Sizce diploma mı yetenek mi önemli ?

rufiqcavadov

Katılımcı Üye
21 Eyl 2019
919
140
Merhaba. Arkadaşlar Şubat ayında Baküye gidip IT STEP Akademiye yazılmışdım Siber Güvenlik alanına ve bu gün babam nasıl bir diploma veriyorlar Sana dediğinde ilgili sayfanın instagram sayfasında bak baba böyle bir sertifika veriyorlar dedim. Bunlar da 24 ülkede tanınan bir diploma verdiklerini iddia ediyorlar. Şimdi resmi sitesi aslında .org alan adı ile bitiyor. Yani aslında gerçek mi değil mi bilmiyorum ama gerçek olduğunu biliyorum aslında ama o kadar çok soyuttular ki, adamları arayıp Ben artık gelmeyeceğim dedim. Peki neden sebebini söylediler Üniversiteye hazırlanmayı düşünüyorum dedim. Şimdi aslında Ben orta okulu Bizde Azerbaycanda orta okulu 11. Sınıfa kadar okuyorsun ondan sonra işte üniversiteye gidiyorsun. Neyse orta okulda okurken de matematikten hazırlık kurslarına gitmiştim işte Azerbaycan Türkçesinden de hazırlık kurslarına gidiyordum sınavı geçmek için bu derslerden düşüyor. Bundan ziyade Kimya, Fizik, Matematik, İngilizce, Azerbaycan dilinden sınavda düşüyor. Şimdi üniversiteye istesem de bu kafayla mümkün değil. Bir yıla bunları sıfırdan hazırlanmak baya işgence ve zulüm. Şimdi bu adamlar da tüm kayıtlarımı sildiler artık. IT STEP'e o kadar hevesle gitmiştim ki, siber güvenlik konusunda eğitim alacaktım belki kariyerim değişirdi belki şanslar açılırdı. Şimdi evde artık onun defteri kapandı. Üniversite için de bir profesör tanıyorum ondan yardım istiyoruz belki o sınavı vermeden üniversiteye kabul olabilir miyim bilemez miyim bilmiyorum. Onu araştırıyoruz. Şimdi bir hoca da var Samir hoca Python programlama dilinden eğitim veriyor. Bu adamla da daha önce konuşmuştum. Rufiq Üniversite boş bak gerçekten eğer Sen bu alanı bilirsen zaten Seni havada kaparlar falan diyor. Fakat babam da bir az sabırlı ol o diploma için birşeyler yaparız belki arkadaşlar yani neyi demek istiyorum o üniversiteye artık geç kaldım Ben 0-dan başlamazsam çalışmaya mümkün değil ve kararsızım ve sızın-sızın ağlamak istiyorum. Hem o diplomayı elde istiyorum. Azerbaycan Teknik Üniversitesinin diploması. Devlette de çalışabilirim yani en azından onu da istiyorum bu tarafdan eğer üniversiteye gidersem yıllarımı veririm birşey öğrenemem ister yazılım olsun ister siber güvenlik alanında olsun. O dediğim profesör de bir yolunu buluruz Rufiq bir şekilde falan diyor bakalım artık ne yapacağız. Ama zor durumdayım gerçekten zor durumdayım bu kadar yazmamdan da anlaşılmalı zaten.

V3YS0Z

Kulüpler Genel Sorumlusu
3 Şub 2015
2,492
660
Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba,

Öncelikle;
"
Üniversite boş bak gerçekten eğer Sen bu alanı bilirsen zaten Seni havada kaparlar falan" diye bir şey yok.

Bu alanı bilecek üniversiteye giderek de bilebilir gitmeyerek de bilebilir, üniversite sadece eğitimden ibaret değildir herkesin üniversitesi hayatını deneyimlemesi gerekir. Senin eğitimle ilgili bu sürecinin çok uzadığını düşünüyorum bence artık duyduklarınla değil kendi kararlarınla hareket etmen gerekiyor...
İyi Forumlar.

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,764
409
Sydney
bir kere geçeceksin diploma olmadan havada kaparlarmış falan o denilen olay %5 civarı bir şey kimse en azından türkiye için diploman yoksa mülakata bile çağırmıyorlar. Üniversitede geçirilen her yıl = sektörde 2 yıla eşit sen 8 sene boyuna çalışınca anca üniverste mezunu kadar değer görülürüsün. Sen ne yapmak istediğine karar vermemişsin daha bir gün server öğreniyorsun öbür gün matematik nasıl yapıcam diyorsun şimdi de üniversite gitmek istiyorum diyorsun önce ne yapmak istediğini bir bil. Siber güvenlik istiyorum demekle yazılım bilmek istiyorum demek aynı şey. Eyvallah bilmek istiyorsun da ne istiyorsun kocaman okyanusta hangi balık olmak istiyorsun köpekbalıgı mı balina mı ne. Webci mi olacaksın, tehdit analizcisi mi , sistem analisti mi bunu araştır karar ver. İstediğin hedef ile alakalı okula mutlaka git. Hiçbir şey öğretmeseler bile diploma göz çıkarmaz. Ortam tanırsın,insanları tanırsın

Hani bu sürecin çok uzadı 1 aydan fazla oldu kendine hedef belirle onun üzerinden git ne yapıp yapamaycagını da sen bilirsin biz seni tanımıyoruz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.