Selçuklu Devleti hükümdarı , Türk milletinin en büyük kahramanı Sultan Alparslan

'Black-Wolf

Katılımcı Üye
20 Eki 2013
383
0
vLjdbA.jpg

Sultan Alparslan Hayatı Selçuklu Devleti hükümdarı , Türk milletinin en büyük kahramanlarından . Selçuklu Devletinin kurulmasında önemli rolü olmuş olan Horasan valisi Sezleniş Beyin oğludur . 20 Ocak 1029′da doğdu . İyi bir tahsil gördü , sayısız yengi kazanarak mertliği ve iyi kumandanlığıyla ün saldı . Babasının ölümünden bir an daha önce sonra Horasan valisi oldu . Amcası Tuğrul Beyfendi , 4 Eylül 1063′te öldüğü zaman vasiyeti üstüne Selçuklu tahtına Alparslan’ın ağabeyi Süleyman getirildi , ancak Türk beyleri bunun için itirazda bulundular ve Alparslan’ı hükümdar tanıdılar . Alparslan 27 Nisan 1064′te büyük bir törenle tahta çıktı . Amcasının vezirliğini yapan ve Süleyman’ın tahta çıkmasını talep eden Amidülmülk Kündiri’yi azledip , büyük bir devlet adamı olarak tarihe adı geçtiğimiz Nizamülmülk’ü vezir atama etti . Başına buyruk beylerle mücadele vermeye girişen Alparslan , tamamını bir bayrak altına toplamayı başarmıştı . Böyle Selçuklu Devleti kuvvetlendi . 1064 yılının sonuna dosdoğru Alparslan , Bizans İmparatorluğu’nun üstüne yürüdü . Gürcistan’ı zaptetti . İsyan eden kardeşi Kavurd’u itaate zorladı . 1065′te Amuderya ırmağını geçti , o bölgedeki hükümdarla anlaştı . Alparslan’ın beyleri , Anadolu’da akınlar yapıp sayısız yengi kazandılar . Selçuklu Sultanının gittikçe kuvvetlenmesi Bizans İmparatorluğu’nu telaşlandırdı . İmparator Romanos Diyojenes ordusunu toplayıp sefere çıktı . Palu’ya geldiğinde Malatya’da bıraktığı ordusunun Türkler aracılığıyla perişan edildiği haberini aldı . Geride dönmeye mecbur kaldı . 1070 senesinde Alparslan , Horasan ve Irak ordularının en başında Azerbaycan’a girdi , sınırdaki kaleleri fethetti . Van gölünün kuzeyinden geçerek Malazgirt önüne vardı , sert duvar teslim oldu . Diyarbekir’den Elcezire’ye girdi , Urfa’yı kuşattı . Mısır’da birbirleriyle uğraş eden Fatımi komutanları , Alparslan’ı Mısır’ı almaya teşvik ediyorlardı . 1071 senesinde Selçuklu ordusu Halep’te toplandı . Alparslan ‘ın Mısır Seferine çıktığını öğrenen Bizans İmparatoru Diyojenes son bir adım yapmayı düşündü . Azerbaycan’a dolayında giderek Türk kalelerini zapta ve Türkleri Anadolu’dan atmaya hüküm verdi . Rumeli’de hayatını sürdüren Peçenek ve Oğuz Türklerini de ordusuna kattı . 13 Mart 107bir’de 200 . 000 kişilik Bizans ordusu İstanbul’dan yola çıktı . İmparator , vatandaşlarına büyük zaferle dönmeyi vad etmişti . Diyojenes ve ordusu yol süresince katliam yaparak Erzurum yöntemiyle Malazgirt’e ulaştı . Haleb’i teslim aldığı sırada Bizans ordusunun gelmekte olduğunu öğrenen Alparslan , Mısır Seferinden vazgeçip kuzeye dosdoğru yola çıktı . Bizans ordusunun harekatını bugünü gününe bilgi alarak , vaziyetini ona karşı ayarladı . Musul , Rakka , Urfa yöntemiyle Diyarbekir ve Bitlis’e ulaştı . Ordusundan on bin kişilik bir şiddet ayırıp Ahlat’a gönderdi . Bizans kuvvetleri ile daha önce çarpışma Ahlat’ta oldu . Bizanslılar bozuldu . Bunun Için iyice kızan imparator , Malazgirt Kalesine hücum edip , içerde hayatını sürdüren bayan – genç , yaşlı ne varsa tamamını öldürdü . Malazgirt’e dosdoğru devamlı yol alan Alparslan 24 Ağustos bugünü Malazgirt’in doğusundaki Rahva Ovasına ulaştı . Ahlat’a gönderilen kuvvetlerin gelmesi ile az bir sürede karşısına çıkmasına şaşıran Bizans İmparatoru da , ordusunu Rahva Ovasının diğer tarafında düzene koydu . Uzlaşma tekliflerinin reddetilmesi üstüne savaş hazırlıkları başladı . 26 Ağustos Cuma bugünü askerlerini toplayan Alparslan atından inerek secdeye vardı ve; ” Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere devam etmekte ve senin uğrunda savaşıyorum . Ya Rabbi! Niyetim halistir; bana bağış et; sözlerimde hilaf varsa beni kahret! ” diye dua etti . Anında Sonra atına binerek askerlerine döndü ve; ” Ey askerlerim! Şayet şehid olursam bu beyaz kıyafet kefenim olsun . O zaman ruhum göklere çıkacaktır . Benden anında sonra Melikşah’ı tahta çıkarınız ve ona bağımlı kalınız . Zaferi kazanırsak gelecek bizimdir . ” Bu sözler orduyu coşturdu . Büyük şevkle ileri atıldılar . Alparslan son derece kurnazca bir harp tekniği planlamıştı . Hilal halinde yaydığı ordusuyla akşama dolayında Malazgirt meydanında dövüştü . Şaşkına dönen Bizans ordusu , hilalin içerisine düştü . 200 . 000 kişilik koca silahlı kuvvetler perişan oldu . İmparator esir edildi . Sultan Alparslan savaştan anında sonra huzuruna sunulan imparatoru , hiç ümid etmediği şekilde affetti . Bizans imparatorunun harp tazminatı ödemesi , her yıl haraç ve ihtiyac durumunda Selçuklu ordusuna ordu göndermesi karşılığında barış andlaşması yapıldı . Ne var ki Diyojenes , İstanbul’a geride dönerken , Bizas tahtının el değiştirmesi , andlaşmayı geçersiz kıldı . Alparslan da , Selçuklu şehzadelerini Anadolu’yu fetihle görevlendirdi . Türkler , kısa sürede Anadolu’ya hakim oldular . Sultan Alparslan , Malazgirt zaferinden anında sonra 1072 yılında pekçok sayıda atlıyla Maveraünnehr’e dosdoğru sefere çıktı . Türkleri bir bayrak altında toplamak istiyordu . Ordunun en başında Buhara’ya yaklaştı . Amuderya nehri üstünde bulunan Hana kalesini muhasara etti . Sert Duvar komutanı , batıni sapık fırkasına mensup Yusuf el – Harezmi , kalenin çok dayanamayacağını anladı ve teslim olacağını ifade etti . Hain Yusuf , Alparslan ‘ın huzuruna çıkarıldığı sırada Padişah’a hücum edip , hançer ile yaraladı . Yusuf’u derhal öldürdüler . Ne var ki Padişah Alparslan da aldığı yaralardan kurtulamadı . Dördüncü bugünü , 25 Ekim 1072 tarihinde; ” Her ne zaman düşman üst kısmına azmetsem , Allahü tealaya sığınır , O’ndan bağış isterdim .
kgO3bJ.jpg

