Php veri tipleri hakkında

alakc327

Üye
20 Ocak 2013
227
0
Merhaba arkadaslar php de işlem yapmak icin textbox'a
4 +5, 4-2 gibi giris yapıp bunları degiskene atıyorum degiskeni ekrana yazdırınca cıktının 4 + 5 gibi degilde benim girdigim islemin sonucunu almasını istiyorum nasıl yapabilirim;

bir tane text boxa islemin tamamı yazılacak.

Se-ZeR

Emektar
12 Tem 2008
10,796
117
Antalya
Merhaba;
<?php
echo 3 + 5;
echo "3 + 5";
?>
biri işlem çıktısını verir, diğer ekrana direk bu işlemi yazdırır. Birisi string diğeri int'tir. Biraz temel veri tipleri hakkında araştırma yapınız.

alakc327

Üye
20 Ocak 2013
227
0
Merhaba;
<?php
echo 3 + 5;
echo "3 + 5";
?>
biri işlem çıktısını verir, diğer ekrana direk bu işlemi yazdırır. Birisi string diğeri int'tir. Biraz temel veri tipleri hakkında araştırma yapınız.

Teşekkürler hocam... Veri tipleri hakkında bilgim var fakat $islem = '2+5' şeklinde bir degişkenim var string olarak yani bu degişkeni settype($islem, "integer") şeklinde int e dönüştürünce sadece ilk değeri yani 2 yi alıyor ben sonucu istiyorum.
yanlış yaptığım yada atladığım yer neresidir...

Son düzenleme:

n3pix

Uzman üye
8 Eyl 2016
1,079
0
Aydın
Sonucu alabilmek için dıştaki ' ' veya " " işaretlerini silmen gerekiyor. Onlar string yapar. Nasıl ki bir değişkene dışında tırnak olmadan metin giremiyorsan, sayısal değer girmek için de etrafındaki tırnakları kaldıracaksın.

Se-ZeR

Emektar
12 Tem 2008
10,796
117
Antalya
Teşekkürler hocam... Veri tipleri hakkında bilgim var fakat $islem = '2+5' şeklinde bir degişkenim var string olarak yani bu degişkeni settype($islem, "integer") şeklinde int e dönüştürünce sadece ilk değeri yani 2 yi alıyor ben sonucu istiyorum.
yanlış yaptığım yada atladığım yer neresidir...
bahsettiğin işlem programlamanın mantığına biraz aykırı, yapılan işlemleri ya da kodun kendisini string olarak kodun içerisinde tutmayız, yine de nasıl yapılabilir sorusunun cevabı bu;
PHP: eval - Manual

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.