Pictureboxları kendi aralarında karıştırma kodu

ibrahimcakal

Katılımcı Üye
31 Ara 2014
293
0
Aydın
Arkadaşlar iyi çalışmalar..
Ben ben küçük bir oyun yapıyorum lakin küçük bir sorum var.
Alttaki resimde gördüğünüz gibi 3 picturebox var ve ben bu pictureboxları karıştır butonuna tıklandıgımda pictureboxların hareket ederek kendi aralarında karışmasını istiyorum..
şimdiden teşekkürler..

12670784_10209133046554152_8818938841961758410_n.jpg

mehmetx93

Uzman üye
2 Eyl 2010
1,395
1
birinci picturenin yerleşimi mesela picturebox.top=50 picturebox.left=100 ikinci (50,300) üçüncü (50,500) de olsun. Senin yapman gereken ise mesela 3 ü 1 e getirirken left değerini 100 e kadar hızlıca düşürmek. Bu arada mesela picturebox1 ide 300 e yükselt. 2. yide 500 e yükselt. Bu şekilde 1->2e 2->3e 3->1e gelecektir. Bunu kendine göre düzenleyebilirsin. Bunu seri olarak bi iki kez farklı yerlere olacak şekilde tekrarlarsan karışmış ve birbirlerinin yerine geçmiş olacaktır.

Edit: Hangi programla yazdığına dikkat etmemişim alışkanlık vb.net olarak cevaplamışım :)

Son düzenleme:

ibrahimcakal

Katılımcı Üye
31 Ara 2014
293
0
Aydın
birinci picturenin yerleşimi mesela picturebox.top=50 picturebox.left=100 ikinci (50,300) üçüncü (50,500) de olsun. Senin yapman gereken ise mesela 3 ü 1 e getirirken left değerini 100 e kadar hızlıca düşürmek. Bu arada mesela picturebox1 ide 300 e yükselt. 2. Yide 500 e yükselt. Bu şekilde 1->2e 2->3e 3->1e gelecektir. Bunu kendine göre düzenleyebilirsin. Bunu seri olarak bi iki kez farklı yerlere olacak şekilde tekrarlarsan karışmış ve birbirlerinin yerine geçmiş olacaktır.

Edit: Hangi programla yazdığına dikkat etmemişim alışkanlık vb.net olarak cevaplamışım :)
öncellikle yorumun için saol.
Evet onu düşündüm lakin asıl amacım random ile yapmak.yani random ile mesela rastgele 1 3 e gidecek yada 2 ye.
2 1 e gidecek
3 ise 2 ye gidecek...

Yada 1 yerinde duracak.
2 3 e gidecek 3 ise 2 ye...

Yani random ile yapmak istiyorum nasıl yaparım sence kardeşim..

mehmetx93

Uzman üye
2 Eyl 2010
1,395
1
Grup 1=> 1->2 ve 2->1
Grup 2=> 1->3 ve 3->1
Grup 3=> 2->1 ve 1->2
Grup 4=> 2->3 ve 3->2

şeklinde picturelerin yer değiştirme ihtimallerini içeren 4 grup kod oluşturursun. Sonra rastgele 3 sayı oluşturursun. ve bu 3 sayıya denk gelen gruplardaki işlemleri yaparsın. Bu sayede pictureler ikişerli olarak rastgele 3 kere yer değiştirmiş olur.

Edit: Yazarken beynim error vermiş olabilir :) mantık böyle bi şey olacak ama hatalı düşündüğüm olaiblr :D

Edit2: gruplara yerinde kalma kodları da eklenip ihtimaller 7 ye çıakrılıp sayı rnd 7 arasından 3 ile oluşturulursa yerinde kalmalarda ihtimallere dahil edilmiş olaiblir.

Son düzenleme:

ibrahimcakal

Katılımcı Üye
31 Ara 2014
293
0
Aydın
Grup 1=> 1->2 ve 2->1
Grup 2=> 1->3 ve 3->1
Grup 3=> 2->1 ve 1->2
Grup 4=> 2->3 ve 3->2

şeklinde picturelerin yer değiştirme ihtimallerini içeren 4 grup kod oluşturursun. Sonra rastgele 3 sayı oluşturursun. ve bu 3 sayıya denk gelen gruplardaki işlemleri yaparsın. Bu sayede pictureler ikişerli olarak rastgele 3 kere yer değiştirmiş olur.

Edit: Yazarken beynim error vermiş olabilir :) mantık böyle bi şey olacak ama hatalı düşündüğüm olaiblr :D

Edit2: gruplara yerinde kalma kodları da eklenip ihtimaller 7 ye çıakrılıp sayı rnd 7 arasından 3 ile oluşturulursa yerinde kalmalarda ihtimallere dahil edilmiş olaiblir.

teşekkürler kardeşim :) ama bu da yeterli değil açıkcası ben her ihtimali hesaplamak istiyorum..
senin dediğin gibi yaparız güzel olur ama bide 3 kartın aynı anda yer değiştirme ihtimalleri de var :RpS_rolleyes:

mehmetx93

Uzman üye
2 Eyl 2010
1,395
1
https://app.box.com/s/cqjg93591npysunnt5tuqad6elh49t8s

Şöyle bi şey yaptım. Bahsettiğin gibi pboxlar rastgele olarak yer değiştiriyor. Kendi oldukları yerdede kalabiliyor. Tamamen rastgele bir süreç. Tek problem var senin amacına hizmet edecek olan değişimi yavaşlatma durumu pek yok. Anlık olarak yer değiştiriyorlar :D Bu değişimi yavaşlatabilirsen tamamdır :D

Edit: Proje senin amacına hizmet etmeyecektir ama nasıl bir mantıkla ilerlenmesi konusunda fikir verebilir. Zaten yavaş yer değiştirmeleri de yapsam altına radio buttonumuda koyar göz testi diye yayınlardım :D Kolay gelsin.

Son düzenleme:

ibrahimcakal

Katılımcı Üye
31 Ara 2014
293
0
Aydın
https://app.box.com/s/cqjg93591npysunnt5tuqad6elh49t8s

şöyle bi şey yaptım. Bahsettiğin gibi pboxlar rastgele olarak yer değiştiriyor. Kendi oldukları yerdede kalabiliyor. Tamamen rastgele bir süreç. Tek problem var senin amacına hizmet edecek olan değişimi yavaşlatma durumu pek yok. Anlık olarak yer değiştiriyorlar :d bu değişimi yavaşlatabilirsen tamamdır :d

edit: Proje senin amacına hizmet etmeyecektir ama nasıl bir mantıkla ilerlenmesi konusunda fikir verebilir. Zaten yavaş yer değiştirmeleri de yapsam altına radio buttonumuda koyar göz testi diye yayınlardım :d kolay gelsin.

eyvallah kardeşim ama yöntemi buldum sonunda , yaptım :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.