Dün bir tepe üst kısmına çıktığımda , askerimin çokluğundan , ordumun büyüklüğünden bana , ayağımın altındaki dağ sallanıyor bunun için aynı geldi . ” Ben , dünyanın hükümdarıyım . Bana kim galip gelebilir? ” diye bir fikiryüzünden kalbime geldi . İşte bunun neticesi olarak , cenab – ı Hak , aciz bir kulu ile beni cezalandırdı . Kalbimden geçtiğimiz bu düşünceden ve daha bir önce işlemiş olduğum yanlışlık ve kusurlarımdan dolayı Allahü tealadan af diliyor , tövbe ediyorum . La ilahe illallah Muhammedün resulullah! . . . ” diyerek şehid oldu . Tahran yakınındaki Rey şehrine defnedildi . Adına oğlu Melikşah geçti . Sultan Alparslan saltanatı müddetince İslam dinine hizmet etti . İslamiyet’i içten yıkmaya personel mahrem düşmanlara ve batıni , şii hareketlerine karşı pekçok hassastı . Üstelik bir defasında; ” Kaç defa söyledim . Biz , bu ülkeleri Allahü tealanın izniyle tabanca kuvveti ile aldık . Temiz müslümanlarız , bid’at nedir bilmeyiz . Bu sebepledir ki , Allahü teala , halis Türkleri aziz kıldı . ” demişti . Alparslan , büyük tarihi zaferlerinin yanısıra , medreseler kurmak , ilim adamlarına ve talebeye vakıf geliri ile maaşlar belirleme etmek , imar ve sulama te’sisleri vücuda getirmek suretiyle de hizmetler yaptı . İmam – ı a’zam’ın türbesini , Harezm Camii’ni ve Şadyah kalesi bunun için aynı pek pekçok eser inşa ettirdi . Zamanında; İmam – ı Gazali , İmam – ül – Haremeyn Cüveyni , Ebu İshak eş – Şirazi , Abdülkerim Kuşeyri , İmam – ı Serahsi bunun için aynı büyük alimler yetişmişti

vatannsever

Katılımcı Üye
25 Haz 2015
902
0
Saol kardes herkes okusun ve bilsin Yuce Turkun ne kadar sanli birr tarihinin oldugunu

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.