Sezar'ın Gizli Dili | Sezar Şifrelemesi

Luci01881

Moderasyon Ekibi Çaylak
15 Mar 2022
275
192
piheycpi
fc8qdc9.png

Sezar şifrelemesi, adını Romalı general Jül Sezar'dan alan, basit ama şık bir şifreleme yöntemidir. MÖ 1. yüzyılda, Sezar'ın düşmanlarının mesajlarını ele geçirmesi halinde bile okumasını zorlaştırmak için kullandığı rivayet edilir. Bu yazıda, Sezar şifrelemesinin gizemli dünyasına dalacağız, işleyişini keşfedeceğiz ve tarih boyunca nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz.

Sezar Şifrelemesi Nasıl Çalışır?

Sezar şifrelemesi, temelde harflerin yer değiştirmesine dayanır. Alfabenin her harfi, belirli bir sayıda "kaydırma" ile değiştirilir. Örneğin, 3 kaydırmalı bir şifrede, "A" harfi "D" harfi olur, "B" harfi "E" harfi olur ve bu şekilde devam eder. Kaydırma sayısı, şifrenin "anahtarı" olarak işlev görür ve bu anahtar, mesajı şifrelemek ve çözmek için kullanılır.

Sezar Şifrelemesini Kullanmak

Sezar şifrelemesini kullanmak oldukça basittir. Bir mesajı şifrelemek için, her harfi alfabedeki yerinden kaydırma sayısı kadar ileriye kaydırmanız yeterlidir. Örneğin, "Merhaba" mesajını 3 kaydırmalı bir şifre ile şifrelemek için:

• "M" harfi 3 ileriye kaydırılır ve "P" olur.
  • "e" harfi 3 ileriye kaydırılır ve "h" olur.
  • "r" harfi 3 ileriye kaydırılır ve "u" olur.
  • "h" harfi 3 ileriye kaydırılır ve "k" olur.
  • "a" harfi 3 ileriye kaydırılır ve "d" olur.
Böylece, "Merhaba" mesajı "Phuudkd" olarak şifrelenmiş olur.

Sezar Şifrelemesini Çözmek

Sezar şifrelemesini çözmek de oldukça basittir. Tek yapmanız gereken, her harfi alfabedeki yerinden kaydırma sayısı kadar geriye kaydırmaktır. Örneğin, "Phuudkd" mesajını 3 kaydırmalı bir şifre ile çözmek için:

• "P" harfi 3 geriye kaydırılır ve "M" olur.
  • "h" harfi 3 geriye kaydırılır ve "e" olur.
  • "u" harfi 3 geriye kaydırılır ve "r" olur.
  • "u" harfi 3 geriye kaydırılır ve "h" olur.
  • "d" harfi 3 geriye kaydırılır ve "a" olur.
Böylece, "Phuudkd" mesajı "Merhaba" olarak çözülmüş olur.

Sezar Şifrelemesinin Tarihi

Sezar şifrelemesi, ilk olarak Romalılar tarafından kullanılmış olsa da, tarih boyunca birçok farklı uygarlık tarafından da tercih edilmiştir. Orta Çağ'da, Avrupalı soylular gizli mesajlar göndermek için bu yöntemi kullanmıştır. Amerikan İç Savaşı sırasında da Konfederasyon ordusu tarafından mesajları şifrelemek için kullanılmıştır.

Sezar Şifrelemesinin Güvenliği

Sezar şifrelemesi, basit bir yöntem olduğu için günümüzde çok güvenli bir şifreleme yöntemi olarak kabul edilmemektedir. Bilgisayarlar tarafından kolayca kırılabilir. Ancak, yine de basit bir gizlilik katmanı eklemek için kullanılabilir.

j5WgZSB.gif

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,308
4,727
Eline sağlık, bu konudan çok olduğunu düşünürsek, biraz daha detaylı ve farklı bir içerik çıkabilirdi.
Mesela: Şifreleme ve kırma işlemini yapan bir araç/site kullanımı da eklenebilirdi.

Luci01881

Moderasyon Ekibi Çaylak
15 Mar 2022
275
192
piheycpi
Ortaya çıktığı tarihe bakıldığında etkili olmuş başarılı bir tekniktir. Eline sağlık....
sağ olun hocam.
Eline sağlık, bu konudan çok olduğunu düşünürsek, biraz daha detaylı ve farklı bir içerik çıkabilirdi.
Mesela: Şifreleme ve kırma işlemini yapan bir araç/site kullanımı da eklenebilirdi.
hocam biraz baktım siteler var ama bazısı doğru decrypt edemiyor toollar da bulamadım yoksa ekleyecektim bu konuyuda baya önce yazmaya başladım baktım wordde yarım kalmış tamamlamak istedim.
Güzel konu, Eline sağlık...
Sağ ol dostum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.