Sparkle Blog Projesi Tanıtım

Fireblaze

Üye
9 Ara 2017
133
1

Yeni bir Türk yapımı Web Scripti projesi ile karşınızdayım. Sparkle adını verdiğim bir blog scripti projem var. Bu projemde, WordPress'e nazaran daha fazla özellik içerecek. Hatta bir kaçını sizlere anlatacağım şimdi.

Günümüzde Bloglar (Haber siteleri, Dergiler vs... dahil), İnternet'teki en önemli bilgi kaynağıdırlar. Bloglar sayesinde yazı yazarız, ziyaretçiler yorum yapar, yardım ister vs... vs...

Bende insanlara kolaylık sağlamak amacıyla, Sparkle adını verdiğim bir blog scripti projesi başlattım. Aklımda planladığım özellikleri, şu anda WordPress'te dahi yok. Fakat bu demek değildir ki bir anda zirveye oturalım. :)

Elbette amacımız en yükseğe, en tepeye çıkmak olacak ama sizlerin desteklerinizle bu işe yavaş yavaş adım atacağım.

Sparkle'ın Yapısı
  • Ağaçlandırma Sistemli Dinamik Yapı
  • Özel Dinamik Dosya Sistemi (KGD Sistemi)
  • OOP Tabanlı
  • Bağımlı Şablon Sistemi (KGD'ye göre kaynak taraflı dağıtımlı şablon sistemi)

Sparkle'ın Diğer Sistemlerden Bazı Avantajları Neler Olacak?
Aslında aklımda bir çok fikir var fakat bir kaç düşündüğüm özelliğini anlatmak istiyorum.

Modül Sistemi
Sistemde ekstra yük oluşturmamak maksadıyla, sistemin yükünü hafifletmek ve sunucuya kazandırmak için, Sistem özellikleri parçalara ayrılmıştır. Mesela Üyelik Sistemi ayrı bir modül, sayfa sistemi ayrı bir modül, portfolyo sistemi ayrı bir modül vs... vs... Gibi. Kulalnıcılar modüller istediği zaman kaldırabilecek. Fakat yüklemek istediği zaman ana sunucudan dosyasını indirecek.

Kütüphaneli Eklenti Sistemi
Eklentiler, Sistem fonksiyonlarını kullanamaz. O yüzden eklentilere özel fonksiyonları barındıran kütüphaneler vardır. Eklentiler, kütüphaneler vasıtasıyla işlem yapabilirler.

Yazılarda Değişken Sistemi
Hayatımızdaki pek çok şey zaman geçtikçe yenilenir. Değişir. Ve bazen yazılarımızda bunlardan bahsettiğimizde, bahsettiğimiz şey değişince o yazıdaki metni de değiştirmemiz gerekebilir. Hatta sadece tek bir yazıda değil bir çok yazıyı da değiştirmemiz gerekebilir.

Yazılarda kullanılacak bir değişken atayabiliyoruz. Atıyorum LATEST_WINDOWS adında bir değişken oluşturdum ve bir çok yazımda, "Günümüzdeki en güncel Windows sürümü LATEST_WINDOWS 'dur." dersem. LATEST_WINDOWS değişkenine de "Windows 8" değerini atarsam, bu değişkeni içeren tüm yazılarda Windows 8 diye geçecek. Sonradan Windows 10 diye değiştirirsem, tüm yazılarda da otomatikman değişecek.

Bu sayede, bir çok yazıdaki metni elle değiştirmek yerine değişkenler sayesinde kısa yoldan hepsini değiştirebilirsiniz.

Bir örnek daha vereyim.

Atıyorum Ali Faysal diye bir adam var. (Adamın ismini uydurdum örnek bu.) Ve ALI_FAYSAL adlı değişkenime atadım bir yazı da da "Bunun mucidi ALI_FAYSAL dır" diye belirttim. Adam bir süre sonra öldü. Değişkenime de Rahmetli Ali Faysal yazdım. Bu sayede de Ali Faysal ismi geçen tüm yazılarda Rahmetli Ali Faysal olarak geçecek.

