programlama

1 Nis 2016
164
0
Arkadaşlar iyi bir pc mühendisliğine giden biriyle konustum. Üniversitesiz asla öyle öğrenemezsin ancak belli bir seviyye gelirsn sonrası üniversitede ki eğitim ile olrusun dedi. Şimdi o kadar kişi ünisiz profesyel olamıyorm u?

Moderatör tarafında düzenlendi:

silversurferr

Katılımcı Üye
15 Kas 2008
515
0
w00t
Yazılım müh. öğrencisi olarak konuşayım bende, okul sana bir şey öğretmez. Sadece sana temel kalıpları verir. Kısacası sağlam bir temele sahip olman için bilgi akışı sağlar. Gerisi tamamen kişisel verim, uğraş.

Plut0

Katılımcı Üye
31 Tem 2016
727
1
5dimensional
Adam haklı şimdi, temel matematik ve fizik yetmiyor bu konularda.
Matematik, ve algoritma geliştirmekte ciddi anlamda gelişmen gerek..
Elbette üniversiteye gitmeden yapabilirsin, tabii kolay olacağını söyleyen yok..

Tabii, bu senin ne yapmak istediğine bağlı bir şey..

DarkLiqht

Uzman üye
11 Nis 2013
1,770
0
Girne/Ankara
Bende bilg müh öğrencisi olarak konuşayım o halde :)
Diğer müh adayı silver dostumun dediği gibi okulda belirli bir düzeyde öğretirler. Senin kendini geliştirmen gerekli.Ama ne olur diğer alanlarda bilgi sahibi olursun. Algoritmalar vs.
-- Unutma o bölümlere çoğu zaman ilgili kişiler gelmiyor. Öyle adamlar gördüm ki sadece puanı yettiği için gelmiş okuyor ve bilgisayarla hiç ilgisi yok.
Bu işe ilgili kişiler başlamalı ki mezun olduktan sonra kendine ve ülkesine yararlı şeyler üretsin. Umuyorum ki sen de istedğin bölümü okursun.

Son düzenleme:

mehmetx93

Uzman üye
2 Eyl 2010
1,395
1
Üniversitede öğretilenler hiç bir zaman gizemli sadece oraya özel şeyler değildir. Üniversitelerdeki eğitimleri ve fazlasını rahatlıkla internet üzerinde bulabilirsin. Tabi bir şeyi hocasından dinlemek ile kendin öğrenmeye çalışman arasında emek farkı olacaktır. Kısaca oturup emek verirsen üniversite seviyesinden çok daha ilerisine geçebilirsin fakat tüm herşey sana bağlı. Üstteki arkadaşlarında belirttiği gibi üniversite okuyup da bir şey bilmeyen de çok var okumayıp da olayı yalayıp yutanda çok var. Herşey sende biter. Selametle.

19 Eyl 2015
107
0
Yolun başında moral bozma ben okuldayken dersleri anlayamazdım eve gelince internetten daha iyi anlardım sende internetten videolar izleyerek programlama yapabilirsin İlk olarak visual studioyu kur ve bence c# veya c++ öğren normalde python öğrenmeni tavsiye ederdim fakat yeteri kadar eğitim seti yok kolay gelsin başarılar

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
23
Üniversite ''öğrenmeyi öğreten'' bir yerdir. Sadece üniversitedeki programlama eğitimini alıp üzerinden kendisi hiçbir şey katmayan birisi asla iyi bir yazılımcı değildir, olamaz.

Üniversite sana belirli bir temel atar, belirli kavramları öğretir, gerisini sana bırakır.

Senin tek başına yapman gereken bu temeli kendi başına atmak ve bu kavramları sürekli kendin araştırıp öğrenmek.

xhasanbaris

Katılımcı Üye
2 Ocak 2016
251
2
Bence olursun bir fikrim yok tam olarak konuda.. Lise 2'ye gidiyorum ve şimdiden eskiye dönük ( 7. ve 8.sınıfta vb.net kodluyordum , c# geçecektim artık ) çalışmalarımla , vb.net c# ve algoritma ile çalışmaya başlayacağım Hedefim İstanbul Teknik Üniversitesi... UMmarım gelir...

Bu arada tanıdık var benim hani internette üniversite önemli falan diyorlar ya... Şöyle düşünün kütahya mezunusunuz ve 7k maaşla çalışıyorsunuz bir 10 sene öncede 15 k maaşla tubitakta.. :)

Darmadumann

Katılımcı Üye
11 Ara 2015
528
0
Lise'de bilişim teknolojileri okudum şöyle söyliyim okulda sadece temelini alırsın bu işe ilgin olması lazım yoksa başarılı olman zor mesela ben matematigi hiç yapamam derste çalışmam ama ilgim vardı bilgisayara o şekilde mezun oldum bu sene liseden yani mantıgını kavrayınca olay biter.

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Alakası yok kardeşim. Programcılık bitirdim ben ve üniversite sadece temel şeyleri öğretti bana. Hatta onları da kendim öğrendim. Eğitim kurumlarının avantajı şudur. Mesela günde 6 saat ders gördüğünü düşünelim, bu da genel de 3 farklı ders eder. Yani aslında bir günde 3 farklı konuya göz atmış oluyorsun. O yüzden kendi kendine çalışacaksan da 1 günde en az 2 farklı alana çalışman lazım.
Örnek verecek olursan;
İlk Gün;
Veri Tabanı - Algoritma

İkinci Gün;
Html - Matematik (Özellikle sayı sistemleri konusu, 2li sayı sistemi, 16lı sayı sistemi)

Üçüncü Gün
Algoritma - CSS

Yani kısacası bu konular iyice yerleşene kadar 2-3 ayını vermen lazım. Sonrasında artık
Web Programlama (AspNet), C, C# gibi derslere yine düzenli olarak çalışman lazım.
Böyle bir program hazırlarsan kendine bu bölümü okuyan birisinden daha fazla bilgili hale gelirsin

'Thunder

Katılımcı Üye
21 Ağu 2016
768
1
156
Sky
Alakası bile yok dostum , Üniversiteye gitmeden Lise mezunu ancak girişcilik duygusu çok fazla olan insanlar tanıyorum ki milyon dolarlık sözleşmelere imza atan bireyler oldular..

Öyle insanlar tanıyorum ki 4 yıllık üniversite mezunu master yapmış ancak hala adam akıllı işi olmayan kişiler..

Bu biraz bilgilerini ne düzeyde kullanabiliyorsun buna bağlı, Öğrendim bitti gözüylemi bakıyorsun yoksa öğrendiklerinin üstüne katmayamı çalışıyorsun OLAY BURDA..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.