Siber Güvenlikte Matematiğin yeri nedir?

Trenbolone

Üye
28 Ocak 2023
209
392
Calculus Δy/Δx
inşaat mühendisliğinde mi bahsediyorduk üzgünüm...

konu inşaatten başladı biyolijiye girdik sibere gelmesini bekliyorum

Aksine matematik yaşamımızın ve mesleğin her an ve her yerinde , matematiğin belli başlı yerlerini "Siber Güvenlik" için savunmasamda en basitinden , her gün ctf cözen veye çözmeye çalışan bir kişi ; Mantık,algoritma, problem çözme gibi 3 bağdaştırıcı matematiksel konuyu kullaniyor , tabi kagida dokerek degil bunu zihninden yapıyor. Zaten lazım olan konularda bunlar,bunu kast ediyorum.

Dostum seninle anlaşamadığımız konu şurada ben "Siber Güvenlik Mühendisiliğinden" bahsediyorum sen genel anlamıyla bir mühendisliği ele alıyorsun, hepsini ele alma , tabi inşaat mühendisi ile bilgisayara mühendisi arasında ders olarak kat kat fark olucak , benim burada kastım bahsettiğim bölüme, ve matematiksiz alınsın da demiyorum zaten, ileri seviyeye gerek yok.
Kusura bakma abi ama o ayt de integrali ve diğer " saçmalıkları " çözemediğin için eleniyorsun lafından dolayı bu açıklamaları yapma gereği duydum. Eğer amacım seni iğneliyor gibi göründüyse öyle değildi. Siber güvenlik meselesinde bilgi sahibi değilim ben o yüzden yorumda bulunmak istemedim. Ama baktığımızda örneğin bir mühendisin yazdığı yazılımın güvenliğinden sorumlu olan siber güvenlikçiler dersek. Mühendislik ve siber güvenliğin çok iç içe olduğunu düşündüğüm için böyle konuştum.

Peki sence neden ileri matematik siber güvenlikte gerekli değil? Ve Matematik bölümü dışındaki diğer bölümlerde verilen Matematik sizce ileri düzey mi ?

Son düzenleme:

klamhat

Üye
8 Ocak 2011
103
46
Yazılımda matematik var dediler sözelci olarak daha sırf matematikten dolayı yapamadığım ya da bulunamadığım proje olmadı.

Takma bu kadar

void0

Yeni üye
6 Şub 2023
42
18
Başka bir kaynakdan edindiğim bilgiler:sayı teorisi (şifreleme için), olasılık ve istatistik (risk değerlendirmesi için), doğrusal cebir (kriptografi için),ayrık matematik (mantık ve algoritmalar için @tamam ağa 'nın bahsettiği) ve hesaplama (ağ analizi için) yer alır.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
876
Başka bir kaynakdan edindiğim bilgiler:sayı teorisi (şifreleme için), olasılık ve istatistik (risk değerlendirmesi için), doğrusal cebir (kriptografi için),ayrık matematik (mantık ve algoritmalar için @tamam ağa 'nın bahsettiği) ve hesaplama (ağ analizi için) yer alır.
Evet ayrıca bazı kütüphanelerde vuln bulmakta yardımcı oluyor.
Misal php de bir mantık hatası vardı tam hatırlamıyorum fakat bir f(x) fonksiyonuna bağlı hash girersen login bypass oluyordu.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
876
Yazılımda matematik var dediler sözelci olarak daha sırf matematikten dolayı yapamadığım ya da bulunamadığım proje olmadı.

Takma bu kadar
Hazır sizi yakalamışken şu şifreli veriyi çözecek algoritmayı yazar misiniz?

1A2F9A0B8C9D
6E7F3B4EC2D3
0E1F8A9B5C6D
E4F52A3B0C1D
7E8F6A7B4C5D
2E3F0XA42011

9 gün 14 saat şunun nasıl şifrelenebileceğini çözmeye çalışıyorum elimde bir key var.

4FOL2B3A9WE8D7C6BX5A4E3D2C61B0A9F8E7D

void0

Yeni üye
6 Şub 2023
42
18
Hazır sizi yakalamışken şu şifreli veriyi çözecek algoritmayı yazar misiniz?

1A2F9A0B8C9D
6E7F3B4EC2D3
0E1F8A9B5C6D
E4F52A3B0C1D
7E8F6A7B4C5D
2E3F0XA42011

9 gün 14 saat şunun nasıl şifrelenebileceğini çözmeye çalışıyorum elimde bir key var.

4FOL2B3A9WE8D7C6BX5A4E3D2C61B0A9F8E7D
k2jgs12.jpeg

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.