"Tarih şahittir ki," (Enver Paşa) Tasarım. ~ CxFor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CxFor

Özel Üye
24 Eki 2015
3,099
1
Cx Island
tarih_sahittir_ki__enver_pasa_tasarim__cxfor_by_cxfor-dc741ob.jpg

[FONT="Verdana [URL="https://tik.lat/937EO"] [COLOR="Silver

Son düzenleme:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Gene tarih şahittir ki siyasi rakipleri Celal ve Talat'la sidik yarıştıracağım diye, kış donanımı olmadan Türk askerini yazlık giysilerle Sarıkamış'a yürütüp tifonun ve kışın eline teslim etmiştir Enver... Hafız Hakkı Bey'in günlüğünü araştırın, bulun ve okuyun.

Tasarım güzel, ama şu adamdan başka birinin lafını koysaydınız oraya...

Edit: Yanlış anlamayın. "Enver Paşa vatan hainiydi" diyen cahil gerizekalılardan değilim. Sarıkamış'ta 90.000 değil 23.000 şehit soğuğa verildi onu da biliyorum, devlet arşivlerine program yazıyor olmamın bir avantajı var, resmi rapor olarak ve de gizli olmayan belge olarak var bu kayıtlarda, hatta sanırım genelge de yayınlanmış zamanında ama genelgeye hiç ulaşamadım. İnşallah arşiv çalışmaları tamamlandığında hepimiz, anahtar kelimelerle arayabileceğiz zaten bu belgeleri...

Kurtuluş mücadelesine girmesine Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları razı olmadı; iki taraf da haklıydı. Negatif propaganda sebebiyle halk Enver Paşa'dan nefret ediyordu, Enver Paşa'nın mücadeleye girme amacı da vatanperverlikti.

Tabii ki Mondros ile İttihat ve Terakki feshedildikten sonra kaçtı ülkeden, 99.9% İstanbul tarafından haksız yere idam edilecekti, en azından Rusya'da iken oradaki Türklerin özgürlük mücadelesine elinden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştı ve bu çalışmalar esnasında şehit oldu. Ben olsam ben de kaçardım, boşu boşuna ölüme gitmek olmaz.

Benim ona kızma sebebim, zamanında politik sebeplerle askeri kararlar verip, askerimizi telef etmesi ve Sultan Abdülhamit-i Sani'nin bütün çabasını boşa çıkarıp Almanya yanında savaşmamıza sebep olmasıdır. Kesinlikle vatanperver biri olduğuna inanırım, ama birazcık bencil, bol bol da aptalca kararlar veren bir vatanperverdi. Vermiş olduğu aptalca kararlara katlanamıyorum. Bir çok tarih düşkünü de katlanamaz, İngiliz müttefiki bir Osmanlı'nın şu anda nerede olacağını hayal etmeden duramaz.

Siz kendi kararınızı verin ama Türkçülük uğruna şehit olan bir adama vatan haini demeyin, bu düzeltmeyi de yazmak zorunda kaldım.

Hatta silmiyorum, zaten gören olmuştur da... boşverin siz benim lafımı. Adam vatanperverdi, önemli olan odur. Çenesizliğime verin.

Son düzenleme:

CxFor

Özel Üye
24 Eki 2015
3,099
1
Cx Island
Gene tarih şahittir ki...
Dediklerinize bende katılıyorum, hataları ve yanlışları olmuş biridir.
Ancak, dediğiniz gibi Türkçülük uğruna şehit olan bir adama vatan haini denilmemeli.
Yanlışları ve hataları vardı, ancak şuan bunları konuşarak o döneme gidip yaptığı hataları düzeltemeyiz.
Bu konuda diyecek pek bir şey yok. Ruhu şâd olsun.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Dediklerinize bende katılıyorum, hataları ve yanlışları olmuş biridir.
Ancak, dediğiniz gibi Türkçülük uğruna şehit olan bir adama vatan haini denilmemeli.
Yanlışları ve hataları vardı, ancak şuan bunları konuşarak o döneme gidip yaptığı hataları düzeltemeyiz.
Bu konuda diyecek pek bir şey yok. Ruhu şâd olsun.

Kesinlikle, ruhu şad olsun.. Ben bile konuşurken kendi hatamı anladım, "yahu adam vatanperverdi" deyip geri döndüm. Sadece başkaları ilk yorumu çoktan görmüştür diye silmek yerine açıklamak istedim.

Bu arada, gerçekten çok güzel.. Ellerinize sağlık.

lTURK

Katılımcı Üye
10 Eyl 2015
339
0
Bu adam niçin bu kadar önemseniyor anlamış değilim, ama emeğe saygı.

Laurange

Kıdemli Üye
22 Ağu 2017
3,137
19
Bakü
Elinize,emeğinize sağlık liderim.Çok güzel bir tasarım olmuş.Tek kelime ile "Mükemmel" :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.