🔹Sıfırdan HTML Öğreniyoruz - 1

masonz

Uzman üye
12 Ocak 2021
1,283
11
222
Tek Başına Bir Teşkilat
Merhaba THT Ailesi Bugün Sizler İle Sıfırdan Html Derslerimize Başlıyoruz.
Umarım Bu Süreç içine Sizler İçin Faydalı Konu Olur.

Dostlar öncelikle şunu söylemek istiyorum. Konumuza geçmeden önce aslında bu eğitim
setini hazırlarken video olarak yapmak istiyorum. Ama mikrofonum olmadığı için çekemiyorum.

Evet arkadaşlar sıfırdan html derslerimize hayırlısı ile başlamış bulunmaktayız. Bir sıkıntı bir sorun
olmazsa bunu seri haline getirmek istiyorum. İleriki zamanlarda css ve js derslerine başlayacağım son
olarak bütün konuları bitirince büyük bir konu olarak sıfırdan web sitesi yapmayı düşünüyorum. İlk adımda
html başlangıç rehberi hazırladım yani burada ufaktan anlatacağım. Sonrasında her etiketi ayrı ayrı görselli
şekilde göstereceğim.

KONU İÇERİĞİ :

<head> Etiketi Ne İşe Yarar ?
<body> Etiketi Ne İşe Yarar ?
<p> Etiketi Ne İşe Yarar ?
<h> Etiketleri Ne İşe Yarar ?

Dostlar öncelikle kod yazarken kullanacağımız araçtan bahsetmek istiyorum.
kullanacağımız araç visual studio code tabi siz isterseniz başka araçlarda kullanabilirsiniz.
Örnek notepad++ gibi

Aracın indirmesine geçecek olursak TIKLA butonuna tıklayarak indirme sitesine gidebilirsiniz.
neden bu aracı kullanıyoruz. Birçok platformda kullanılabilir olması yani mac os kali linux ve windows da çalıştırılabilir olması
yönünden bize artılar sağlıyor ve daha fazla artı yönleri var bunları siz daha detaylı olarak araştırabilirsiniz.

Başlangıç Rehberi :

Html bir web sitesi yapmak için standart web site dilidir. Alttaki resim html başlangıç olarak örnek hazırlanmıştır.
Görseldeki Kodlara fazla takılmadan inceleyebilirsiniz. İlerleyen derslerde bütün etiketler vesaire anlaşılır
şekilde öğrenmiş olacağız.

<head> Etiketi Ne İşe Yarar ? :

CSS ve JavaScript dosyaları'nın yolunu <head> ... </head> etiket aralarına yazıyoruz

<head> etiketini ileriki derslerde daha anlaşılır net şekilde görmüş olacağız.

<body> Etiketi Ne İşe Yarar ? :

<body> etiketi arasına yazacağımız bütün etiketler olsun yazılar olsun vesaire her şey ekrana yansır.
Örnek verecek olursak metin, resim, tablo vesaire devam edebilir.

<p> Etiketi Ne İşe Yarar ? :

<p> etiketi paragraf olarak geçer bu etiket içine metin vesaire yazacağımız zaman bu
etiket arasına yazarız.

<h> Etiketleri Ne İşe Yarar ? :

<h> etiketleri başlıklar için önemlidir başlık size yani boyut ayarlamalarını bu etiket ile ayarlarız.

<h> etiketlerinin boyutunu ayarlamak için <h1> - <h2> - <h3> - <h4> kullanılır ama bunlar daha da gider.

Not: Dersimiz bu kadardı başlangıç rehberinde verdiğim görsel ile kısa kısa cevaplar verdim
ileriki derslerde ayrı ayrı örnke head nedir ne işe yarar nerelerde kullanılır gibi başlık oluşuturup
özel olarak daha detaylı görselli şekilde anlatım yapacağım. Yani bunu ön bilgi olarak görebilirsiniz :))

terminatorx

Yeni üye
6 May 2020
37
0
terminatorx

Onlarca konu var ya hani onlardan tek tek bakıyorum bilgime bilgi ekleyip
kendi bilgimle öğrendiklerimi harmanlıyorum ;)

siyahbirsql

teşekkür ederim :))

dostum bu yaptığın yanlış bir şey. Bilmeden insanlara bir şey öğretiyorsun. Anlatma şeklinden anladım zaten bilmediğini. Sana tavsiyem işin ehli olmadan konu açma. Bu gerçekten yanlış bir şey. Seni anlıyorum üstlerinin gözüne girmek istiyorsun ama böyle olmaz ;)
Bence sen öğren ondan sonra biz dinleyelim

masonz

Uzman üye
12 Ocak 2021
1,283
11
222
Tek Başına Bir Teşkilat
terminatorx

Merhaba dostum ben şimdi sana şöyle açıklayayım burada bir eğitim seti hazırlıyorum ve bunun
yanlış olmasını istemem aslında html biliyorum ama yanlış olmasın sonra kötü eleştiri almayayım diye
bütün kaynaklara bakıp bilgimi sıfırdan tazeliyorum ha bu demek olmuyor ki kaynaklara baktığım için bilmediğim
anlamına gelmez ki şöyle bir durum var biliyorum ama tazelediğim için daha net kavramış oluyorum aslında
sizlere beraber bende öğrenmiş oluyorum. Ha bi önerin bi fikrin varsa söyle sizin istediğiniz şekilde gideyim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.