Ram alırken nelere dikkat etmeliyim?

Okan1030

Katılımcı Üye
24 Ocak 2016
690
0
2400 MHZ'ye sahip bir ramim var CL 17 8 gb ram
3200 mhzlik yeni ram alcam 16 gb herhangi bi sorun yapmaz degil mi ?
Ayni markadan mi olmasi gerek ?
Islemci i5-9400f
Anakart H310-A-PRO

Tamamdir arkadaslar sorunu cözdüm söyle bir sorum daha olcak altakki rami alacagim ancak laptopa uyumludur diyor bi sorun yaratir mi ?
https://www.krefel.be/fr/p/TO127252-valueram-16-go-2400-mhz-ddr4-so-dimm

Moderatör tarafında düzenlendi:

Okan1030

Katılımcı Üye
24 Ocak 2016
690
0

Okan1030

Katılımcı Üye
24 Ocak 2016
690
0
Cevap: Ram

Merhaba iyi formlar

ram için dikkat etmen gereken bazı hususlar

cl değerinin aynı olması

özelliklede mghz değerlerinin aynı olması

anakartın ramleri desteklemesi

cip lerin eş sayıda olması ( bazen olmasada oluyor bu durum )

bir slotun en fazla kaç gb alabildiği 2 slotlodur mesela ama 8+8 16 gb çalıştırmaz bende böyle bir durum yaşadım

kolay gelsin iyice araştırmanı tavsiye ederim çünkü alıyorsun sonra iadesi vb durumlar gerçekten uğraştırıyor zaman kaybı yaşıyorsun

Dostum anlamadigim konu su sonucta ben yeni bi parca alacagim eski parcalariyla ayni deger olmasina ne gerek var ki cikartacagim sonucta

Okan1030

Katılımcı Üye
24 Ocak 2016
690
0
düzgün bir konu başlığı neden yazmadın? ayrıca sistemine göre gayet yeterli ram'in var. bir de baban niye ram için para versin ki boşuna.

Kendim calisiyorum kendim verecegim ? Bu seni ne kadar alakadar eder ki ?

Yarin alcam arkadaslar yardimci olsaniz ? https://www.krefel.be/fr/p/TO127252-valueram-16-go-2400-mhz-ddr4-so-dimm Böyle bir sey buldum benim pcmde 2400 mhz markasida ayni 16 gb bunu
alsam idare ederim degil mi bi sorun olmaz ?

ICHIDH

Uzman üye
25 Eyl 2013
1,531
3
Erzurum

Dostum anlamadigim konu su sonucta ben yeni bi parca alacagim eski parcalariyla ayni deger olmasina ne gerek var ki cikartacagim sonucta

Burada asıl önemli olan 2 husus birincisi ddr giriş tipi şuan en yaygın olan ddr3 ramler var ddr4 girişler popülarite kazanıyor, diğeri mhz. Alacağın ramin giriş tipini anakartının desteklemesi gerekiyor en başta. Eğer ana ram in mhz si yeni alacağınkinden düşük ise yeni alacağın ram tam performansla çalışmak yerine bilgisayarda takılı en düşük mhzsi olan ram ile eşdeğer performansta çalışıyor , anakartın maximum ram miktarı 16 ise atıyorum 8gb ram halihazırda takılı üzerine birde 16gb ram aldın orda problem yaşayabilirsin. Bunun için anakartını detaylıca araştırıp desteklediği maksimum ram hafızası kapasitesini öğrenerek yükseltme işlemi yapmanı tavsiye ediyorum.

Okan1030

Katılımcı Üye
24 Ocak 2016
690
0

Burada asıl önemli olan 2 husus birincisi ddr giriş tipi şuan en yaygın olan ddr3 ramler var ddr4 girişler popülarite kazanıyor, diğeri mhz. Alacağın ramin giriş tipini anakartının desteklemesi gerekiyor en başta. Eğer ana ram in mhz si yeni alacağınkinden düşük ise yeni alacağın ram tam performansla çalışmak yerine bilgisayarda takılı en düşük mhzsi olan ram ile eşdeğer performansta çalışıyor , anakartın maximum ram miktarı 16 ise atıyorum 8gb ram halihazırda takılı üzerine birde 16gb ram aldın orda problem yaşayabilirsin. Bunun için anakartını detaylıca araştırıp desteklediği maksimum ram hafızası kapasitesini öğrenerek yükseltme işlemi yapmanı tavsiye ediyorum.

Anakartim H310-A-PRO maksimum 2666mhz ye kadar kaldiriyomus

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.