pc'ye elektrik gelmiyor

delalokan

Üye
28 Eyl 2012
65
0
Selam Arkadaşlar ben pcmi geçenkün anakartı falan çıkarım temizledim sonrada bagladım pcye elektrik gelmiyor powerden gelen 4lü kabloyu anakartan çıkardıgımda elektrik geliyor ama onu takmasam malup görüntü gelmiyor taktıgım zamanda elektrik gelmiyor nasıl yapabilirim

Quinones

Yaşayan Forum Efsanesi
8 Eki 2008
13,570
1
PSU bağlantılarında hata yapmış olabilir misin? PC fişe takıldığı anda fanlar dönüyor mu? Kısa devre varsa, power gücü keser. Bios pilinde bir sorunda olabilir, yerinden oynamış mı tekrar kontrol et. Veya değiştirmen gerekebilir. Power Supply (PSU)'nun anakarta takılan 20-24 pinli kablosunu çıkart.

Kablolardan Yeşil renkli olanı bul. Bir ataç'ı düzleştir ve U harfi haline getir. Bu Yeşil renkli kablo ile Siyah renkli kablonun birini (hemen yanındakini kullanabilirsin) ataç yardımıyla kısa devre yap. Yani atacın bir ucunu Yeşil kablonun ucuna, diğerini de Siyah kablonun ucuna değdirdiğinde, PSU'nun fanları dönecek ve açılacaktır. Eğer bu işlemi doğru yapmış olmana rağmen PSU açılmazsa, o zaman PSU bozulmuş demektir. Bir elektronikçiye gtürüp, PSU'nun sigortasını kontrol ettir. Genelde sigortayı değiştirip, deniyorlar.

Eğer varsa başka bir PSU bulup, bilgisayara takarak sorunun PSU'den olup, olmadığını da anlayabilirsin.

delalokan

Üye
28 Eyl 2012
65
0
İlk başlarda pcyi fişe taktıgım gibi fan dönüyordu ondanbsonra içiini actim onu halteim şimdide powerden gelen 4lü kabloyu taktıgımda elektrik kesiliyor yardım edin lütfen ya

By YaRaSa

Katılımcı Üye
19 Eki 2013
279
0
Düzce
kardeşim aynı şeyi ben 3 hafta önce yaşadım o 4lü kabloyu çıkardığımda pc açılıyor taktığımda açılmıyordu bilgisayarcıya ***ür benim anakartım değişmiş büyük ihtimalle anakartın yanmıştır benimm gibi şimdiden geçmiş olsun :)

delalokan

Üye
28 Eyl 2012
65
0
Of kimse bu sorunun çözümünü bilmiyormu arkadaşlar powerden gelen dörtlü kaployu taktıgımda elektrik kesiliyor takmadıgımdada fanlar çalışıyor PC açıliyor ama görüntü yok
Share Share

aqero

Kıdemli Üye
14 Eki 2014
3,284
0
Turan
Arkadaşlar anakarta elektrik geliyor ama açma kapa düğmesine elektrik gelmiyor
Açma kapama düğmesine elektrik gelmiyorsa eğer muhtemelen kablolarını yanlış yerine takmışsın eğer yaşın büyükse veya birazcık elektrikten anlıyorsan eğer tornavidayı al elektrik tornavidası bak YALITKAN OLSUN Kİ ELEKTRİK ÇARPMASIN.Orda hani bu on/off tusunun oraya işte tornavida ile dokun eğer çalışırsa kaloları yanlış takıyorsundur.Ama eğer fanlar dönmüyorsa muhtemelen Power Supply ' da yanmış olabilir.
Kabloları doğru yere taktığından emin ol internetten bak!!

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.