SQL öğrenirken yazdığım kodlar ve gelişimim

25 Eki 2023
70
58
İlk başta eğitim dersleri izledim ve biraz biraz veritabanında tablo oluşturmayı denedim. Hatalar yapa yapa en sonunda derste anlatılan en temel sql tablosunu oluşturdum:
SQL:
CREATE TABLE IF NOT EXISTS kisiler (
    id INTEGER PRIMARY KEY AUTOINCREMENT,
    ad TEXT NOT NULL,
    yas INTEGER NOT NULL
);

sonrasında sql komutlarını ezberlemeye başladım ve genel olan sql komutlarını ezberledim.
ve artık derinlemesine öğrenmeye başlamıştım adımdaki gibi gerçekten 'öğrenmeye çalışıyorum' öğrenmeye çalışıyordum ve öğrenirken oluşturduğum bütün tablolar:

SQL:
CREATE TABLE IF NOT EXISTS kitaplik (
    isim TEXT NOT NULL,
    yazar TEXT NOT NULL,
    yayin_yili INTEGER
);

Kod:
CREATE TABLE IF NOT EXISTS etkinlikler (
    isim TEXT NOT NULL,
    tarih DATE NOT NULL,
    saat TIME,
    yer TEXT
);

SQL:
CREATE TABLE IF NOT EXISTS ogrenciler (
    ogrenci_id INTEGER PRIMARY KEY AUTOINCREMENT,
    isim TEXT NOT NULL,
    soyisim TEXT NOT NULL,
    bolum TEXT NOT NULL
);

bundan sonra python ile beraber sql kod yazmak için python öğrenmeye başladım (çok az):
SQL:
import sqlite3

conn = sqlite3.connect('ogrenmeye_calısıyorum.db')

c = conn.cursor()

c.execute('''
CREATE TABLE IF NOT EXISTS ornek_tablo (
    id INTEGER PRIMARY KEY,
    isim TEXT,
    aciklama TEXT
)
''')

conn.commit()
conn.close()

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.