GNU/Linux RPM uzantısını DEB olarak değiştirme.

psikomania

Üye
7 Kas 2021
64
18
Boşluk
Merhabalar, Kali Linux kullanıyorum ve henüz yeniyim. Terminalden .rpm uzantılı dosyayı .deb yapmak istiyorum. Bunun için gerekli kodu yazdığım halde aldığım sonuç şu şekilde;

┌──(srt㉿kali)-[~]
└─$ cd Downloads

┌──(srt㉿kali)-[~/Downloads]
└─$ ls
zenmap-7.92-1.noarch.rpm

┌──(srt㉿kali)-[~/Downloads]
└─$ alien zenmap-7,92-1.noarch.rpm
Must run as root to convert to deb format (or you may use fakeroot).

Malesef böyle bir sorun ile karşılaşıyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Çözüm
sudo apt-get install alien

Debian kullanıcıları ise root olduktan sonra aşağıdaki komutu verebilirler:

apt-get install alien

Fedora, CentOS gibi bir sisteme sahip olan kullanıcılar uygulamayı aşağıdaki komutla kurabilirler:

yum install alien

Mageia veya OpenMandriva kullanıcıları alien aracını yazılım yöneticisinden veya root olarak

urpmi alien

komutu ile kurabilirler.

Bundan sonra yapılması gereken basittir. .deb paket formatını kullananlar bir .rpm paketini, .rpm paket formatını kullanlar ise bir .deb paketini kolaylıkla diğer versiyona dönüştürebilirler. Sözgelimi ben .deb kullandığım için bir .rpm paketini bana gerekli olan formata, yani .deb paketine dönüştüreceğim. Bunun için Sevgili dostum Tarakbumba‘nın Mageia Paket...

Barut15

Üye
14 Tem 2021
209
71
25

apt-get install alien

Fedora, CentOS gibi bir sisteme sahip olan kullanıcılar uygulamayı aşağıdaki komutla kurabilirler:

yum install alien

Mageia veya OpenMandriva kullanıcıları alien aracını yazılım yöneticisinden veya root olarak

urpmi alien

komutu ile kurabilirler.

Bundan sonra yapılması gereken basittir. .deb paket formatını kullananlar bir .rpm paketini, .rpm paket formatını kullanlar ise bir .deb paketini kolaylıkla diğer versiyona dönüştürebilirler. Sözgelimi ben .deb kullandığım için bir .rpm paketini bana gerekli olan formata, yani .deb paketine dönüştüreceğim. Bunun için Sevgili dostum Tarakbumba‘nın Mageia Paket Deposundan yararlanacağım. Oradan compiz08-0.8.8-1.mga3.src.rpm adlı paketi indiriyorum. Sonra terminali açıyorum ve aşağıdaki komutu veriyorum:

sudo alien compiz08-0.8.8-1.mga3.src.rpm

Ben sudo kullandığım için sudo ile root oluyorum. sudo kullanmayanların da root olmaları gerektiğini hatırlatalım. Bu komut ile çabucak compiz08_0.8.8-2_amd64.deb paketinin oluştuğunu görebilirsiniz.

İyi forumlar

Çözüm

psikomania

Üye
7 Kas 2021
64
18
Boşluk

apt-get install alien

yum install alien

urpmi alien

komutu ile kurabilirler.

Bundan sonra yapılması gereken basittir. .deb paket formatını kullananlar bir .rpm paketini, .rpm paket formatını kullanlar ise bir .deb paketini kolaylıkla diğer versiyona dönüştürebilirler. Sözgelimi ben .deb kullandığım için bir .rpm paketini bana gerekli olan formata, yani .deb paketine dönüştüreceğim. Bunun için Sevgili dostum Tarakbumba‘nın Mageia Paket Deposundan yararlanacağım. Oradan compiz08-0.8.8-1.mga3.src.rpm adlı paketi indiriyorum. Sonra terminali açıyorum ve aşağıdaki komutu veriyorum:

sudo alien compiz08-0.8.8-1.mga3.src.rpm

Ben sudo kullandığım için sudo ile root oluyorum. sudo kullanmayanların da root olmaları gerektiğini hatırlatalım. Bu komut ile çabucak compiz08_0.8.8-2_amd64.deb paketinin oluştuğunu görebilirsiniz.

İyi forumlar

Çok teşekkür ederim hocam, sağ olun.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.