sosyal medyadaki verileri ya da Google'daki diğer verileri aratıyoruz ve bir çok yeni sekme açarak bu aramaları bizim için yapıyor.

Kullanıcı adını girdim ve acaba bu isim diğer sosyal medya uygulamalarını da kullanıyor mu diye bakmak için Other Networks'e tıklıyorum ve benim için birbiri ardına sekme açıp hepsinde taratıyor.

Diğer bir arama yöntemi ise bize sağladığı kaynaklardan kullanıcı adı ile tarama yapmak ve bunlar daha stabil çalışabilmekte.

Uygulamayı sadece bir örnekle anlatmama rağmen yapabileceğiniz araştırmanın sınırı yok. Bu sadece bir örnekti. General search kısmından ismi taratıp sosyal medya hesaplarını bulmadan tutun elinizde bulunan sadece bir fotoğraftan internet üzerinde bilgi toplamaya kadar yolu var. Gerisi hayal gücünüze kalmış.

Bu site bunun için bir de OSINT Framework çıkardı. Bu ve benzeri açık kaynak istihbaratı tool ve kaynaklarını bir arada bulunduran bir işletim sistemi "Buscador".

Bu sistem için gerekli olan bilgiler dergimizde paylaşıldı oradan ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.