Donanım Tek bilgisayarda 2 işletim sistemi kurmak mümkünmü ?

ByNothing

Katılımcı Üye
15 Tem 2016
418
0
Cmd://Color2
Arkadaşlar merhabalar nasılsınız afiyettesinizdir inşallah.
Benim bilgisayarım windows 10 ve ben başka bir işletim sistemi kurmak istiyorum hemde kendimi geliştirebileceğim bir işletim sistemi olmasını istiyorum linux dedim direk araştırayım dedim birazda birsürü versiyonu varmış backtrack back linuxmu ne dolu yani.
Bilgili arkadaşlarımın bana tavsiyelerini bekliyor olucağım ne kurmalıyım nasıl yapabilirim ?
Teşekkür ediyorum saygılarımla.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Zazankar

Üye
12 Ocak 2019
164
1
Türkiye
Arkadaşlar merhabalar nasılsınız afiyettesinizdir inşallah.
Benim bilgisayarım windows 10 ve ben başka bir işletim sistemi kurmak istiyorum hemde kendimi geliştirebileceğim bir işletim sistemi olmasını istiyorum linux dedim direk araştırayım dedim birazda birsürü versiyonu varmış backtrack back linuxmu ne dolu yani.
Bilgili arkadaşlarımın bana tavsiyelerini bekliyor olucağım ne kurmalıyım nasıl yapabilirim ?
Teşekkür ediyorum saygılarımla.
Merhabalar dual boot işlemi ile hem windows hemde linux işletim sistemini kullanabilirsiniz ;

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=TZntAlXgHfk[/ame]

ByNothing

Katılımcı Üye
15 Tem 2016
418
0
Merhabalar dual boot işlemi ile hem windows hemde linux işletim sistemini kullanabilirsiniz ;

https://www.youtube.com/watch?v=TZntAlXgHfk

Sanırım Virtual Box olmadan olan şekil bu işimi bitirdikten sonra izleyeceğim teşekkür ediyorum.

Merhabalar,

Buradan sanal makine ile kali linuxu kurabilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=b6OkSOB0-j8

Cevap için teşekkürlerde hani sanal makine olmadan mümkünmü bu alttaki arkadaş atmış mesela onunki bahsettiğim şekilmidir hocam?

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Bu konuda hangi alanda kullanacağınız da önemli aslında. Gerçi tüm araçları farklı dağıtım / işletim sistemlerine de yükleyebilirsiniz ama kolaylık olur diye diyorum. Günlük kullanım için PC'niz orta derecedeyse Ubuntu - Linux Mint, kötüyse xUbuntu'ya bir bakabilirsiniz. Pentest ile uğraşmak istiyorsanız Parrot SEC OS'u öneririm. Tsurugi Linux var bir de, yeni çıktı ancak malware & osint araçlarını içeriyor, bakabilirsiniz.

Kurulum için de rufus ile 'DD Yansıma' olarak yazdırmalısınız yoksa CD Rom hatası verecektir. Yazdırdıktan sonra disk yönetiminden ekstra 30-40 GB'lık bir alan oluştursanız yeter, sonrasında boot edip kurulum yapabilirsiniz.

Çoğu arkadaşım yazmış, bir de sanal makine var tabiki de ancak sanallaştırmanın açık olup olmadığı önemli veya işlemciniz destekliyor mu ? Destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Google'a "işlemci adı + virtualization future" yazarsanız sonuç alabilirsiniz. Sanal makine olarak da Virtual Box, VMware Workstation-Player kullanabilirsiniz. PC'niz kötüyse Player'ı tavsiye ederim, Workstation'a göre bir aşağı sürüm diyebiliriz.

Son düzenleme:

ByNothing

Katılımcı Üye
15 Tem 2016
418
0
Bu konuda hangi alanda kullanacağınız da önemli aslında. Gerçi tüm araçları farklı dağıtım / işletim sistemlerine de yükleyebilirsiniz ama kolaylık olur diye diyorum. Günlük kullanım için PC'niz orta derecedeyse Ubuntu - Linux Mint, kötüyse xUbuntu'ya bir bakabilirsiniz. Pentest ile uğraşmak istiyorsanız Parrot SEC OS'u öneririm. Tsurugi Linux var bir de, yeni çıktı ancak malware & osint araçlarını içeriyor, bakabilirsiniz.

Kurulum için de rufus ile 'DD Yansıma' olarak yazdırmalısınız yoksa CD Rom hatası verecektir. Yazdırdıktan sonra disk yönetiminden ekstra 30-40 GB'lık bir alan oluştursanız yeter, sonrasında boot edip kurulum yapabilirsiniz.

Çoğu arkadaşım yazmış, bir de sanal makine var tabiki de ancak sanallaştırmanın açık olup olmadığı önemli veya işlemciniz destekliyor mu ? Destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Google'a "işlemci adı + virtualization future" yazarsanız sonuç alabilirsiniz. Sanal makine olarak da Virtual Box, VMware Workstation-Player kullanabilirsiniz. PC'niz kötüyse Player'ı tavsiye ederim, Workstation'a göre bir aşağı sürüm diyebiliriz.
Of o kadar yazdım refleksle sildim :D
Hocam siber alanda kendimi geliştirmek için işletim sistemi istiyorum.
Windows başlangıcı gibi olsun istiyorum mesela bizim akıllı tahtada pardus ve windows seçimi oluyordu gücü açtığımızda .
O şekilde olsun istiyorum.Bilgisayarımda g4400 işlemci ve ddr4 4 gb ram bulunmakta sanırım orta seviyenin biraz altı denebilir.
Yanıtınızı bekliyorum.

usb boot istedğin bir işletim sistemini bot edip başlangıçta seçip girebilirsin geri windowsa dönmek için usb çıkartman yeterli

Usb biraz yüksek alan isteyecektir elimde 4 gb var sanırsam yeterli olmaz galiba.

Teşekkür ederim inceleyeceğim.

andro26

Üye
19 Nis 2015
244
0
los encılıs
pardus cok da oturmuş bir sistem değil, hele siber güvenlik için ise pek işlevsel olmaz
dual boot olarak kali kurabilirsin fakat biraz kasma donma olabilir, onun yerine diğer linux dağıtımlarının xcfe sürümlerini kurabilirsin, gereken tooları da kendin kurarsın veya sanal makineye kali açar ordan halledersin

burakdurcann

Yeni üye
6 Ağu 2019
38
0
Kardeşim dediğin şey mümkün hem Windows 7 hem Windows 10 kurabilirsin bilgisayarı açtığında da sorar sana hangi sistemi başlatıyım diye bir arkadaşım kullanıyordu öyle

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.