İmla/Küfür/Spam Filtresi

Bu opsiyonel bir modül olarak devreye sokulabilecek bir özelliktir. Siteye gönderilen tüm yorumlar sistem tarafından taranacak ve yazım yanlışları, küfürler otomatikman düzenlenip yönetici onayına sulunacak ve yöneticiye şu küfürler içeriyordu düzeltildi diye mesaj da belirtilecek. Eğer mesaj spamsa komple silinebilir bile yöneticiye haber verilip.

Yaş Filtresi
Bu filtre, yazılarda ve yorumlarda kullanılabilir. Çocuklar için uygunsuz olabilecek, sokak ağzıyla veya argo konuşmalar okuyucuya gösterilmeyecek. Kibar ve nazik şekilde göndeirlen yorumlar gösterilecek; "Çok güzel olmuş :)", "Harika!" gibi... Ayrıca yazılarda uygun olup olmadığıda opsiyonel olarak yönetici tarafından ya da sistem tarafından belirlenebilecek.

Üyelik Sistemi
Bu da opsiyonel olan modüllerden biri. Siteye kayıt olan her üyenin profili ve istatistikleri olacak. Yönetici onayına bağlı olaraktan da onaylı içerik ekleyebilecek. Yorumları, eğer güvenilir kulalnıcı olarka bleirtilmişse otomatikman onaylanacak, filtreden geçirilip.

Daha farklı fikirlerim de var.
Şimdilik önerilerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum. :)

Fireblaze

Üye
9 Ara 2017
133
1
Çok teşekkür ederim, bilgilendireceğim.
-----------------------------------------------------------------
Listeden düştüğü için güncel.
Başka arkadaşların da yorumlarını merak ediyorum. :)

Fireblaze

Üye
9 Ara 2017
133
1
Hepinize teşekkür ederim. :)

Evet halen görüş bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

federasyon765

Katılımcı Üye
2 Nis 2012
769
2
Çanakkale
Hocam bu tarz büyük projeler sadece anlatmakla kalındığını düşünüyorum. Şuan kodluyor musunuz? Kodluyorsanız çok iyi fakat kodlamıyorsanız bir plansa hemen başlamanızı öneririm. Ellerinize sağlık Sparkle'nin piyasaya çıkacağı günü iple çekiyorum.

Ultimir

Uzman üye
17 Nis 2012
1,312
1
İstanbul
Gerçekten fikir olarak güzel düşünülmüş ve başarılabilecek bir şey.
Ellerine sağlık diyorum ilk önce ve protatip bir çalışması var mı yoksa şuanda sadece fikir üstüne mi kurulu ?

Fireblaze

Üye
9 Ara 2017
133
1
@TrHasan07 @federasyon765 @Ultimir Kodlamaya başlandı. Güzel sonuçlar alıyorum bir kaç denememde. Kodlamanın planlamasını hazırlıyorum bir yandan. Hani direktmen kodlamak yerine planlı şekilde kodluyorum. Örneğin bir bina yapmadan önce binanın planını çizmek gibi düşünün.

Ultimir

Uzman üye
17 Nis 2012
1,312
1
İstanbul
@TrHasan07 @federasyon765 @Ultimir Kodlamaya başlandı. Güzel sonuçlar alıyorum bir kaç denememde. Kodlamanın planlamasını hazırlıyorum bir yandan. Hani direktmen kodlamak yerine planlı şekilde kodluyorum. Örneğin bir bina yapmadan önce binanın planını çizmek gibi düşünün.

Elbette ben o konuda bir şey demedim zaten size, hani bugün kodladınız yarın kodladınız sonra ki gün sıkıldım tarzı olmaması için sordum soruyu :)
Onun dışında yardım edebileceğimiz bir konu varsa elbette yardım ederiz.

Fireblaze

Üye
9 Ara 2017
133
1
Teşekkürler şimdilik yardıma ihtiyacım yok gibi görünüyor. :)

Evet başka üyelerden de yorum bekliyorum :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.